Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie kolejna drogowa rewolucja

Anna Zielonka
Katarzyna Domagała
Uwaga kierowcy! W poniedziałek w Jaworznie rozpocznie się kolejna drogowa rewolucja. I jak zwykle chodzi o jeden z odcinków drogi krajowej nr 79. Jaworznicki fragment tej drogi jest nazywany Trasą Śródmiejską.

Droga w części jest obwodnicą, która pozwala ominąć śródmieście Jaworzna, a tam, gdzie przebiega między osiedlami i wśród zabudowań, powstają ekrany akustyczne.
O SYTUACJI NA DROGACH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ W NASZYM SERWISIE DROGOWYM
Przez ostatnich kilka miesięcy dwie firmy drogowe przebudowywały i remontowały części trasy na osiedlu Stałym i na Leopoldzie. Tym razem drogowcy biorą się za odcinek pomiędzy tymi dwoma osiedlami.

- Po weekendzie rusza przebudowa skrzyżowania ulicy Szczakowskiej z Grunwaldzką. To już piąty etap projektu "Miasto Twarzą do Autostrady" - mówi Tomasz Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie. - Od poniedziałku północna część DK 79 przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej ze Szczakowską zostanie zamknięta dla ruchu. Ruch w obu kierunkach zostanie puszczony jezdnią południową - dodaje.

Na przebudowę skrzyżowania Jaworzno dostało 16 mln zł dofinansowania. 1,2-km odcinek drogi będzie dwujezdniowy. Powstaną dwa rozbudowane skrzyżowania między ul. Sztygarów i Puszkina a ul. Szczakowską. Drogowcy zbudują dodatkowe pasy dla skręcających. Pojawi się też nowa, tzw. zmiennoczasowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ze Szczakowską. Do remontu przeznaczono też przejście podziemne na osiedlu Stałym.

Będą objazdy. Ze Szczakowej w kierunku osiedla Stałego kierowcy dojadą nowym łącznikiem, który biegnie w pobliżu skrzyżowania z ulicą Grunwaldzką, obok ogródków działkowych. Dojazd do centrum ze Szczakowej ma prowadzić ulicą Wiejską. Ze śródmieścia do Szczakowej można dojechać także przez osiedla Warpie i Góra Piasku.

Aby ominąć korki, kierowcy jadący do i z Katowic mogą skorzystać z objazdu ulicami Wojska Polskiego i Martyniaków. Lepiej wybrać tę drogę, zwłaszcza że jeszcze przed Bożym Narodzeniem do ruchu został oddany drugi odcinek Obwodnicy Dąbrowy Narodowej.

Sprawdziliśmy, jak wygląda budowa obwodnic w innych miastach regionu (patrz ramka obok). Z naszych informacji wynika, że prawdziwą obwodnicę udało się zbudować jedynie w Siewierzu, choć i tam nie obyło się bez kłopotów związanych z jej utrzymaniem.

SPRAWDŹ SYTUACJĘ NA INNYCH OBWODNICACH MIAST
Sosnowiec.
Przez Sosnowiec przebiega wiele tras szybkiego ruchu, w tym S 86 (najbardziej obciążona ruchem droga w Polsce), która też jest swego rodzaju obwodnicą. Kilkanaście lat temu Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górn. wspólnie z województwem śląskim wyraziły wolę budowy drogi regionalnej, łączącej Katowice z Dąbrową Górniczą. Trasa miałaby przebiegać przez Mysłowice, Sosnowiec oraz Będzin i być kontynuacją Drogowej Trasy Średnicowej Katowice-Gliwice. Problem w tym, że na inwestycję ciągle brakuje pieniędzy, więc na planach się skończyło.

Dąbrowa Górnicza.
Obwodnica prowadząca do terenów inwestycyjnych w dzielnicy Tucznawa powinna być już gotowa. Tymczasem jej budowa jest, krótko mówiąc, w lesie. Kilka miesięcy temu został unieważniony przetarg na realizację inwestycji, bo nie było chętnych na jej wykonanie za 100 mln zł. Miasto twierdzi, że jest na etapie ustaleń z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, które objęło swoim patronatem tę inwestycję.

Powiat zawierciański.
Powiat przecina ruchliwa DK 78. Prowadzi przez środek miast i wsi. Budowę obwodnicy powiatu planuje się już od kilkunastu lat. Z roku na rok jednak termin jej rozpoczęcia jest przesuwany. Planowana droga z Siewierza do Szczekocin ma zostać zbudowana z obwodnicami miejscowości Poręba i Zawiercie, Kroczyce i Pradła oraz Szczekociny. Dotąd została jedynie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy tej drogi. Budowa nie znalazła się jednak w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

Siewierz.
W listopadzie 2010 r. oddano obwodnicę miasta (DK 78). Z utęsknieniem czekali na nią siewierzanie, bo mieli już dość zakorkowanych ulic w mieście. Niestety, choć wzdłuż nowej trasy stoją nowiutkie latarnie, trasę spowijają nocą egipskie ciemności. Gmina nie chce płacić za oświetlenie, tłumacząc, że jej na to nie stać. GDDKiA twierdzi, że oświetlenie nie należy do jej zadań, tylko gminy.
Współp. PAS, DRAPA, AD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!