Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rybniku upamiętniono Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcę I i II powstania śląskiego. "Dzięki takim bohaterom mamy polski Śląsk"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
16 sierpnia 1891 r. w Dziergowicach pod Koźlem urodził się Alfons Zgrzebniok, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Juliusza i Eleonory z domu Rakoczy, dowódca I i II powstania śląskiego.
16 sierpnia 1891 r. w Dziergowicach pod Koźlem urodził się Alfons Zgrzebniok, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Juliusza i Eleonory z domu Rakoczy, dowódca I i II powstania śląskiego. RL
- Pamiętamy o bohaterach sprzed stu lat, ale i pamiętamy o bohaterach dnia dzisiejszego - mówił w środę 16 sierpnia wiceminister spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, podczas 132. rocznicy urodzin Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcy I i II powstania śląskiego. Uroczystości przypadające na 104 rocznicę wybuchu I powstania śląskiego, zorganizowano na cmentarzu komunalnym w Rybniku.

W Rybniku upamiętniono Alfonsa Zgrzebnioka, dowódcę I i II powstania śląskiego

Dokładnie 132 lata temu, w Dziergowicach pod Koźlem urodził się Alfons Zgrzebniok, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Juliusza i Eleonory z domu Rakoczy, dowódca I i II powstania śląskiego. W czasie I wojny światowej, Alfons Zgrzebniok służył w armii niemieckiej, by od stycznia 1919 roku brać udział w Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. W środę 16 sierpnia, delegacje władz wojewódzkich i samorządowych złożyły kwiaty i zapalili znicze na grobie powstańca, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Rybniku. W upamiętnieniu wzięli udział przedstawiciele IPN-u w Katowicach, samorządowcy i wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Jak podkreślał wiceszef MSZ, pamięć o bohaterach nie może zaginąć.

- Wtedy zaczęła się walka o to, żeby te ziemie były polskie. Walka zwycięska. To jest też przykład jak można w trudnych okolicznościach historycznych - jeśli się w coś wierzy - osiągnąć sukces. Powstańcy na czele z Alfonsem Zgrzebniokiem powinni być dla nas przykładami. Cały czas o tym przypominamy. Choć nie wszyscy żyją tymi wydarzeniami na co dzień, musimy o takich sprawach pamiętać, bo jest to swego rodzaju nasza wewnętrzna konstytucja. To stanowi kim jesteśmy. Pamiętamy o bohaterach sprzed stu lat, ale i pamiętamy o bohaterach dnia dzisiejszego - mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Przed uroczystym złożeniem kwiatów, krótką przemowę wygłosił doradca wojewody śląskiego Czesław Sobierajski. Jak mówił, nie możemy zapominać o bohaterach, dzięki którym możemy żyć teraz w Polsce. - Chcemy oddać cześć i hołd wszystkim powstańcom, bo to dzięki ich bohaterstwu i determinacji - choć wydawało się, że nie jest to możliwe - to jednak udało się wygrać z wojskiem niemieckim. Dzięki nim mamy polski Śląsk - mówił Czesław Sobierajski.

- Pod krzyżem wypisane są nazwiska części zasłużonych osób, które zostały tu pochowane. To piękna kwatera zawierająca patriotyzm, miłość do ojczyzny i poświęcenie. To miejsce jest szczególne, pamięć o bohaterach jest najważniejsza. Gdybyśmy o nich nie pamiętali, to tak jakby ich nie było - mówił dodawał Sobierajski wskazując na Kwaterę Dowódców Powstań Śląskich.

16 sierpnia 1891 r. w Dziergowicach pod Koźlem urodził się Alfons Zgrzebniok, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Juliusza i Eleonory z domu Rakoczy,
16 sierpnia 1891 r. w Dziergowicach pod Koźlem urodził się Alfons Zgrzebniok, jako najstarsze z dziewięciorga dzieci Juliusza i Eleonory z domu Rakoczy, dowódca I i II powstania śląskiego.
RL

132. rocznica urodzin Alfonsa "Rakoczego" Zgrzebnioka

Nazywany przez Niemców „największym polskim bandytą w okręgu kozielskim” Alfons Zgrzebniok, był polskim działaczem samorządowym i śląskim działaczem politycznym, a także uznawanym za jednego z założycieli Związku Powstańców Śląskich, choć faktycznie nie brał udział w tym procesie. Był współautorem planów wybuchu I powstania śląskiego oraz jego dowódcą. Dowodził wojskami także w czasie II powstania śląskiego. Był również szefem oddziału personalnego Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych w czasie III powstania śląskiego, następnie doradcą wojskowy przy sztabie 1 Dywizji Wojsk Powstańczych. Zmarł 31 stycznia 1937 roku w Marcinkowicach, nieopodal Nowego Sącza.

W 2021 roku, prezydent RP Andrzej Duda nadał "Rakoczemu" Order Orła Białego, jako wyraz najwyższego szacunku wobec znamienitych zasług na rzecz suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera