W byłej Walcowni Cynku w Szopienicach uruchomiono maszynę z...

  W byłej Walcowni Cynku w Szopienicach uruchomiono maszynę z 1917 roku ZDJĘCIA

  MAD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W byłej Walcowni Cynku w Szopienicach uruchomiono maszynę z 1917 roku
  1/33
  przejdź do galerii

  W byłej Walcowni Cynku w Szopienicach uruchomiono maszynę z 1917 roku ©Mateusz Demski

  Dzisiaj, 22 lipca, w Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach rozpoczęła się weekendowa akcja "Maszyna w ruchu". Główną atrakcją dzisiejszego dnia było uruchomienie zabytkowej walcarki wykańczającej pochodzącej z 1917 r. oraz wystawa kolekcji harleyów.
  - Walcarka, którą postanowiliśmy uruchomić pochodzi z 1917 r i powstała wraz z nową halą, która stanowiła przedłużenie Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach – mówi Piotr Rygus i nie ukrywa, że uruchomienie maszyny stanowiło nie lada wyzwanie. - Walcarka była przede wszystkim niekompletna dla musieliśmy dorobić m.in. podpory do łożysk, a także zaaranżować nowy silnik – dodaje.

  W przyszłości Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach-Szopienicach planuje uruchomić wszystkie maszyny na terenie byłej walcowni, w tym parowe.

  Ten pomysł przypadł do gustu zwiedzającym, którzy mieli dzisiaj okazję zobaczyć pierwszą walcarkę w trakcie pracy.

  - "Maszyna w akcji" to naprawdę fantastyczna inicjatywa, choć nie ukrywam, że większe wrażenie robiłyby wszystkie maszyny w ruchu. A już przede wszystkim te parowe - mówi piętnastoletni Mateusz Banas z Mysłowic, którego dziadek pracował przez lata w katowickiej walcowni.

  Zachwytu nie ukrywała również pani Marta Grabówka-Wolan, która na wycieczkę do Muzeum Hutnictwa Cynku zabrała swojego kilkuletniego synka Marcina.

  - Oczywiście trudno mu wytłumaczyć to wszystko, co dookoła nas się dzieje, ale wystarczy, że coś się przesuwa rusza, wydaje dziwne odgłosy. To sprawia mu wielką frajdę i rodzi sto pytań na minutę - mówi pani Marta.

  Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to zabytek wpisany w industrialne dziedzictwo regionu, który realnie wpłynął na rozwój Śląska. Jest jednym z pomników historii potężnego przemysłu hutniczego dającego nie tak dawno pracę i utrzymanie dla wielu pokoleń- mieszkańców Katowic.

  Walcownię Cynku wybudowano w 1904 r. w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Wybudowana hala główna Walcowni Cynku miała 91 m długości i 20 m szerokości oraz pomieszczenie maszynowni o długości 70 m i szerokości 6 m. W latach 1915-1917 dobudowano nową halę, wydłużając obiekt o kolejne 91 m w kierunku zachodnim. W 2002 roku, po prawie 110 latach pracy, ostatecznie zakończono produkcję w Walcowni Cynku.

  Zobacz galerię

  W hali głównej walcowni znajdują się urządzenia, które zapewniały prawidłowy ciąg technologiczny produkcji blach. Ciąg technologiczny składa się z dwóch pieców do topienia o pojemności 50 ton, pieca grzewczego do płyt, karuzeli odlewniczej z 24 formami chłodzonymi wodą, walcarki wstępnej, trzech walcarek wykańczających, dwóch nożyc wstępnych do cięcia blach, dwóch nożyc wykańczających do blach. Zespół walcarek napędzany był czterema maszynami parowymi.

  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim