Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żywcu odsłonięto popiersie Józefa Piłsudskiego [ZDJĘCIA]

JM
Starostwo Powiatowe Żywiec
Przy żywieckim starostwie odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystość odbyła się w ramach inicjatywy "Most Pamięci".

- Mieliśmy tydzień na realizację tego przedsięwzięcia, ale wspólnymi siłami udało się, za co chciałbym w imieniu Rady i Zarządu Powiatu bardzo serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie - przede wszystkim Włodzimierzowi Lachowi, fundatorowi i twórcy obelisku. Szczególne podziękowania kieruję do uczestników dzisiejszej uroczystości oraz licznie zebranej młodzieży. Postać marszałka Józefa Piłsudskiego przy budynku starostwa jest dla nas ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem – dodaje temu miejscu powagi – mówił tuż po zakończeniu uroczystości starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Obelisk - jak podkreśla jego twórca - ma swoją symbolikę zawartą w słowach: "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Bóg - podstawa obelisku jest wykonana z polskiego granitu strzegomskiego - twardej stały, skała na której zbudowany jest nasz dom – ta skała to wiara. Honor – popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego wykonane zostało ze szlachetnego brązu. Józefa Piłsudski był szlachetnym człowiekiem, dla którego umiłowanie do kochanej ojczyzny było celem życia, ma przypominać o tym że ojczyznę mamy jedną, gdziekolwiek byśmy wyjechali, wyemigrowali, jest ona tutaj i za nią nasi przodkowie przelewali krew z honorem. Ojczyzna – cokół - kawał szarego kanciastego kamienia, o nieregularnym rysie, z pęknięciami przebarwieniami i wieloma wadami, wydobyty gdzieś spod beskidzkiego szczytu. Może gdzieś są piękniejsze ojczyzny i krainy, ale nigdzie nie ma takich gór i lasów, łąk i strumyków, gdzie można by znaleźć taki kamień i gdzie żyją tak wspaniali ludzie, to wspaniały kraj - to nasza ojczyzna - poskreśla twórca.

Most Pamięci to nazwa niezwykłej inicjatywy, którą podjęło kilku pasjonatów motocykli i naszej trudnej, a zarazem niezwykłej polskiej historii.

- Nie wstydzimy się mówić, że jesteśmy Polakami, nie wstydzimy się pokazywać trudnej historii Polski i Polaków. Celem naszych wypraw jest uczczenie pamięci więźniów politycznych, wywiezionych w latach 40-tych do łagrów w Rosji. Tam pozbawieni czci i godności ginęli za to, że byli Polakami. Idea jest taka – to jest jeden mord, jedna historia, bardzo okrutna i bolesna dla nas. Dzieli ją tylko odległość - podkreślają inicjatorzy.

Grupa powstała w 2010 roku podczas wyjazdu do Katynia. Dotychczas odwiedzili wiele miejsc pamięci historycznej i męczeństwa, między innymi: Syberię, Kazachstan, Biełomorkanał, oraz Warnę. Nie zapomnieli również o bitwach Wielkiej Wojny „Za Naszą i Waszą Wolność”, czy o Niemieckich Nazistowskich obozach zagłady takich jak Dachau, Ravensbruck. Każdy wyjazd związany był z przewiezieniem symbolicznej garści ziemi.

Pierwszy Most Pamięci odbył się w 2011 roku. Miał na celu ukazanie dramatu polskich więźniów zesłanych w latach czterdziestych XX wieku do łagrów kołymskich na dalekiej Syberii. Jego trasa liczyła ponad 28 tys. kilometrów, z czego ponad połowa przemierzona była samotnie. Na Syberię zawieziona została garść ziemi z Jasnej Góry (symbolu wiary i niezłomności Polaków), jako ostatnie pożegnanie dla poległych tam rodaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!