Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żorach debatowali śląscy samorządowcy. Przyjęli wspólne stanowisko w kilku kluczowych sprawach. A co świętował prezydent Żor? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 12 lat
LVI sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów odbyła się tym razem w Żorach. Nieprzypadkowo, prezydent tego miasta Waldemar Socha obchodzi… 25-lecia pracy na tym stanowisku. Jak zapowiada, będzie startował jeszcze raz, w przyszłorocznych wyborach na siódmą kadencję. Bo w planach ma jeszcze sporo do zrobienia na rzecz lokalnej społeczności. Zgromadzenie przyjęło równie stanowiska dotyczące fundamentalnych spraw dla śląskich samorządów.

LVI sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Żorach

Śląski Związek Gmin i Powiatów to największa regionalna organizacją samorządowa, zrzeszająca aktualnie 156 jednostek samorządu terytorialnego z naszego województwa. W piątek 8 grudnia, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się LVI sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Obrady otworzył Piotr Kuczera, przewodniczący Związku, prezydent Rybnika. Delegatów i zaproszonych gości przywitał gospodarz wydarzenia prezydent Żor Waldemar Socha, który opowiedział o tym jak zmieniło się miasto na przestrzeni ostatnich lat. Była przy tym prezentacja filmowa.

- Jestem ogromnie dumny z tego, jakie zmiany zaszły w Żorach w ciągu tych minionych lat. Największym sukcesem jest to, że udało się tam bardzo zmienić Żory, które były kiedyś miastem zaniedbanym, a dziś są odbierane jako miejsce najlepiej się rozwijające – podkreślił Waldemar Socha.

Minuta ciszy dla zmarłego prezydenta Bielska-Białej śp. Jacka Krywulta

LVI sesję Zgromadzenia Ogólnego rozpoczęto minutą ciszy poświęconą niedawno zmarłem śp. Jackowi Krywultowi, wybitnemu samorządowcowi, wieloletniemu prezydentowi Bielska-Białej. Podczas uroczystości Piotr Kuczera wraz z Witoldem Magrysiem, dyrektorem biura Związku, wręczyli okolicznościowe pismo z życzeniami Waldemarowi Sosze. Z okazji 25 lat pełnienia urzędu prezydenta Żor.
[przycisk_galeria

- Przede wszystkim bowiem świętujemy 25-lecie pracy Waldemara Sochy na stanowisku prezydenta Żor, członka Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Natomiast dla nowego parlamentu, rządu przygotowaliśmy szereg postulatów, które prezentowaliśmy przez ostatnie cztery lata. Chcemy dzisiaj uchwałą zgromadzenia ogólnego je potwierdzić i pokazać. Planujemy również na przełomie lutego i marca spotkanie z posłami, aby tam zaanimować dyskusję co do zmian w różnych obszarach: ustrojowych, energetycznym, oświatowym. To są te najważniejsze zagadnienia – powiedział nam prezydent Rybnika.

W trakcie Zgromadzenia Ogólnego samorządowcy zrzeszeni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów przyjęli stanowiska w sprawach związanych z najważniejszymi postulatami samorządów województwa śląskiego wobec nowego parlamentu i rządu. A dotyczą one przywrócenia stabilności systemu finansów samorządowych; reformy planowania przestrzennego; pilnego podjęcia prac legislacyjnych w zakresie uporządkowania stanu prawnego dotyczącego bezpieczeństwa państwa.

Prezydent Żor Waldemar Socha będzie kandydował na siódmą kadencję

Poprosiliśmy również o wypowiedź jubilata. Prezydent Żor Waldemar Socha nie krył wzruszenia.

- To rzeczywiście ładny jubileusz, bo 25 lat nie zdarza się często w samorządzie. Jestem świadkiem wielu przemian w samorządzie. Kiedy weszła w życie wielka reforma w administracji i 1 stycznia 1999 roku utworzono samorząd województwa, powiaty, to już wtedy byłem (śmiech). Wszystko przeżyłem na własnej skórze – mówi Waldemar Socha.

Jak dodaje, może nie przywiązuje do tego jubileuszu aż tak dużej wagi. Zawsze bowiem skupia się na zadania aktualnie realizowanych.

- Ciągle mam duże plany. Nie jest to więc jakieś podsumowanie, zakończenie. Mam nadzieję dalej pracować dla samorządu, i że będzie mi to dane. Tak, będę kandydował w przyszłorocznych wyborach – zaznacza prezydent Żor.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera