Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W hospicjum w Częstochowie otwarto oddział opieki paliatywnej

Beata Marciniak
Beata Marciniak
70-letni Hubert Skiba na wieść o tym, że wczoraj otwarto stacjonarny oddział opieki paliatywnej nie krył wzruszenia.

- Od roku choruję na nowotwór. Dwa razy w tygodniu odwiedzają mnie pielęgniarki z hospicjum. Gdy będzie gorzej, chciałbym trafić na ten oddział, bo sam sobie rady już nie daję - zdradza 70-latek. - A tym siostrom niech Bozia dużo zdrowia da, bo są na każdy mój telefon.

Po osiemnastu latach udało się uruchomić tak potrzebny chorym na raka oddział w Częstochowie.

- Oddział ruszy dopiero w styczniu, teraz musimy złożyć swoją ofertę do NFZ - wyjaśnia Izabela Kaptacz, sekretarz w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

- Oddział ma cztery sale i siedem łóżek, zatrudnia 12 osób. Są wśród nich pielęgniarki, salowe, lekarze, kapalan, psycholog, fizjoterapaeuta.

Do tej pory przy ul. Krakowskiej 45a funkcjonowały dwie poradnie, oddział dzienny dla dorosłych i dzieci oraz hospicjum domowe z oddziałami w Lublińcu, Myszkowie i Kłobucku.

Aktualnie pod opieką Stowarzyszenia znajduje się 500 podopiecznych. Chorymi zajmuje się 140 wolontariuszy. - Przychodzę tu we wtorki i w czwartki - zdradza 69-letnia Jadwiga Siwa, wolontariuszka. - Opiekuję się 25 chorymi. Rozmawiam z nimi po kilka godzin, są moją drugą rodziną. To są osoby z nowotworami dający rokowania do wyzdrowienia. Mój mąż 10 lat temu zachorował na raka, wtedy przychodziły do niego pielęgniarki z hospicjum i zaraziły mnie tą pracą.

Pielęgniarki mówią, że opieka nad chorymi na raka to ciężka, ale motywująca praca. - Czasem wystarczy uśmiech, dotyk czy pocałunek i jest im lepiej - twierdzi Aneta Długosz.

Co trzeba zrobić, żeby uzyskać hospicyjną opiekę

O umieszczeniu chorego w hospicjum decyduje lekarz rodzinny. Mając skierowanie lub wypis ze szpitala trzeba pójść do siedziby hospicjum przy ul. Krakowskiej 45 w Częstochowie, tel. 34 360-54-91, 34 360-55-37.

Na przyjęcie do hospicjum stacjonarnego pacjenci czekają około dwóch tygodni. Hospicjum jest przeznaczone głównie dla pacjentów, którzy wymagają stałej specjalistycznej opieki medycznej lub nie mają bliskich, którzy mogliby im pomóc w walce z chorobą.

Za to hospicjum domowe podejmuje działania natychmiast. Zespół hospicyjny współpracując z rodziną roztacza opiekę nad chorym w jego domu, zwykle w sytuacji, gdy jest podopieczny jest już wypisany ze szpitala po ostatnich zabiegach zwalczających chorobę.

Oddziały terenowe hospicjum

"Palium" NZOZ Zespół Opieki Paliatywnej
- Lubliniec, ul. Oleska 23,
tel. 34 344-86-12, 692-889- 074;

Zespół Opieki Paliatywnej "Palium"
- Kłobuck, ul. Staszica 28,
tel. 514-600-206;

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Palium"
- Myszków, ul. Słowackiego 115, tel. 502-491-513, 519-304-966.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!