Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Chorzowie uruchomiono Rzeczownik - Punkt Wymiany Rzeczy. Zobaczysz je na Facebooku. Kiedy można je oddać i kiedy wziąć?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Punkt mieści się przy ulicy Kaliny 1.
Punkt mieści się przy ulicy Kaliny 1. Mateusz Czajka
12 września otwarto w Chorzowie Punkt Wymiany Rzeczy. Na czym polega ta inicjatywa i jak wygląda to miejsce? Od teraz chorzowianie będą mogli przy punkcie zbiórki odpadów zostawić rzeczy w dobrym stanie dla innych osób – także spoza miasta.

Drugie życie rzeczy w Chorzowie

W Chorzowie powstał Rzeczownik. To miejsce, gdzie można oddać dobre używane rzeczy oraz je zabrać do siebie. Skąd taki pomysł?

- Na pomysł wpadł Urząd Miasta Chorzów. Produkujemy coraz więcej śmieci. Wyrzucamy wiele rzeczy, które są jeszcze dobre i mogą komuś innemu posłużyć. Oddać rzeczy może każdy chorzowianin, ale pobrać je mogą także osoby spoza miasta – wyjaśnia prokurent PTS ALBA Michał Niemczyk.

Rzeczownik znajduje się w Chorzowie przy punkcie PSZOK i SORCIK przy ulicy Kaliny Kaliny 1. Punkt Wymiany Rzeczy prowadzi PTS ALBA. Czynny jest on od wtorku do soboty w następujących godzinach:

  • w środy i piątki od godz. 11.00 do 15.00,
  • we wtorki i czwartki od godz. 14.00 do 18.00,
  • w soboty od godz. 11.00 do godz. 14.00.

Jak widać zadbano o to, aby punkt był otwarty także w dni i w godzinach, kiedy większość kończy pracę. Dużym plusem jest także to, że zobaczyć rzeczy wystawione do odbioru możemy w Internecie. Ich zdjęcia pojawią się na facebookowej grupie „Rzeczownik - drugie życie rzeczy”. Nie istnieje żaden sposób rezerwacji rzeczy – trzeba je odebrać osobiście. W momencie ich przyjęcia trzeba jedynie wypełnić potwierdzenie – wszystkie przedmioty oddane do rzeczownika są do wzięcia za darmo.

Co można oddać do Punktu Wymiany Rzeczy w Chorzowie?

W regulaminie zapisano, że wszystkie rzeczy oddawane do Rzeczownika mają być czyste, sprawne i bezpieczne w użytkowaniu. Rzeczownik przyjmuje:

  • meble o niewielkich rozmiarach (np.: krzesła, fotele, stoliki, szafki itp.),
  • sprzęt i artykuły gospodarstwa domowego,
  • zabawki (wyłącznie przeznaczone dla dzieci powyżej trzeciego roku życia),
  • akcesoria dziecięce (np.: wózki, itp. - bez fotelików samochodowych),
  • artykuły dekoracyjne,
  • książki.

Jeśli przedmiot nie będzie spełniał wspomnianych wymagań, to prowadzący punkt może odmówić jego przyjęcia. W takiej sytuacji zwraca się przedmiot lub (jeśli spełnia wymagania) przekazuje się go jako odpad do punktu PSZOK ((Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów), który znajduje się tuż obok. Warto dodać także, że jeśli rzecz będzie nie odebrana przez nikogo w ciągu 3 miesięcy także tam trafi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera