MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Otwarty w Technikum Kolejowym w Tychach. Zobaczcie ZDJĘCIA

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Technikum Kolejowe w Tychach postanowiło zaprosić w swoje progi gości i zorganizowało dzień otwarty. W programie wydarzenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, było między innymi zapoznanie z działaniem czynnej lokomotywy spalinowej PKP Cargo Service, spotkanie z przedstawicielami firm kolejowych, a także zajęcia na strzelnicy. Nie mogło oczywiście też zabraknąć przejazdu pociągiem linii Kolei Śląskich.

Technikum Kolejowe w Tychach

Technikum Kolejowe w Tychach zostało powołane w 2016 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy, szczególnie branży kolejowej. To szkoła niepubliczna, jednak uczniowie nie płacą tu za naukę. Szkoła tworzona była od podstaw, a w opracowaniu programu nauczania pomagali kolejarze.

W każdej klasie, w zależności od jej profilu, uczy się od kilku do kilkunastu uczniów. O wyborze zawodu uczniowie mogą zdecydować po pierwszym roku nauki, korzystając z konsultacji z mistrzami w zawodzie. Kształcenie zawodowe rozpoczyna się w drugiej klasie - część zajęć prowadzona jest na stanowiskach pracy u pracodawców, a zajęcia teoretyczne w siedzibie szkoły, przy Al. Niepodległości 32 w Tychach.

Szkoła współpracuje z wiodącymi firmami z branży kolejowej: PKP CARGO SERVICE., PKP Energetyka, PKP PLK, Koleje Śląskie oraz Intercity. Dzięki temu młodzi ludzie już na etapie szkoły średniej obserwują od środka jak wygląda praca dla gigantów kolejowych. Poza tym współpraca przynosi konkretne efekty, bo pracodawcy oferują uczniom pracę po ukończeniu szkoły oraz stypendia podczas trwania nauki.

Obecnie placówka kształci w następujących zawodach:

  • technik elektroenergetyk transportu szynowego,
  • technik automatyk sterowania ruchem kolejowym,
  • technik budownictwa kolejowego,
  • technik transportu kolejowego.

Dzień Otwarty w Technikum Kolejowym w Tychach

Tyskie Technikum Kolejowe jest unikatem na mapie Polski. Podobne mu szkoły można policzyć na palcach jednej ręki. Wszyscy, którzy chcieli się bliżej przyjrzeć placówce, mogli to zrobić podczas dnia otwartego.

W programie wydarzenia, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, było między innymi zwiedzanie szkoły, zapoznanie z działaniem czynnej lokomotywy spalinowej PKP Cargo Service połączone z możliwością wejścia na stanowisko maszynisty, spotkanie z kolejarzami i przedstawicielami firm kolejowych, zwiedzanie Mobilnego Centrum Dowodzenia Straży Ochrony Kolei, a także zajęcia na strzelnicy. Nie mogło oczywiście też zabraknąć przejazdu pociągiem linii Kolei Śląskich.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera