Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny poradnik: Jak tania limanda udaje drogą solę [NASZE SPRAWY]

JJ
Sola cieszy się opinią jednej z najsmaczniejszych ryb
Sola cieszy się opinią jednej z najsmaczniejszych ryb Marek Zakrzewski / Polska Ppresse
Sola zwyczajna to bardzo smaczny gatunek ryby morskiej, ale i bardzo drogi. Przez znawców uważana jest za najwykwintniejszą rybę kuchni francuskiej. W Polsce kilogram soli odłowionej w Atlantyku może kosztować ponad 150 złotych - jeżeli posłużymy się cenami detalicznymi w regionie Île-de-France oraz cenami polskich importerów tej szlachetnej ryby.

Tymczasem jest ona oferowana w prawie każdym sklepie rybnym i w wielu restauracjach w cenie detalicznej ok. 20 zł za kilogram filetu. Jak to możliwe?

- Ostatnie kontrole Inspekcji Handlowej w Katowicach wykazały, że ryba oferowana pod nazwą "sola" to limanda żółtopłetwa - tańsza i zupełnie inna ryba, choć do soli podobna - mówi Katarzyna Kielar, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach. - Na 9 skontrolowanych sklepów w Katowicach, Chorzowie, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach i Myszkowie, w 8 oferowano solę, która w rzeczywistości była limandą. W prawie polskim - ale też unijnym - taka podmiana nazywana jest po imieniu: zafałszowaniem produktu i podlega restrykcjom finansowym nakładanym na przedsiębiorców.

W niektórych, szczególnie rażących przypadkach, wysokość kary finansowej sięga setek tysięcy złotych. Kary takiej nie unikną ci przedsiębiorcy, którzy w ramach "czarnego marketingu" sprzedają limandę żółtopłetwą jako solę, wprowadzając w ten sposób konsumentów w błąd.

Ta ryba jest odławiana na północnym Pacyfiku przez chińskich rybaków w ilościach zagrażających istnieniu gatunku i za pomocą metod dewastujących środowisko morskie. Najprawdopodobniej też jest hodowana przez człowieka - ze wszystkimi konsekwencjami takiego sposobu postępowania ze stworzeniami wodnymi.

Zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego (Dz.U. z 2011 r. nr 34, poz. 168) oraz aktami wykonawczymi, minister właściwy do spraw rybołówstwa prowadzi wykaz ryb dopuszczonych do sprzedaży na terenie RP. W myśl przepisów, sola może być sprzedawana pod nazwą "sola zwyczajna" (Solea vulgaris) oraz sole (Solea spp.), natomiast limanda pod nazwą "limanda żółtopłetwa" (Limanda aspera) i taka też - nazwa łacińska - powinna również znaleźć się w oznaczeniu tego produktu - w miejscach sprzedaży.

- Warto znać obowiązujące przepisy i dostrzec różnicę między tymi rybami. Inaczej limanda stanie się solą w oku, za którą przyjdzie słono zapłacić, a kontrole będą kontynuowane - dodaje Katarzyna Kielar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!