Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu coraz mniej „kopciuchów”. Kolejne kamienice w mieście do termomodernizacji. Remonty za 2,5 miliona złotych

Adam Tobojka
Adam Tobojka
UM Sosnowiec
Kolejne dwa i pół miliona złotych zostanie przeznaczonych na termomodernizację budynków mieszkalnych na terenie Sosnowca – oświadczył urząd miasta. To ciąg dalszy rozpoczętego w 2021 roku projektu dociepleń, na który gmina pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wielki projekt, dzięki któremu w miejskich budynkach mieszkalnych likwidowane są kopciuchy, ruszył na dobre pod koniec 2021 roku. W pierwszej kolejności dotyczył termomodernizacji budynków przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18.

W sierpniu 2022 roku Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę na przemianę kilkunastu budynków: przy ul. Szczecińskiej 2, 4, 5, 12, 14, 15A, 16, Lipowej 18a, 20, 22, Andersa 83A, 85 i Pułaskiego 9. Przemianę przeszedł także budynek przy Hubala Dobrzańskiego 124, gdzie znajduje się przychodnia oraz budynek mieszkalny przy Zaruskiego 1.

- Nie zmieniamy swojego podejścia. Nie przestajemy finansować wymian źródeł ciepła, bo nadal uważamy, że zdrowie jest najważniejsze. MZZL zapowiadał, że to nie koniec i tak też się stało - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zakład podpisał właśnie umowę na termomodernizację trzech budynków: przy ulicy Andersa 81, Andersa 87 i Czeladzkiej 25cd.

– To kolejne budynki, które zostaną odmienione. Mieszkańcy zyskają nowe źródła ciepła – ekologiczne, ale też same budynki zmienią się wizualnie – tłumaczy Rafał Łydek, dyrektor MZZL w Sosnowcu.

Koszt termomodernizacji to ponad 2,5 mln złotych. Przy ulicy Andersa mieszkańcy zyskają ogrzewanie gazowe, a przy Czeladzkiej budynek zostanie „wpięty” do sieci c.o. Prace mają się zakończyć w wakacje.

Warto pamiętać, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Miejskiemu Zakładowi Zasobów Lokalowych w Sosnowcu dofinansowanie w wysokości prawie 8,4 mln złotych na prace w tych lokalizacjach.

- Działamy cały czas, a efekty są naprawdę duże. W 8 lat zlikwidowaliśmy 6500 pieców. To efekt inwestycji w termomodernizację, ale też licznych dopłat do likwidacji tzw. kopciuchów. Dzięki temu, liczba dni z przekroczeniami pyłu zawieszonego spadła ze 106 w 2013 roku, do 12 w 2022 roku. To nasz powód do dumy – dodaje prezydent Sosnowca.

Walka ze smogiem w Sosnowcu przynosi wymierne efekty: dzięki programowi wymiany pieców i ociepleń domów wielorodzinnych na przestrzeni ostatniej dekady znacząco spadła ilość dni z dopuszczalnym maksymalnym przekroczonym stężeniem pyłów zawieszonych w powietrzu.

W rekordowym pod tym względem roku 2011 roczna średnia wynosiła aż 59 pikogramów przy 124 dniach z przekroczonymi normami dobowymi. Od tamtej pory zaczęła ona spadać, w 2017 roczna średnia wynosiła już tylko 41 pikogramów przy 71 dniach z przekroczonymi stężeniami. W 2022 udało się zejść do najniższego od lat poziomu: roczna średnia wynosiła 25 pikogramów przy jedynie 17 dniach z przekroczonymi normami.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera