Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Kokotku zaczyna się Bieg Katorżnika, impreza dla prawdziwych twardzieli

Izabela Bajer
Fot. ARC WKB Meta Lubliniec
Już dziś rozpoczyna się VIII edycja dwudniowych zawodów sportowo-obronnych "Bieg Katorżnika" organizowanych przez Wojskowy Klub Biegacza "Meta" i Jednostkę Wojskową Komandosów.

Już sama nazwa zawodów nie brzmi zbyt zachęcająco, ale trudno się dziwić, ponieważ ekstremalny Katorżnik nie jest imprezą dla każdego. Uczestnicy mają do pokonania ok. 10 km trasy i to w mało "komfortowych" warunkach. Woda, bagna i błota pełne wszelkiego robactwa, pot, krew, łzy, skręcenia to synonimy tych zawodów. Mimo wszystko zawsze przyciągają ogromną liczbę chętnych. - W tym roku limit na Bieg Mężczyzn wyczerpał się w rekordowo krótkim czasie 4 godzin. Ogólnie przyjęliśmy 700 osób dorosłych oraz 200 dzieci. Był rok, kiedy liczba chętnych wynosiła 1500, ale chcemy iść bardziej w jakość niż ilość - mówi Zbigniew Rosiński wiceprezes WKB "Meta".

Uczestnictwo w takim biegu to przede wszystkim chęć sprawdzenia samego siebie, potrzeba silnych wrażeń i przede wszystkim pokonanie własnych słabości, jednak warto się zastanowić przed podjęciem tego wyzwania. - Ten bieg nie trwa kilka minut, tylko kilka godzin, nie wszyscy dają sobie radę z trudnościami. Po drodze są liczne przeszkody, typu skok z pomostu lub przejście po 5 metrowych drabinach. W zeszłym roku zwycięzcy przebywali po 2,5 godz. w wodzie. To nie jest łatwe, choć uczestnicy współpracują na trasie, pomagając sobie wzajemnie - przekonuje Rosiński.

W programie Biegu Katorżnika przewidziane są tradycyjnie Biegi Mężczyzn, Biegi Kobiet, biegi grupowe pn. Galernik Team oraz zawody dla dzieci. Oddzielnie pobiegną VIP-y i dziennikarze, natomiast prawdziwie "zabójczym" wyzwaniem będzie tzw. Ucieczka Skazańców, podczas której pary skutych kajdankami uciekinierów będą musiały poddać się całonocnym(!) i zadań wzorowanych na jednym z najtrudniejszych ćwiczeń specjalistów - SERE (Przetrwanie, Unik, Opór, Ucieczka).

Ponadto w tym roku po raz pierwszy odbędzie się krótszy, ale niezwykle widowiskowy bieg z pochodnią w ręku pn. Walka o Ogień, który organizatorzy proponują mało zaprawionym w bojach debiutantom.

Z tego co oficjalnie wiadomo, w tym roku ścigać się będą m.in. Marta Potasińska, wdowa po gen. Włodzimierzu Potasińskim, dowódcy Wojsk Specjalnych, gen. Roman Polko, były żołnierz lublinieckiej jednostki, dowódca GROM-u i zastępca Szefa BBN, gen. Krzysztof Szymański, płk. Mieczysław Bieniek oraz ppłk. Sławomir Drumowicz, p.o. dowódcy JWK.

- Czekam jeszcze na potwierdzenie przybycia niektórych osób. Cieszymy się, że nasz bieg osiągnął taką popularność, choć nigdy nie robimy żadnej reklamy. Mimo to zjeżdżają do nas ludzie z wielu krajów, m.in. z Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji a nawet Brazylii. Myślę, że to sam pomysł, chwytliwa nazwa, trofeum w postaci podkowy oraz przede wszystkim tradycja decydują o sukcesie. Zawsze staramy się wszystko zorganizować na najwyższym poziomie. Impreza ma być wydarzeniem elitarnym, niecodziennym i zachowującym swoją kultowość - mówi Rosiński.
Plan imprezy

SOBOTA

12:00 - 21:00 - Biuro Zawodów
20:00 - Walka o Ogień
20:30 - 02:00 Zabawa Taneczna
21:00 - Dekoracja Ogniomistrzów
23:30 - 23:35 - zbiórka Skazańców

NIEDZIELA

Rano - Finisz Ucieczki Skazańców
08:00 - 15:00 - Biuro Zawodów
10:00 - Mikro Katorżnik
10:20 - Mini Katorżnik
10:40 - Mały Katorżnik
11:00 - Bieg Mężczyzn
11:10 - Dekoracja Skazańców
12:00 - Bieg Kobiet
13:00 - Galernik Team
14:00 - Bieg VIP, Sponsorów i Dziennikarzy
15:00 - Bieg Mężczyzn
17:00 - Dekoracja Galernik Team

Miejsce: Kokotek (Ośrodek Silesiana). Dekoracje indywidualne bezpośrednio po biegu

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!