W Katowicach przypominano zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych
W ciągu roku nie brakuje okresów, w trakcie, których ruch na drogach jest szczególnie wzmożony. Takim okresem zdecydowanie są wakacje. Za moment kulminacyjny w ich trakcie uznawane są zwłaszcza ich ostatnie weekendy i dni. A ponieważ, kiedy ruch jest większy, łatwiej też o wypadek. I warto wtedy przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Z takiego założenia zdają się wychodzić przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych, którzy na finiszu wakacji przeprowadzają akcje w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów drogowo-kolejowych. Taka akcja odbyła się w Katowicach, na przejeździe przy ul. Le Ronda, gdzie przytoczono wspomniane zasady.
- Ambasadorzy bezpieczeństwa przekazują kierowcom, rowerzystom i pieszym: aby nie wjeżdżali na przejazd, kiedy nie ma możliwości zjazdu z niego, nie wjeżdżali na przejazd, kiedy opadają rogatki, nie omijali slalomem opuszczonych półrogatek, czy ignorowali znaku "STOP" - mówi Katarzyna Głowacka, rzecznik prasowa PKP PLK SA, dodając, że od wypadku uchronić się nietrudno.
- Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, słuchanie głosu rozsądku gwarantuje bezpieczeństwo na przejazdach - podkreśla Katarzyna Głowacka.
Prawie każdy wypadek na przejeździe to wina kierowcy!
Choć zasady przekraczania przejazdów wydają się być proste i oczywiste, co innego mówią statystyki. Z tych wynika, że niemal wszystkie wypadki, do których dochodzi na przejazdach to wina kierowcy, które nie zastosował się do zasad bezpieczeństwa.
- 99 procent zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji podejmowanych przez kierowców - wylicza rzecznik prasowa PKP PLK SA i dodaje, że zgubą kierowców są najczęściej: pośpiech i brawura, ale też rutyna.
Żółta naklejka ratuje życie
Jak mówią przedstawiciele PKP, kiedy już dojdzie do wypadku, najważniejszą rolę odgrywa szybkie poinformowanie służb. A to ma zapewnić żółta naklejka systematycznie umieszczana na przejazdach od czerwca 2018 roku. - Ta naklejka ratuje życie - zaznacza jej istotę Zbigniew Gawracz, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu PKP PLK SA, który dodaje, że są na niej wszystkie potrzebne informacje ku temu, żeby pomoc na miejscu pojawiła się jak najszybciej.
- Trzy pierwsze cyfry mówią o numerze linii, na której przejazd jest zlokalizowany. Natomiast pozostałe sześć wskazują dokładnie kilometr i tzw. hektometry sytuowania przejazdu. Operator numeru 112, otrzymując informację od użytkownika potrafi precyzyjnie skierować wszystkie służby ratunkowe w strefę tego konkretnego przejazdu - zwraca uwagę Zbigniew Gawracz.
Nie przeocz
- Nawałnica w Bielsku-Białej. Mieszkańcy piszą o leju kondensacyjnym. Są straty
- Komplet fanów Rakowa Częstochowa na stadionie w Sosnowcu ZDJĘCIA KIBICÓW
- Raciborska fabryka „Ślązak”. To właśnie jej słodyczami zajadało się całe województwo
- Aktywiści Greenpeace zdjęli transparent i opuszczają szyb w Bielszowicach
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Pracownice żłobka znęcały się nad dziećmi. Do placówki uczęszczały dzieci celebrytów
- Szokujące słowa politologa. "Potrzebujemy walizeczki z czerwonym przyciskiem"
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"