Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku przetarg na nowe Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Nowy własny obiekt pozwoli spełnić wymóg ustawowy posiadania odpowiedniej liczby dyspozytorni oraz zmniejszy sumaryczny koszt utrzymania dyspozytorni medycznych na terenie naszego województwa. Zapewni także jednolite warunki pracy wszystkim naszym dyspozytorom medycznym, w tym odpowiednią bazę szkoleniową oraz zaplecze socjalno-techniczne
Nowy własny obiekt pozwoli spełnić wymóg ustawowy posiadania odpowiedniej liczby dyspozytorni oraz zmniejszy sumaryczny koszt utrzymania dyspozytorni medycznych na terenie naszego województwa. Zapewni także jednolite warunki pracy wszystkim naszym dyspozytorom medycznym, w tym odpowiednią bazę szkoleniową oraz zaplecze socjalno-techniczne PAP/ CPR Katowice
W tym roku planujemy ogłosić przetarg na budowę nowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego – poinformowała PAP rzeczniczka Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Alicja Waliszewska. Obiekt ma powstać w Szopienicach. CPR w Katowicach działa obecnie w suterenie gmachu Sejmu Śląskiego z lat 20. XX w. i w tym miejscu nie ma tam warunków technicznych na jego rozwój. Jakie są szczegóły tej inwestycji?

Na lokalizację CPR wybrano należącą do urzędu wojewódzkiego działkę przy ul. Kocura 16 w dzielnicy Szopienice.

-W 2024 r. planujemy ogłosić przetarg na budowę obiektu. Ogłoszenie przetargu uzależnione jest od domknięcia kwestii finansowych. Realizacja inwestycji jest planowana na lata 2025-2027 – przekazała PAP Waliszewska.

Inwestycja może zostać sfinansowana z trzech źródeł: z budżetu urzędu wojewódzkiego, w którym pieniądze już zapisano; z rezerwy celowej, co do której decyzja jeszcze nie zapadła; i z funduszy Unii Europejskiej na infrastrukturę, klimat i środowisko w latach 2021-2027, gdzie ma zostać wpisany projekt. Kwota zaplanowana na budowę zostanie upubliczniona dopiero przed otwarciem ofert złożonych w postępowaniu przetargowym, aby nie doprowadzić do nieuczciwej zmowy cenowej.

CPR w Katowicach działa obecnie w suterenie gmachu Sejmu Śląskiego z lat 20. XX w. Nie ma tam warunków technicznych na jego rozwój. Poza tym w woj. śląskim funkcjonują trzy dyspozytornie medyczne. Zgodnie z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym do 2027 r. powinny być maksymalnie dwie.

- Nowy własny obiekt pozwoli spełnić wymóg ustawowy posiadania odpowiedniej liczby dyspozytorni oraz zmniejszy sumaryczny koszt utrzymania dyspozytorni medycznych na terenie naszego województwa. Zapewni także jednolite warunki pracy wszystkim naszym dyspozytorom medycznym, w tym odpowiednią bazę szkoleniową oraz zaplecze socjalno-techniczne – wyjaśniła Waliszewska.

W nowym CPR sala operacyjna ma mieć kształt auli, aby poprawić możliwość zarządzania pracą przez koordynatora zmiany. Do tego w planach jest serwerownia, która ma pozwolić na rozbudowę narzędzi teleinformatycznych, sala szkoleniowa, większa liczba pomieszczeń do pracy i niezbędna przestrzeń magazynowa.

Według reportu MSWiA w 2023 r. najwięcej połączeń przychodzących na numer alarmowy 112 w Polsce zarejestrowało CPR w Katowicach – ponad 2,4 mln.(PAP)

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera