Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Irządzach powstanie nowoczesny Gminny Dom Kultury za ponad 9 mln złotych. Zakończył się konkurs przetargowy. WIZUALIZACJE

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Budynek GDK w Irządzach przeznaczony będzie na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, spotkań z mieszkańcami,  prelekcji,  festynów, szkoleń, działalności różnych kół zainteresowań. W budynku zaplanowane są także pomieszczenia, które będą służyć OSP Irządze oraz KGW Irządze.
Budynek GDK w Irządzach przeznaczony będzie na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, spotkań z mieszkańcami, prelekcji, festynów, szkoleń, działalności różnych kół zainteresowań. W budynku zaplanowane są także pomieszczenia, które będą służyć OSP Irządze oraz KGW Irządze. Gmina Irządze
Gmina Irządze w pow. zawierciańskim wybuduje nowoczesny Gminny Ośrodek Kultury z salą widowiskową ze sceną oraz 240 miejscami siedzącymi o całkowitej pow. 1 004,3 m2 za kwotę ponad 9 mln złotych. Obecnie trwa analizowanie najlepszej złożonej oferty konkursowej w zakończonym już przetargu. W budynku znajdzie się także siedziba dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Irządzach wraz z garażem na samochód bojowy. GDK zlokalizowany będzie w sąsiedztwie siedziby Urzędu Gminy. Czym będzie wyróżniał się budynek? Kiedy podpisanie umowy na inwestycję? Ile będzie trwała budowa? Zobaczcie wizualizacje w galerii.

W Irządzach powstanie nowoczesny Gminny Dom Kultury za 9 mln złotych

Nowoczesny, piętrowy budynek z salą widowiskową i sceną oraz 240 miejscami siedzącymi ma być odpowiedzią, na zgłaszane potrzeby powstania centralnego miejsca spotkań i integracji mieszkańców miejscowości oraz gminy Irządze. GDK ma rozwijać i zaspokajać potrzeby kulturalne mieszkańców - dzieci, młodzieży i dorosłych, poprzez uczestnictwo w różnych formach życia kulturalnego.

-Pomysł na budowę GOK zrodził się w Urzędzie Gminy z myślą o powstaniu budynku, który służył będzie zarówno mieszkańcom, jak dzieciom i młodzieży z terenu całej gminy. Cieszy się on pozytywnym odzewem. Na terenie naszej gminy mamy tylko w kilku sołectwach remizy, które służą mieszkańcom danej miejscowości - mówi Krzysztof Kawałek, sekretarz gminy Irządze.

-Budynek GOK w Irządzach przeznaczony będzie na organizację różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, spotkań z mieszkańcami, prelekcji, festynów, szkoleń, działalności różnych kół zainteresowań. W budynku zaplanowane są także pomieszczenia, które będą służyć OSP Irządze oraz KGW Irządze - mówi Krzysztof Kawałek, sekretarz gminy Irządze.

Nowoczesny GDK w Irządzach siedzibą dla OSP w Irządzach

Budynek na parterze będzie posiadał także boks dla druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Irządzach z miejscem na samochody ratowniczo-gaśnicze oraz dyżurkę. Będzie on miejscem przeznaczonym do przygotowania druhów i sprzętu ratowniczego do prowadzenia akcji ratowniczych.

-W części parterowej od strony północno - zachodniej przewiduje się wejście główne do budynku, przestronny hol wejściowy z klatką schodową prowadząca na piętro do części administracyjnej budynku oraz toaletami w tym również toalety przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W części parteru przewidziano również szatnie, toalety, garderobę, scenę, salę wielofunkcyjną – widowiskową wraz z magazynem oraz część kuchenną z zapleczem. Sala widowiskowa przystosowana została na min. 234 miejsca siedzące, w tym co najmniej połowa miejsc na trybunach teleskopowych - czytamy w projekcie.

Zobaczcie wizualizacje obiektu

Część administracyjna została umieszczona na piętrze budynku z dostępem przez klatkę schodową lub windę.

-W części administracyjnej zlokalizowano przestronne sale zajęciowe, pomieszczenia biurowe, pomieszczenie socjalne, toalety oraz pomieszczenie techniczne (funkcja zgodnie z zapotrzebowaniem np. serwerownia) - czytamy w projekcie.

Nowoczesny budynek będzie wyposażony w instalacje OZE, a jego przestrzeń w parking, małą architekturę i drogi wewnętrzne oraz dojście i wjazd na drogę powiatową.

-Nowoczesnego sznytu nadaje budynkowi elewacja będąca połączeniem dekoracyjnego tynku z blachą na rąbek, która w stanowi także element wykończeniowy dwuspadowego dachu oraz duże przeszklenia. Grafitowy dach uchodzi zarazem za elegancki, jak i uniwersalny. Doskonale wpisuje się w otoczenie oraz podkreśla ponadczasowość architektury. Ciemne połacie o dużej powierzchni mocno akcentują bryłę budynku i dają możliwość harmonijnego łączenia z różnymi materiałami elewacyjnymi - czytamy w projekcie.

Gmina Irządze na realizację tej inwestycji otrzymała z rządowego Programu Polski Ład dofinansowanie w kwocie ponad 8 mln złotych. Do realizacji inwestycji, zgłosiło się ośmiu chętnych, a najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Trans-Jul-Bud z Niegowej w kwocie 9 185 000,00 złotych, z którym gmina najprawdopodobniej podpiszę umowę.

Umowa na inwestycję ma być podpisana z początkiem marca 2024 roku, a czas jej realizacji ma wynieść maksymalnie 20 miesięcy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera