Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie będzie dom w stylu Hundertwassera [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka
...będzie przypominać dom Hundertwassera w Wiedniu
...będzie przypominać dom Hundertwassera w Wiedniu Anna Zielonka
To prawdopodobnie pierwszy taki w naszym kraju, ale jeden z wielu na całym świecie. Już niedługo dom Wspólnoty Betlejem w Jaworznie zyska bardzo nietypowy charakter. Wyrosną na nim drzewa, na dachu pojawi się stylowa kopuła z krzyżem, a ściany całej budowli nabiorą kolorów tęczy. Pierwszy polski dom w stylu budynków słynnego austriackiego artysty Friedensreicha Hundertwassera zacznie cieszyć dokładnie za rok. Wtedy ma zakończyć się remont tej niemal stuletniej budowli.

Dom Betlejem dla każdego

Na pomysł renowacji domu wpadli mieszkańcy wspólnoty z jej opiekunem, ks. Mirosławem Toszą na czele. Betlejem to miejsce, które jest schronieniem dla osób po przejściach, uzależnionych od używek, osamotnionych. We wspólnocie otrzymują pomocną dłoń, wychodzą z kryzysów, zmieniają swoje życie. I radością z tej przemiany chcą zarazić również innych. Dlatego organizują różnego typu spotkania, koncerty, wieczory autorskie ze znanymi ludźmi. A teraz przerabiają dom w hundertwasserowskim stylu.

- Tak już jest, że domy dla ludzi ubogich i po przejściach są skromne i niezbyt ładne. My chcemy to zmienić i pokazać, że Betlejem ma duszę, która przyciąga ludzi do siebie i tym samym do Boga, którego nasza wspólnota stawia na pierwszym miejscu - tłumaczy ks. Tosza.

Drzewa też tam mieszkają

Hundertwasserowskie domy, oprócz tego, że estetyką cieszą oko, mają wyrażać też - jak to się ładnie mówi - wyjątkowość człowieka. Każda budowla tego austriackiego artysty jest inna, tak samo jak różni są ludzie.

- Według jego filozofii, człowiek jest jednostką niepowtarzalną, oryginalną, a dom, w którym mieszka, wyraża jego samego. Betlejem też jest oryginalnym miejscem, skupia ludzi, którzy są indywidualnościami - dodaje ks. Mirosław.

Budowle Hundertwassera wyróżniają się asymetrią i bogactwem kształtów, kolorowymi kolumnami i kopułami na dachach, oknami różnej wielkości kolorowymi kolumnami i bajecznymi mozaikami z ceramicznych płytek. Podłogi w tych budowlach są pofalowane. Hundertwasser wyznawał bowiem pogląd, że stopy człowieka są przystosowane do nierównych powierzchni, a nie do płaskich. Bardzo charakterystyczna jest symbioza z przyrodą. Z okien wyrastają więc drzewa (niektóre rosną też na dachach, gdzie z kolei rozpościerają się łąki, powstają ogrody).

- W domach artysty również drzewa są lokatorami. Chodzi o to, aby zwrócić przyrodzie miejsce, które zostało jej odebrane, gdy doszło do budowy domu - tłumaczy duchowny.

Najsłynniejszymi tego typu budowlami są Hundertwasserhaus, czyli kompleks mieszkalny w Wiedniu, kościół św. Barbary w Bärnbach, spalarnia śmieci w Spittelau i oddział onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Grazu. Mieszkańcy Betlejem już je zwiedzili. Wybraliśmy się z nimi w jedną z ich podróży do stolicy Austrii, aby przyjrzeć się przygotowaniom do remontu domu. Zwiedziliśmy m.in. Muzeum Hundertwassera, zobaczyliśmy jego wiedeńskie budowle.

- Prowadzimy rozmowy ze współpracownikami Hundertwassera, z którymi chcemy konsultować projekt - podkreśla ks. Mirosław.

Jedyny taki w Polsce

Dom Betlejem zachowa swoje dotychczasowe, historyczne cechy. Zyska za to dodatkowe elementy. Dojdzie m.in. do wymiany okna kaplicy z kwadratowego na okrągłe z witrażem, który kolorami ma symbolizować Trójcę Świętą. Od witraża ma odchodzić ceramiczna stróżka, która będzie oznaczać zstąpienie na ziemię Chrystusa. Dachówki mają imitować korony drzew. Zostanie dobudowany ganek z czterema ceramicznymi kolumnami, na jego dachu wyrosną drzewa. Ściany domu zostaną zaokrąglone i pomalowane.

Powstanie też dodatkowy budynek z drzewami na dachu, kawiarnią i salą do spotkań. Odnowiony będzie też ogród do spacerów. Znajdzie się w nim m.in. fontanna. Ekologicznym akcentem będzie selektywna zbiórka odpadów na terenie Betlejem. Materiały do remontu pochodzą m.in. z recyklingu.

Pieniądze na remont pochodzą z datków. Największym wkładem będzie praca mieszkańców i przyjaciół Betlejem.


*Śtowarzyszenie Ślązaków legalne. Sąd uznał narodowość śląską? CZYTAJ TUTAJ
*Gwarki 2012, czyli bez pochodu nie ma zabawy ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS MŁODA PARA: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!