Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kolejach Śląskich pracuje 465 kobiet. To prawie połowa personelu. Co o pracy w KŚ sądzą panie?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
W Kolejach Śląskich pracuje 465 kobiet. To prawie połowa personelu.
W Kolejach Śląskich pracuje 465 kobiet. To prawie połowa personelu. Koleje Śląskie
W Kolejach Śląskich pracuje 456 kobiet, czyli blisko 40 proc. załogi regionalnego przewoźnika. Najwięcej na stanowiskach kierownika pociągu i kasjera, ale dwie panie już niedługo będą maszynistkami. Czy kolej powoli przejmują kobiety?

465 kobiet zatrudnionych w Kolejach Śląskich

W Kolejach Śląskich pracuje 456 kobiet, czyli blisko 40 proc. załogi regionalnego przewoźnika. Najwięcej na stanowiskach kierownika pociągu i kasjera, ale dwie panie już niedługo będą maszynistkami. Czy kolej powoli przejmują kobiety?

Aleksandra Kołodziejczyk pracuje w Kolejach Śląskich od 2011 roku, czyli od początku istnienia spółki. Jest kierownikiem pociągu, a od 2018 roku także instruktorem, który szkoli kandydatów i kandydatki na to stanowisko.

– Fakt, że tak długo pracuję w jednej firmie, dobrze o niej świadczy. Przez te wszystkie lata nie myślałam nawet o zmianie. Widzę, jak spółka się rozwija, a pracownicy wzajemnie się wspierają. To jest dla mnie bardzo ważne, bo atmosfera w pracy jest istotna — mówi pani Aleksandra.

Kobieta maszynista

Zawód kolejarza kojarzy nam sile głównie z dziedziną mężczyzn. Jednak ten wizerunek z biegiem ostatnich lat zaczął się zmieniać. W drużynach konduktorskich pracuje coraz więcej pań, stanowią one około połowę całego personelu. Można więc stwierdzić, że kolej nie jest już męskim światem, a kobiety powoli go szturmują. W czerwcu bieżącego roku Koleje Śląskie będą mogły się pochwalić dwiema pierwszymi maszynistkami.

Cenie sobie kontakt z ludźmi i zwracam uwagę na to, że w pewnym sensie stałam się… rozpoznawalna. Pasażerowie podróżujący regularnie na liniach, na których pracowałam, zauważali moją nieobecność. Wystarczył urlop i po powrocie już miałam pytania, gdzie byłam, kiedy mnie nie było. To naprawdę bardzo miłe, bo jest to najlepszą oceną mojej pracy — mówi Aleksandra Kołodziejczyk.

Kobieta w Kolejach Śląskich

Od 2011 roku w Kolejach Śląskich pracuje też Maria Myga, która jest dyspozytorką ruchu drużyn konduktorskich. Na co dzień zajmuje się organizacją pracy drużyn konduktorskich, reagowaniem na zdarzenia nieprzewidziane w obsadzie tych stanowisk.

Lubię to, co robię, a kobiet w naszej firmie przybywa. Dziś w dyspozyturze co trzeci pracownik to kobieta — dzieliła się swoją opinią Maria Myga.

Od trzech lat w KŚ pracuje Agnieszka Szopa. W firmie jest specjalistą ds. obsługi pasażerów. Pani Agnieszka pozytywnie wypowiada się o pracy w kolei.

Tu jest zespół, jest współpraca pomiędzy poszczególnymi działami. I to jest dla mnie najważniejsze. Mogę liczyć na pomoc szefostwa, mogę mówić jakie obszary wymagają poprawy i te zmiany są wdrażane — przekonuje Agnieszka Szopa.

Przełamanie stereotypu

Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich podkreśla, że praca na kolei nie jest przypisana do żadnej płci, przede wszystkim liczą się kompetencje i umiejętności. Świadczą o tym liczby. Na 1149 pracowników Kolei Śląskich 456 to kobiety.

W naszej firmie czują się bardzo dobrze i jestem dumny z tego, że niedługo dwie z nich będą maszynistkami. Dotychczas było to stanowisko zarezerwowane dla mężczyzn, ale my przełamujemy stereotypy — podsumowuje prezes Patryk Świrski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera