Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W MOK Zawiercie odbyła się premiera filmu dokumentalno-edukacyjnego o 132-letniej historii Huty Szkła w Zawierciu. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
MOK Zawiercie, przy wsparciu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach projektu "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina", zrealizował w stylu netflixowym film dokumentalno-edukacyjny o 132- letniej historii zawierciańskiej huty szkła. Do jego realizacji zbierane były wszystkie możliwe materiały o historii jednego z największych producentów szkła i kryształów w kraju, które to trafiały na cały świat. Wraz z premierą filmu otwarto wystawę pt. "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina", gdzie z bliska można przyjrzeć się unikatowym rękodziełom z kryształu i szkła, spuściźnie po Hucie Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

MOK Zawiercie odbyła się premiera filmu dokumentalno-edukacyjnego o 132-letniej historii huty szkła

Na potrzeby realizacji filmu zgromadzono wszystkie dostępne historyczne dokumenty o działalności miejsca. W filmie swoimi wspomnieniami dzielą się byli pracownicy.

Historia HSG Zawiercie to ponad 132 lata działalności huty, bo mówimy tu o początkach istnienia zakładu od końca XIX w. Zawiercie było w okresie powojennym jednym z ważniejszych ośrodków hutnictwa szkła w Polsce. Wyroby tutejszej huty trafiały na rynki całego świat.

- Moja kryształowa historia to projekt niezwykły, opowiadający historię zawierciańskiej huty szkła. Historię wykwalifikowanych grawerów, szklarzy, projektantów i osób, które wkładały całe swoje serce w pracę i byli pełni pasji. W Zawierciu niemal każdy ma w swojej rodzinie kogoś, kto pracował w hucie szkła. Cieszę się, że ten projekt powstał, bo w ten sposób możemy uczcić pamięć o hucie i docenić jej 132 letni dorobek - mówi Łukasz Konarski, prezydent miasta Zawiercie.

Zobaczcie zdjęcia z premiery filmu oraz otwarcia wystawy

Józef Mania, który pracował w tej hucie 40 lat z wielkim sentymentem wspomina te czasy, podkreślając rangę i znaczenie zakładu.

- Najpiękniejsze wspomnienia z hutą to te, że lubiłem swój zawód i zarabiało się dobrze. Pracowało się po 6 godzin na dniówkę, dzięki ulepszeniu, co było bardzo dużo dla nas. Potem można było gdzieś pracować dodatkowo. Pracowałem na szklankach, kieliszkach, kryształach, na szkle prasowanym Na kryształach wazony, popielnice, owocarki dmuchaliśmy, to była ciężka robota, bo to dużo kilogramów, ale kryształy przepiękne i szkło sodowe trafiały na cały świat. Najdroższe było szkło obciągane rubinem, które wymagało ogromnej sprawności hutników, zdobione przez grawerów - wspomina Józef Maniak, pracownik z 40-letnim stażem w HSG Zawiercie.

Głównym celem projektu jest zachowanie pamięci o słynnym zakładzie, którego kryształy były eksportowane na cały świat. Pamięci o ludziach, którzy tworzyli to miejsce i o dziedzictwie, które po nim pozostało. Wraz z premierą filmu odbyło się otwarcie wystawy pt. "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina". Reżyserem filmu jest Sebastian Grabowski. Film ma pojawić się wkrótce w internecie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera