Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie na Jasnej Górze w niedzielę odbędą się uroczystości odpustowe, związane z „Pawełkami”

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Arch.
W niedzielę, 21 stycznia 2024 roku w Częstochowie na Jasnej Górze odbędą się uroczystości odpustowe, związane z „Pawełkami”. Tego dnia zakonnicy wraz z wiernymi będą świętować obchodzone przez nich 15 stycznia wspomnienie patrona Zakonu Paulinów – świętego Pawła z Teb. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice będzie sprawowane specjalne nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek, oczekujących potomstwa.

„Pawełki” na Jasnej Górze już w najbliższą niedzielę

Ojcowie paulini poprzez Biuro Prasowe Jasnej Góry przypominają, że już w najbliższą niedzielę, 21 stycznia 2024 roku na Jasnej Górze odbędzie się uroczystość odpustowa, związana z „Pawełkami”. Tego dnia zakonnicy wraz z wiernymi będą świętować obchodzone przez nich 15 stycznia wspomnienie patrona Zakonu Paulinów – świętego Pawła z Teb.

Dla zakonników ma ono wymiar wewnętrzny, dlatego z wiernymi świętują je dopiero w pierwszą niedzielę, jaka przypada po 15 stycznia. Zgodnie z tradycją, również tym razem na Jasnej Górze zakonnicy wraz z wiernymi zgromadzą się na uroczystościach odpustowych.

Tradycyjnie nie zabraknie specjalnego nabożeństwa

W ramach tegorocznych uroczystości, jakie odbędą się na Jasnej Górze, w bazylice będzie sprawowana Msza święta odpustowa pod przewodnictwem arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, który wygłosi również kazanie. Z okazji odpustu, o godzinie 17, w tym samym miejscu wierni wezmą udział w specjalnym nabożeństwie z błogosławieństwem dzieci i matek, oczekujących potomstwa.

Zaraz po nim, zgodnie ze zwyczajem, zakonnicy rozdadzą najmłodszym upominki, wśród których będą obrazki, słodycze oraz owoce pustyni – daktyle i figi. Warto przypomnieć, że Pierwszy Pustelnik od wieków jest uznawany również jako patron najmłodszych, a także kobiet, spodziewających się dziecka. W związku z tym, każdego roku w uroczystościach uczestniczy wiele młodych małżeństw.

Pustelnik spędził na pustyni ponad 90 lat

Święty Paweł z Teb był pierwszym chrześcijańskim pustelnikiem i jest uznawany za świętego przez Kościoły katolicki oraz prawosławny. Żył na przełomie III i IV wieku w Egipcie, a ponad 90 lat spędził na pustyni. Święty Paweł w ikonografii jest przedstawiany jako starzec z długa brodą, a jego ręce są uniesione w modlitwie. Nieraz też widnieje w towarzystwie świętego Antoniego, który odwiedził go na pustyni, a po śmierci pustelnika pochował go w dole, wykopanym przez lwy. Święty Paweł jest patronem zakonu paulinów oraz dzieci i kobiet, spodziewających się potomstwa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera