MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W bielskiej spalarni płonęły odpady spoza województwa

Łukasz Klimaniec
Bielszczanie alarmują, że spalarnia jest dla nich zagrożeniem. Kontrola obiektu to efekt ich działań
Bielszczanie alarmują, że spalarnia jest dla nich zagrożeniem. Kontrola obiektu to efekt ich działań Bielszczanie przeciw spalarni
Nieprawidłowości w bielskiej spalarni odpadów medycznych wykryli urzędnicy. Przeprowadzili kontrolę po protestach mieszkańców skarżących się na uciążliwości

Spalarnia odpadów medycznych, działająca przy Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, wywołuje duże emocje wśród mieszkańców, którzy od kilkunastu tygodni zwracają uwagę na uciążliwości z nią związane.

Tworząc społeczność "Bielszczanie przeciw spalarni", doprowadzili do tego, że spalarnię pod lupę wzięli pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, którzy przez blisko miesiąc kontrolowali obiekt.

Maciej Thorz, dyrektor tego wydziału, powiedział nam, że podczas kontroli została zakwestionowana m.in. zasada bliskości, którą stosowano przy spalaniu odpadów pochodzących z województwa… opolskiego i małopolskiego.

- Kwestionujemy również dane techniczne dotyczące spalarni, które zostały nam przekazane we wniosku do decyzji, a które to dane - po weryfikacji z materiałami źródłowymi - nie pokrywają się. W materiałach źródłowych dane są niższe - przyznał Thorz.

Przedstawiciele spółki Eko-Top, która jest dzierżawcą spalarni, odmówili podpisania protokołu pokontrolnego. Mecenas Paweł Wojciechowski, pełnomocnik spółki wyjaśnił, że procedura związana z kontrolą jest regulowana m.in. ustawą o swobodzie gospodarczej.

- W toku kontroli urząd marszałkowski stwierdził, że istnieją drobne naruszenia. Chcąc formalnie odnieść się do nich, musimy zgłosić swoje uwagi do protokołu, czyli nie podpisać go, ale do siedmiu dni zgłosić zastrzeżenia - wytłumaczył.

Zaznaczył, że dla spółki kluczowa jest kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który pobrał próbki w trakcie pracy instalacji. Wyniki pokazały, że spalarnia spełnia normy bezpieczeństwa.

Bielszczanie zapowiadają zatrudnienie niezależnej firmy, która skontroluje stan techniczny instalacji, wydane decyzje, a w szczególności poziom emitowanych zanieczyszczeń, w tym dioksyn i furanów.

Co z odpadami z bielskiego szpitala? Mieszkańcy chcą likwidacji spalarni. Gdzie zatem utylizować odpady?


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera