Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej 7 lipca zamkną drogi, bo rozpoczyna się budowa ronda. Połączy ruch lokalny z powstającą trasą S1

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Budowa nowego ronda zacznie się 7 lipca. Wtedy przejazd nie będzie już możliwy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa nowego ronda zacznie się 7 lipca. Wtedy przejazd nie będzie już możliwy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Ważne zmiany dla kierowców w Dąbrowie Górniczej. W piątek, 7 lipca, zamknięte dla ruchu zostanie skrzyżowanie ul. Ujejskiej, Konstytucji i al. Zwycięstwa. Rozpocznie się tam budowa ronda, które dodatkowo połączone będzie z powstającym węzłem Ząbkowice na powstającej w tym miejscu trasie S1.

Jak informuje miasto zakaz ruchu w trakcie prac nie będzie dotyczył autobusów komunikacji miejskiej, czyli linii 638, a także dojazdu do pobliskich posesji. Sugerowany objazd dla pozostałych pojazdów zostanie wytyczony ulicą Ujejską, łącznicą z S1 i trasą S1, a dalej drogą serwisową wzdłuż S1 i ulicą Kusocińskiego.

Budowa ronda w tym miejscu będzie wymagała obniżenia terenu i przekładki sieci na głębokości około 3 metrów. Wykonawcą robót będzie firma Budimex, która na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowuje drogę krajową nr 1 do parametrów drogi ekspresowej (S1). Zakończenie modernizacji całego dąbrowskiego odcinka tej trasy – obejmującej m.in. przebudowę jezdni, budowę wiaduktów i węzłów drogowych – planowane jest na listopad 2023 r.

Kierowcy od wielu miesięcy napotykają na tym prawie 7-kilometrowym odcinku jezdni na utrudnienia. Ruch przekierowywany jest na asfaltowane systematycznie, nowe fragmenty dróg. Powstają także drogi techniczne, nowe ronda oraz obiekty inżynierskie.

Docelowo przejazd i przejście na obie strony modernizowanej DK1 w Dąbrowie Górniczej ma być możliwy na węźle Pogoria, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Jesienią zeszłego roku, w rejonie ul. Kusocińskiego, została otwarta kładka pieszo-rowerowa nad przebudowywaną Drogą Krajową nr 1. W podobny sposób na obie strony tej trasy można przemieszczać się przy ul. Karsów w Wojkowicach Kościelnych.

W ramach inwestycji, wykonawca musi przebudować odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Zostanie wybudowany węzeł Ząbkowice oraz przebudowany węzeł Pogoria. W ramach kontraktu powstaną też m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska m.in. zabezpieczenia przeciwhałasowe oraz przejścia dla zwierząt.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera