W Czeladzi budżet 2021 nastawiony na inwestycje. Ratują pokopalnianą cechownię, zbudują obwodnicę os. Piłsudskiego. Co jeszcze?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi kilka ważnych inwestycji jest na ukończeniu lub trwa, to m.in. budowa kompleksu basenowego, modernizacja stadionu, budowa centrów przesiadkowych z nowymi drogami rowerowymi, a modernizacja kamienicy Konarzewskich już za nami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Facebook Z. Szaleniec/PAS/Łukasz Winiarski
Znamy już plany finansowe samorządu lokalnego w Czeladzi na 2021 rok. Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej, w jakiej w obliczu pandemii koronawirusa znalazła się większość miast i miejscowości, przyszłoroczny budżet będzie nadal rozwojowy, nie zabraknie w nim kolejnych ważnych inwestycji, a to powinno ucieszyć mieszkańców.

Tak więc w 2021 roku w Czeladzi dochody planowane są na 206 milionów 122 tysiące 949,13 zł, a wysokość wydatków określona została na 221 milionów 943 tysiące złotych 39,13 zł. Deficyt (różnica między dochodami a wydatkami) wyniesie zatem 15 milionów 800 tys. 90 zł, a całkowity niedobór budżetu 17 milionów 881 tysięcy 423 zł. Pokrycie tej różnicy planowane jest wpływami z emisji obligacji w kwocie 10 milionów złotych oraz pieniędzmi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Skąd pieniądze wpłyną do miejskiej kasy? Co najwięcej kosztuje?

Sprawdziliśmy również, skąd pieniądze mają popłynąć do miejskiego budżetu i czy faktycznie wystarczy ich na wszystkie inwestycje oraz niezbędne wydatki. A te jak powszechnie wiadomo wysokie są m.in. w oświacie czy gospodarce komunalnej.
Tak więc w 2021 roku do Czeladzi wpłyną 32 miliony 387 tys. 47,52 zł funduszy pozyskanych z Unii Europejskiej. Podatki i opłaty lokalne to 29 miliony 98 tys. 944 zł, wpływy z PIT-u to 46 milionów 251 tys. 238 zł, CIT-u 1 milion 600 tys. zł. Subwencja oświatowa ma wynieść 17 milionów 426 tys. 377 zł, subwencja wyrównawcza 773 tys. 505 zł.

- Planowane wpływy są wyższe w stosunku do roku bieżącego – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

Najwięcej w przyszłym roku będzie kosztować miasto pomoc społeczna i zadania z zakresu rodziny. To wydatki planowane na poziomie 56 milionów 50 tys. 822 zł (około 25 procent budżetu). Zadania z zakresu oświaty i wychowania, edukacyjnej opieki wychowawczej pochłoną z kolei 42 miliony 35 tys. 287,31 zł (ok. 19 procent całego budżetu). W dalszej kolejności to transport i łączność: 34 miliony 459 tys. 726 zł (15,5 procenta budżetu). Tutaj głównie dominują wydatki inwestycyjne związane z remontami dróg.

Inwestycje nadal są priorytetem

Czeladź jest jednym z tych niewielu miast w woj. śląskim, w którym jedna inwestycja goni kolejną. I choć nie da się wszystkiego zrobić jednocześnie, a niektórzy mieszkańcy muszą poczekać zanim odczują pozytywne skutki zmian w postaci np. termomodernizacji bloków, lepszych dróg, chodników czy nowej kanalizacji, to jednak widać, że rozwój miasta da się zauważyć systematycznie we wszystkich zakątkach. 2021 rok ma być więc kolejnym rokiem większych i mniejszych przedsięwzięć. Dziś przedstawiamy te największe i najważniejsze, a o wszystkich napiszemy, kiedy ostateczna wersja budżetu miejskiego Czeladzi zostanie zaakceptowana przez radnych, co ma się stać 18 grudnia.

Łącznie na inwestycje samorząd Czeladzi planuje wydać w przyszłym roku 70 milionów 541 tys. 627,04 zł, co jest w stosunku do całego budżetu kwotą sporą.

Największe fundusze skierowane zostaną na trwającą od kilku tygodni inwestycję, a więc modernizację i przebudowę cechowni byłej kopalni Saturn, gdzie powstanie muzeum zagłębiowskiego górnictwa oraz mediateka, nie zabraknie też kontynuacji prac na stadionie miejskim oraz inwestycji drogowych.

Nie przeocz

Oto kilka najważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji zaplanowanych w Czeladzi w 2021 roku:

  • Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu wraz z zagospodarowaniem terenu – 23 mln 788 tys. 568,00 zł,
  • Remonty i budowa dróg – 13 mln 720 tys. zł (w tym obwodnica osiedla Piłsudskiego),
  • Zintegrowane punkty przesiadkowe ATR w centrum miasta wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi – 8 mln 200 tys. zł,
  • Poprawa efektywności energetycznej hali widowiskowo-sportowej MOSiR oraz budynku obsługi stadionu w Czeladzi wraz z montażem OZE – 5 mln 869 tys. 50,00 zł
  • Aktywizacja gospodarcza terenu byłej KWK Saturn wraz z uzbrojeniem terenu – 4 mln 530 tys. 956,04 zł,
  • Budowa ulicy Scheiblera – 2 mln 362 tys. 10,00 zł,
  • Likwidacja niskiej emisji w budynkach mieszkalnych w Czeladzi – 2 mln 26 tys. 862,00 zł.
  • Remont stadionu CKS – 2 mln zł

- Budżet na 2021 rok nie jest budżetem oszczędnościowym, tylko rozwojowym, o czym świadczy kwota wydatków inwestycyjnych zaplanowanych na rok przyszły. Realizowane będą zarówno inwestycje, które rozpoczęły się w roku bieżącym jak i ubiegłych latach, a także nowe jednoroczne inwestycje – podkreśla Jakub Kubasik.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie