MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Pałacu Schoena odbędzie się wernisaż wystawy: Mimesis. XXVI Sosnowieckie Spotkania Artystyczne - efekty wyjazdu plenerowego

OPRAC.:
Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Marzena Bugała/ Polska Press
Zadaniem Sosnowieckich Spotkań Artystycznych jest wydobycie tego, co w sztuce regionalnej jest najbardziej wartościowe. Tegoroczna edycja jest efektem prac artystycznych w plenerach Kazimierza Dolnego nad Wisłą - szczególnym miejscem dla polskiej sztuki wizualnej.

18 kwietnia w Pałacu Schoena w Sosnowcu odbędzie się wernisaż wystawy „Mimesis. XXVI Sosnowieckie Spotkania Artystyczne”. Tegoroczna edycja jest efektem wyjazdu plenerowego do Kazimierza Dolnego nad Wisłą.

Mimesis – motto XXVI artystycznych spotkań

Mimesis tytułowe motto stanowi jedno z najstarszych pojęć związanych z estetyką, jednocześnie jest to jedno z najistotniejszych zagadnień, jakie podejmują artyści od wieków. Chodzi o stosunek sztuki do rzeczywistości – mimesis to naśladowanie, ale warto zaznaczyć, że artyści biorący w przedsięwzięciu nie mieli narzuconych żadnych ram i granic. Dzięki swobodzie artystycznej sami wyrażali swój stosunek do teorii mimesis w odniesieniu do XXI wiecznej estetyki.

W 26 spotkaniach uczestniczyła taka sama liczba uczestniczących artystów, którzy wybrali się na wyjazd plenerowy do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Ze względu na artystyczne walory lokalizacja ta od ponad stu lat stanowi artystyczną kolonię. Miejsce nieprzypadkowe, bo odkryte przez samego Tadeusza Pruszkowskiego zasłużonego malarza, który organizował tam plenery dla studentów.

Co można zobaczyć na wystawie?

W sosnowieckim muzeum eksponowane będą prace malarskie, fotograficzne oraz instalacje artystyczne. Prace zostaną zaprezentowane przez następujących artystów:
Paweł Dusza, Czesław Gałużny, Iwona Germanek, Krzysztof Gołuch, Dariusz Kindler, Michał Konrad, Piotr Kossakowski, Jerzy Łakomski, Katarzyna Łata, Arkadiusz Ławrywianiec, Tadeusz Łazarz, Beata Mendrek, Damian Mickoś, Ewa Mrowiec-Łysy, Kamil Myszkowski, Rafał Opalski, Artur Ostafin, Zbigniew Podsiadło, Małgorzata Rozenau, Krzysztof Rzeźniczek, Matylda Sałajewska, Teresa Solarz, Krzysztof Szlapa, Paweł Więcławek, Jagoda Woźny, Ewa Zawadzka.

Informacje organizatorskie

Tytuł wystawy: „Mimesis. XXVI Sosnowieckie Spotkania Artystyczne”
Wernisaż 18 kwietnia bieżącego roku o godzinie 18.00
Czas i miejsce: Wystawa będzie prezentowana od 19 kwietnia do 19 maja br. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu przy ul. Chemicznej 12.
Wstęp wolny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera