MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Będzinie remontują kilka ważnych miejskich dróg. Kierowcy muszą też uważać na DW910 i "nerce", gdzie trwa ich przebudowa

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Na osiedlu Syberka w Będzinie trwa remont kilku miejskich dróg, to m.in. ul. Rewolucjonistów, Sznajdera i Śmigielskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na osiedlu Syberka w Będzinie trwa remont kilku miejskich dróg, to m.in. ul. Rewolucjonistów, Sznajdera i Śmigielskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Będzinie trwają remonty kolejnych miejskich dróg. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyja inwestycjom, a te w tym zagłębiowskim mieście powinny zmierzać powoli do finału. Na majówkę spora część prac powinna się już zakończyć, z czego powinni się ucieszyć mieszkańcy.

Na osiedlu Syberka w Będzinie zmieniają się drogi i chodniki

Na będzińskim osiedlu Syberka trwa remont kilku dróg. Do 30 kwietnia mają zakończyć się w pełni prace na ulicach Daszyńskiego, Narutowicza, Bilika i Powstańców Śląskich. Z kolei do 30 czerwca ekipy drogowców będzie można spotkać jeszcze na ul. Śmigielskiego, Sznajdera oraz Rewolucjonistów. Na tej ostatniej położona została już nowa nawierzchnia, gotowe są też nowe miejsca parkingowe. Do wykonania pozostały natomiast m.in. wjazdy w osiedlowe, przyblokowe drogi, a także dokończenie przebudowy chodników.

Kierowcy przyzwyczaili się już do tych utrudnień, ale mają nadzieję, że sprzyjająca pracom pogoda sprawi, że być może uda się wszystkie roboty zakończyć wcześniej.

- Pozrywany częściowo asfalt, koparki na ulicy, objazdy. Czasem jeździ się trudno, tym bardziej, że remontują też nerkę i drogę wojewódzką. Dlatego dobrze byłoby przyspieszyć z robotami. Tak to już jednak jest, że musi być gorzej, żeby potem mogło być lepiej – przyznał Jacek Sobiszewski z Będzina.

Na ul. Daszyńskiego i Narutowicza pojawiła się nowa nawierzchnia jezdni i chodników, przebudowane zostały i rozbudowane miejsca postojowe. Przebudowane zostały też przejścia dla pieszych i zmieniła się organizacja ruchu, co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Na ul. Bilika i Powstańców Śląskich wykonana została m.in. przebudowa i rozbudowa miejsc postojowych, wykonany został remont nawierzchni jezdni wraz z jej poszerzeniem. Przeprowadzony został remont chodników, zrobiona została korekta łuków, usprawniono bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez przebudowę przejść dla pieszych i zmianę organizacji ruchu drogowego.

Modernizacja ul. Rewolucjonistów polegała na rozbudowie miejsc postojowych, remoncie chodników, sfrezowaniu jezdni, wyznaczeniu nowych przejść dla pieszych oraz wykonaniu korekty łuków. Doświetlone miały też zostać przejścia dla pieszych.

Podobny zakres prac dotyczy ul. Śmigielskiego, przy której powstanie też ścieżka rowerowa o długości 450 metrów.

- Na ul. Sznajdera prace obejmują przebudowę zatoki autobusowej, korektę łuków, doświetlenie przejść dla pieszych, budowę ścieżki rowerowej o długości 530 metrów. Inwestycja zakłada także remont nawierzchni asfaltowej, przebudowę chodników, budowę wysp w rejonie przejść dla pieszych oraz budowę pochylni przy przejściu dla pieszych – informuje Łukasz Dytko, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Ile będą kosztowały inwestycje w miejskie drogi w Będzinie?

Całkowity koszt modernizacji ul. Daszyńskiego, Narutowicza, Bilika i Powstańców Śląskich wyniesie 5 mln 107 tys. 249, 46 zł. Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 4 mln 851 trys. 886, 99 zł, pozyskanemu z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. 255 tys. 362,47 zł stanowi wkład własny miasta.

Natomiast przebudowa ul. Rewolucjonistów, Śmigielskiego i Sznajdera będzie kosztować łącznie 9 mln 50 tys. zł. 6 mln 5 tys. zł pochodzi z budżetu miasta, a pozostałą część tej sumy zapewnia dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Zmienią się także w mieście ul. Jastrzębowskiego, Brata Alberta, Mieszka I i Chrobrego, a zakres prac obejmie wykonanie nowych nawierzchni asfaltowych jezdni oraz nawierzchni z kostki brukowej chodników, wymianę krawężników, obrzeży, wzmocnienie podbudowy, wyznaczenie nowych miejsc postojowych, jak również poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Łączny koszt tych inwestycji wyniesie 9,8 mln zł. 95 procent tej kwoty będzie stanowić dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałe 5 procent uzupełni wkład własny miasta.

"Nerka" i DW910 w przebudowie

Zakrojone na największą skalę roboty drogowe w Będzinie objęły obecnie drogę wojewódzką 910 i słynną będzińską "nerkę". Prace trwają na odcinku od „nerki” do wiaduktu nad DK86 na granicy Czeladzi i Będzina na ul. Czeladzkiej, a także na ul. Kołłątaja w stronę Dąbrowy Górniczej, na wysokości będzińskiego zamku i kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy. Wszędzie kierowcy trafią na zwężenia i zmiany w organizacji ruchu. Prace trwają także na zieleńcach przy "nerce". Jednak jezdnie te nie są wyłączone z ruchu. To może się zmienić za kilka tygodni.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach jesienią 2023 roku wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na przebudowę DW 910. Prace zaplanowane zostały na bardzo długim odcinku (ponad 5 kilometrów), a więc od skrzyżowania z DK86 na granicy Będzina i Czeladzi aż do granic Dąbrowy Górniczej. Wykonawcą prac jest firmą Drog-Bud Sp. z o. o. Wartość całego przedsięwzięcia to niespełna 109,4 miliona złotych. Finał inwestycji planowany jest na 2026 rok.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera