Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi, na terenie po kopalni Saturn, powstanie kryta pływalnia. Miasto dostało duże dofinansowanie do projektu

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak będzie wyglądała nowa kryta pływalnia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak będzie wyglądała nowa kryta pływalnia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
W Czeladzi powstanie pierwsza kryta pływalnia. To już pewne. Lokalne władze tego zagłębiowskiego miasta pozyskały właśnie 24 miliony złotych dofinansowania na realizację projektu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.


Czeladź z dużym wsparciem finansowym

Nowa pływalnia pojawi się na rewitalizowanych z sukcesami, krok po kroku, pokopalnianych terenach byłej kopalni Saturn przy ul. Dehnelów.

- Znaleźliśmy się w „złotej" dziesiątce miast, które uzyskały z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dofinansowanie na swoje projekty. Pozyskana kwota to 85 procent pieniędzy potrzebnych na wybudowanie krytego basenu w ramach adaptacji budynku warsztatów mechanicznych byłej kopalni Saturn. Myślę, że ta informacja, to także znakomity prezent dla byłych czeladzkich górników, z okazji zbliżającego się ich święta. Bo będzie to kolejny obiekt po kopalni Saturn, który zostanie zrewitalizowany i zyska nowe życie, służąc mieszkańcom, w tym rodzinom górników, którzy kiedyś tam pracowali – podkreślił Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Kryta pływalnia w Czeladzi z 25-metrowym basenem

Według planu w budynku głównym dawnych warsztatów KWK Saturn zmieści się 25 metrowy basen z czterema torami. Szerokość basenu będzie wynosić 8,5 metra. W dobudowanej szklanej części umiejscowione będą inne atrakcje basenowe: sauny, jacuzzi czy brodzik dla dzieci. Obok powstaną nowe miejsca parkingowe oraz chodniki.

Kosztorys tej inwestycji sprzed dwóch lat mówił o 28 mln złotych, ale dziś potrzebnych jest już ponad 35 mln złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem lokalne władze mają nadzieję, że efekty całej inwestycji będzie można zobaczyć najdalej za półtora roku, a może nawet wcześniej.

W 2021 roku udało się już w Czeladzi zmodernizować zniszczony, nieczynny od lat kompleks basenowy na terenie Parku Grabek. Tam powstało kompleksowe kąpielisko, z którego mogą korzystać całe rodziny z dziećmi, jak również amatorzy rekreacyjnego i profesjonalnego pływania. Jest tam też plac zabaw oraz boiska do siatkówki plażowej.

Obiekty po kopalni Saturn odzyskują dawny blask

Kilka budynków na terenach pokopalnianych w Czeladzi odzyskało już swój dawny blask, służąc dziś z powodzeniem mieszkańcom miasta i całego regionu. To m.in. Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, czy też budynek dawnych warsztatów elektrycznych, który po remoncie stał się od grudnia 2019 roku siedzibą Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.

Najnowsza architektoniczna perełka, której wygląd po remoncie potwierdza, że warto inwestować w ratowanie pokopalnianych obiektów, to cechownia. Oprócz Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, które będzie miało swoją inaugurację za kilka miesięcy, w zrewitalizowanym obiekcie znalazł swoje miejsce m.in. oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w zasadzie nowoczesna mediateka. Całości dopełniają nowe parkingi oraz plac zabaw dla najmłodszych z „kopalnianym” wyposażeniem.

- Cały kompleks znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, nie można wyburzyć niczego, dlatego musimy znaleźć dla tych obiektów nowe funkcje. To miejsce ożyło i nadal się rozwija. Będąc tutaj, przychodząc na basen, mieszkańcy miasta i regionu mogliby także zajrzeć do Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia, muzeum w cechowni – przyznaje burmistrz Czeladzi.
Dodaje jednocześnie, że kiedy miasto w 1996 roku przejmowało obiekty zamkniętej kopalni Saturn, od razu było wiadomo, że kiedyś zostaną odnowione i nadal będą służyć mieszkańcom.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera