W Radiu Katowice powstała izba muzealna. Są w niej mirofony...

  W Radiu Katowice powstała izba muzealna. Są w niej mirofony z 37 roku i... [ZDJĘCIA]

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Radio Katowice izba muzealna
  1/22
  przejdź do galerii

  Radio Katowice izba muzealna ©Lucyna Nenow

  Mikrofony z lat 30-tych, pierwszy przenośny magnetofon reporterski ważący 50 kilogramów, czy pierwsze telefony komórkowe, laptopy, a także stoły montażowe, przy których radiowcy Polskiego Radia Katowice pracowali przed kilkudziesięciu laty. Wszystko to znajdziemy w izbie muzealnej otwartej w miniony weekend w siedzibie radiostacji przy ulicy Ligonia w Katowicach.
  Ekspozycję można oglądać na poddaszu gmachu. Jest tu kilkadziesiąt pamiątek, a także sporo zdjęć. Wśród eksponatów jest pierwszy laptop, który na Ligonia trafił w 1996 roku, mikrofon z 1937 roku, czy między innymi pierwszy przenośny magnetofon reporterski. - Ważył 50 kilogramów, ale to już było coś, bo można go było zapakować do samochodu, nagrać i wrócić. Kupił go jeden z naszych pracowników po cenie złomu już w latach 60-tych – opowiada Henryk Grzonka, prezes Polskiego Radia Katowice.

  Część eksponatów oddali radiu byli pracownicy, część pochodzi z prywatnych kolekcji. W dniu otwarcia izby modlitewnik patrona Radia Katowice – Stanisława Ligonia – podarował radiu arcybiskup Damian Zimoń.
  - To modlitewnik, który Ligoń miał ze sobą w czasie drugiej wojny światowej w Palestynie – dodaje Grzonka. Obok jest jego laska, a także żołnierski worek, z którym wrócił z wojennej tułaczki oraz żeleźniok przy którym prowadził audycje.

  Wśród pamiątek są także stoły mikserskie, montażówka, pierwsze radia przenośne, ale też potężne odbiorniki radiowe. Z tych ostatnich warty uwagi jest szczególnie ten marki włoskiej firmy Capello, bo co ciekawe odbiorniki te były montowane w... Wełnowcu. Jest też na ekspozycji studio, które wygląda dokładnie tak samo, jak wyglądało w 1937 roku, gdy gmach przy Ligonia – pierwszy budynek zaprojektowany i wzniesiony w Polsce na potrzeby radia – otwarto.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo