MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu rozpoczęły się kontrole segregacji odpadów. Na koszach będą pojawiać się specjalne naklejki „Żle segregujesz”

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu rozpoczęły się kontrole segregacji odpadów. Tam, gdzie pracownicy dopatrzą się nieprawidłowej segregacji, zostawią „ślad” - w postaci specjalnej naklejki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
W Bytomiu rozpoczęły się kontrole segregacji odpadów. Tam, gdzie pracownicy dopatrzą się nieprawidłowej segregacji, zostawią „ślad” - w postaci specjalnej naklejki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>UM Bytom/Hubert Klimek
W połowie lipca w Bytomiu ruszyły kontrole pojemników do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych. Pracownicy firmy wywozowej będą sprawdzać czy mieszkańcy miasta przestrzegają zasad segregacji. Tam, gdzie odpady będą źle segregowane pojawią się natomiast specjale naklejki: „Źle segregujesz”.

Na samym wstępie przypomnijmy, że od 2020 roku obowiązują nowe przepisy w tym temacie, które nakładają na gminy obowiązek kontroli segregacji. Dlatego też w Bytomiu pracownicy firmy wywozowej zaczynają sprawdzać czy mieszkańcy przestrzegają zasad segregacji. W sierpniu natomiast bytomscy urzędnicy będą weryfikować zgodność deklaracji pod względem liczby osób, które faktycznie zamieszkują daną nieruchomość.

Rozpoczęły się kontrole segregacji odpadów w Bytomiu

Kontrole będą obejmowały prawidłowość segregacji odpadów, a w sierpniu pod lupę wzięte zostaną też dane zawarte w deklaracjach „śmieciowych” w zakresie liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomości na terenie Bytomia.

- Kontrolę przeprowadzimy w oparciu o dane zgromadzone w ewidencji ludności oraz innych baz danych, w których posiadaniu jesteśmy - powiedziała Małgorzata Giełzak, naczelnik Wydziału Kontroli UM w Bytomiu.

Najpierw upomnienia i edukacja. Potem większa opłata

Tak jak już zostało to wspomniane, pracownicy firmy wywozowej sprawdzają czy w pojemnikach na poszczególne frakcje znajdują się odpowiednie odpady. W przypadku nieprawidłowości, na koszach pojawią się specjalne naklejki „Źle segregujesz”. Urzędnicy w Bytomiu chcą najpierw zaczął tylko od upomnień, a także działań edukacyjnych. Jeśli jednak to nie przyniesie pożądanego efektu to... wówczas wszczęte zostanie postępowanie administracyjnego.

- W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów będzie nakładana za dany miesiąc na wszystkich mieszkańców danej nieruchomości podwójna opłata za odbiór odpadów w danym miesiącu, czyli 43 zł na jednego mieszkańca danej nieruchomości - informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego bytomskiego magistratu.

Do końca lipca mieszkańcy Bytomia, którzy do tej pory nie złożyli deklaracji oraz tacy, którzy nie zawarli w niej pełnej informacji o liczbie osób zamieszkujących nieruchomość, mają na to czas. Weryfikacja złożonych deklaracji rozpocznie się natomiast 3 sierpnia - informuje Urząd Miejski.

Kontrola dotyczy mieszkańców zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej w bytomskich spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera