Nasza Loteria

W Katowicach przypominano zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych. Prawie każdy wypadek na przejeździe to wina kierowcy!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wideo
od 16 lat
"Zatrzymaj się przed torem - nie ryzykuj!". Pod takim hasłem odbyła się akcja PKP PLK na przejeździe kolejowo-drogowym przy ul. Le Ronda w Katowicach. Jej przesłaniem był apel do użytkowników ruchu drogowego o ostrożność podczas przekraczania przejazdów. - Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, słuchanie głosu rozsądku gwarantuje bezpieczeństwo na przejazdach - mówi Katarzyna Głowacka, rzecznik prasowa PKP PLK SA.

W Katowicach przypominano zasady bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych

W ciągu roku nie brakuje okresów, w trakcie, których ruch na drogach jest szczególnie wzmożony. Takim okresem zdecydowanie są wakacje. Za moment kulminacyjny w ich trakcie uznawane są zwłaszcza ich ostatnie weekendy i dni. A ponieważ, kiedy ruch jest większy, łatwiej też o wypadek. I warto wtedy przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z takiego założenia zdają się wychodzić przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych, którzy na finiszu wakacji przeprowadzają akcje w zakresie bezpiecznego przekraczania przejazdów drogowo-kolejowych. Taka akcja odbyła się w Katowicach, na przejeździe przy ul. Le Ronda, gdzie przytoczono wspomniane zasady.

- Ambasadorzy bezpieczeństwa przekazują kierowcom, rowerzystom i pieszym: aby nie wjeżdżali na przejazd, kiedy nie ma możliwości zjazdu z niego, nie wjeżdżali na przejazd, kiedy opadają rogatki, nie omijali slalomem opuszczonych półrogatek, czy ignorowali znaku "STOP" - mówi Katarzyna Głowacka, rzecznik prasowa PKP PLK SA, dodając, że od wypadku uchronić się nietrudno.

- Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, słuchanie głosu rozsądku gwarantuje bezpieczeństwo na przejazdach - podkreśla Katarzyna Głowacka.

Prawie każdy wypadek na przejeździe to wina kierowcy!

Choć zasady przekraczania przejazdów wydają się być proste i oczywiste, co innego mówią statystyki. Z tych wynika, że niemal wszystkie wypadki, do których dochodzi na przejazdach to wina kierowcy, które nie zastosował się do zasad bezpieczeństwa.

- 99 procent zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji podejmowanych przez kierowców - wylicza rzecznik prasowa PKP PLK SA i dodaje, że zgubą kierowców są najczęściej: pośpiech i brawura, ale też rutyna.

Żółta naklejka ratuje życie

Jak mówią przedstawiciele PKP, kiedy już dojdzie do wypadku, najważniejszą rolę odgrywa szybkie poinformowanie służb. A to ma zapewnić żółta naklejka systematycznie umieszczana na przejazdach od czerwca 2018 roku. - Ta naklejka ratuje życie - zaznacza jej istotę Zbigniew Gawracz, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu PKP PLK SA, który dodaje, że są na niej wszystkie potrzebne informacje ku temu, żeby pomoc na miejscu pojawiła się jak najszybciej.

- Trzy pierwsze cyfry mówią o numerze linii, na której przejazd jest zlokalizowany. Natomiast pozostałe sześć wskazują dokładnie kilometr i tzw. hektometry sytuowania przejazdu. Operator numeru 112, otrzymując informację od użytkownika potrafi precyzyjnie skierować wszystkie służby ratunkowe w strefę tego konkretnego przejazdu - zwraca uwagę Zbigniew Gawracz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni