Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bytomskich domach pomocy społecznej zamontowane zostaną specjalne bramy odkażające

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej staną w bytomskich domach pomocy społecznej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej staną w bytomskich domach pomocy społecznej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Hubert Klimek/Fundacja NOVIS PLUS
Bramy odkażające zostaną zamontowane w bytomskich domach społecznych. Mają one za zadanie pomóc personelowi w dezynfekcji, a tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w placówkach. Tego typu bramy w noclegowni oraz Bytomskim Centrum Wsparcia. To wszystko jest możliwe, dzięki współpracy miasta z Politechniką Śląską i Fundacją Novis Plus.

Bramy odkażające w kolejnych placówkach w Bytomiu

Jak poinformował Urząd Miejski w Bytomiu, montaż bramy dekontaminacyjnej w DPS "Kombatant" w Miechowicach już się zakończył. Antywirusowe urządzenie stanie także w Domu Pomocy Społecznej "Wędrowiec". Koszt ich zakupu, a także montażu, pokryje fundacja Novis Plus, która na ten cel przeznaczyła ok. 50 tys. zł. To jednak nie wszystko.

- Specjalne bramy zainstalujemy także w DPS dla Dorosłych przy ul. Dworcowej, w Bytomskim Centrum Wsparcia przy pl. Szpitalnym oraz w prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie noclegowni dla osób bezdomnych przy ul. Kosynierów w Szombierkach - potwierdził Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

We wszystkich wspomnianych placówkach pracuje prawie 300 osób. Te miejsca dysponują pół tysiącem miejsc dla podopiecznych i osób, które potrzebują wsparcia. Część z nich jest najbardziej narażona na zakażenie koronawirusem.

Brama, która została stworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej oraz inżynierów startupu uczelni WAAM, jest wyposażona w specjalne dysze, rozprowadzające środek dezynfekujący w postaci pary. Warto dodać, że jest ona w pełni automatyczna i posiada systemy regulacji. Po dezynfekcji kostiumu podświetla się natomiast kontrolka, która informuje że proces został zakończony i można bezpiecznie wyjść.

Naukowcy zaprojektowali teraz specjalną wersję tego urządzenia, w którym wykorzystany jest system podświetlanych komend., które prowadzą przez cały proces dezynfekcji. Bramy wyposażone są w dwa automatyczne programy, które można ustawić - "Cywil" oraz "Medyk". Jak same nazwy wskazują, z urządzenia może skorzystać zarówno personel medyczny, a także osoby cywilne, w tym seniorzy najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo.

- Sytuacja wymaga od nas pełnego społecznego zaangażowania. Politechnika daje swój naukowy potencjał - wiedzę, aparaturę badawczą i ludzi - dodaje prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Brama odkażająca znajduje się także w szpitalu nr 1 w Bytomiu

W połowie kwietnia tego roku informowaliśmy na naszych łamach, że tego typu brama znajduje się w Szpitalu Specjalistycznym nr 1. Dzięki niej, personel medyczny może odkażać swoje kombinezony ochronne nie narażając swojego zdrowia.

Eksperci przypominają, że właśnie podczas ściągania odzieży, najczęściej dochodzi do zakażenia lub przenoszenia koronawirusa, więc kluczowe jest dbanie o osoby, które w walce z pandemią w naszym kraju stoją na pierwszej linii frontu.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera