Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kokotku odbyła się konferencja naukowa poświęcona tematyce pojednania polsko-ukraińskiego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
od 16 lat
O perspektywach i historii polsko-ukraińskiego pojednania rozmawiali w czwartek 5 października uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej lublinieckim Kokotku. Podczas obrad zaprezentowana została postać ojca Ludwika Wrodarczyka, który został zamordowany podczas rzezi na Wołyniu.

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Pojednanie polsko-ukraińskie: doświadczenia i perspektywy” odbyła się w Oblackim Centrum Młodzieżowym Oblacka Przystań w Kokotku. Miała ona charakter hybrydowy, aby, tak jak zapowiadali organizatorzy, umożliwić udział uczestnikom z ogarniętej wojną Ukrainy skoncentrowanie się na zagadnieniach dotyczących historii Polski i Ukrainy, w kontekście poszukiwania dróg pojednania, w nawiązaniu do przykładu procesu porozumienia polsko-niemieckiego.

Okazją do konferencji jest przypadająca w grudniu 2023 r. 80. rocznica śmierci ojca Ludwika Wrodarczyka, który został zamordowany podczas rzezi na Wołyniu.

- Nie pretendujemy tutaj do jakichś wskazówek politycznych. Raczej chcemy wykorzystać ten ogromny kapitał, który pojawił się na początku wojny. Ten oddolny potężny ruch ludzi dobrych serc. Pomocy dla narodu ukraińskiego. Jest to też okazja, by w związku ze zbliżającą się rocznicą tragedii na Wołyniu, zamknąć pewien rozdział w sposób jak najbardziej poprawny. To znaczy, pamiętając o tym co było, patrzeć w przyszłość na to, co będzie. Szukamy tego, co nas łączy - mówił ks. dr Marek Rostkowski z Instytutu Mazenodianum, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi bożego ojca Ludwika Wrodarczyka.

Ksiądz Rostkowski przypomniał jednak, że nie można zapomnieć o historii, bo byłoby to krzywdzące wobec tych, którzy wtedy podczas rzezi wołyńskiej cierpieli i stracili swoich najbliższych.

Podczas konferencji Poczta Polska zaprezentowała znaczek z okazji 80. rocznicy śmierci oblata o. Ludwika Wrodarczyka.

W konferencji wzięli udział m.in. ks. biskup Witalij Skomarovski, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, prof. dr hab. Grzegorz Motyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, czy prof. Oleksandr Zaitsev z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.

Na lublinieckiej konferencji pojawiła się też poseł Barbara Dziuk, siostrzenica o. Wrodarczyka, której rodzina jest w posiadaniu maszynopisów o o. Ludwiku i od dziecięcych lat traktowała je jak relikwie. - Nazywaliśmy Wujka rodzinnym świętym. Potrafił bronić godności człowieka bez względu na ich przekonania – podkreślała Barbara Dziuk.

Organizatorem konferencji był Instytut Mazenodianum, Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW i Postulacja Procesu Beatyfikacyjnego Sł. B. o. Ludwika Wrodarczyka OMI.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera