Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto Sprawdzić, jakie są nowości w FGŚP

Materiał informacyjny
Niewiele osób wie, że ponad miesiąc temu zmieniły się zasady wypłaty świadczeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Warto dowiedzieć się, na czym polegają nowości, gdyż dotyczą one nie tylko pracodawców, ale i pracowników. Poniżej publikujemy najważniejsze informacje.

5 września 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która w istotny sposób zmieniła zasady wypłaty świadczeń ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz dochodzenia zwrotu jego należności, określone w ustawie z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Ustawą nowelizującą zdecydowanie korzystniej dla beneficjentów Funduszu uregulowano tzw. okresy referencyjne, czyli te pomiędzy datą ustania stosunku pracy osoby uprawnionej a datą niewypłacalności pracodawcy, decydujące o możliwości wypłaty świadczeń.

Dotychczasowe okresy 9 miesięcy pomiędzy datą ustania stosunku pracy a dniem niewypłacalności pracodawcy wydłużono do 12 miesięcy, i to zarówno w przypadku wypłat wynagrodzeń, jak i należności z tytułu odpraw pieniężnych, ekwiwalentów za urlop wypoczynkowy (należnych od 5 września br. zarówno za rok ustania stosunku pracy, jak i rok poprzedni) oraz odszkodowań z art. 361 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Inaczej określono także w ustawie moment, według którego Fundusz oblicza maksymalną wysokość miesięczną poszczególnych wypłacanych świadczeń, gdyż aktualnie istotna jest wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego na dzień złożenia wykazu bądź wniosku, a nie na dzień wypłaty świadczeń.

W zasadzie bez istotnych zmian w znowelizowanej ustawie przedstawia się nabycie uprawnienia do zaliczek na poczet niezaspokojonych należności pracowniczych, które wypłacane będą albo na podstawie wniosków indywidualnych pracowników w przypadku tzw. faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, albo na podstawie wykazów składanych przez pracodawców w okresie od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do dnia wydania przez sąd postanowienia w sprawie.

Niemniej jednak kluczowe znaczenie z punktu widzenia ochrony interesów pracowników i byłych pracowników będzie miało zapewne uchylenie art. 8a ustawy, który w dotychczasowej wersji zawierał regulację zaliczek w sytuacji faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę, a który był przez orzecznictwo, w tym Sądu Najwyższego, uznawany jako kreujący dodatkową przesłankę niewypłacalności i stosowany nie tylko do wypłaty zaliczek, ale i wszystkich świadczeń. W województwie śląskim przykładowo była to najczęstsza przesłanka, na podstawie której sądy pracy, rozpoznające odwołania od odmownych rozstrzygnięć FGŚP, uznawały prawo wnioskodawców do wypłaty należności.

Z tego względu uchylenie art. 8a ustawy z całą pewnością znacznie ograniczy liczbę przypadków, w których możliwa będzie wypłata niezaspokojonych należności pracowniczych.

Wraz z powyższymi zmianami ustawodawca zdecydował się także na skrócenie terminu uprawniającego do złożenia w sądzie pracy odwołania od rozstrzygnięcia Funduszu. Do 4 września 2017 r. ustawa nie przewidywała terminu na złożenie takiego odwołania, a aktualnie przewiduje, że termin ten wynosi jedynie 30 dni od otrzymania rozstrzygnięcia.

Bardzo istotne z punktu widzenia stosowania powyższych regulacji okazały się zapisy art. 3 ustawy nowelizującej, który przewiduje, że w przypadku zaistnienia przed dniem 5 września 2017 r. niewypłacalności pracodawcy z art. 3 - 8a ustawy, należy zastosować przepisy w dotychczasowym brzmieniu. Oznacza to w praktyce, że w przypadku wystąpienia niewypłacalności przed dniem 5 września br. zastosowanie znajdą zatem przepisy dotychczasowe, bez względu na datę złożenia wniosku o wypłatę świadczeń. Z kolei w przypadku, gdy niewypłacalność nie wystąpiła albo wystąpiła w okresie przypadającym od dnia 5 września 2017 r., podstawą rozpatrzenia wniosku bądź wykazu będą przepisy w znowelizowanym brzmieniu.

Do dnia dzisiejszego nie zostały jeszcze wydane akty wykonawcze na podstawie znowelizowanych przepisów, niemniej jednak dotychczasowe przepisy wykonawcze zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych, nie dłużej niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Oznacza to w praktyce, że do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych do ustawy nie ulegają zmianie wzory wniosków i wykazów dotyczące wypłaty świadczeń ze środków FGŚP.

Ustawa nowelizująca wprowadziła także zmiany w zakresie dochodzenia zwrotu należności FGŚP, w szczególności doprecyzowała zapisy ustawy mówiące o podmiotach, od których możliwe jest dochodzenie roszczeń z tytułu wypłaconych świadczeń. Najistotniejsza zmiana dotycząca tych zadań FGŚP polega jednak na przywróceniu ustawowego zwolnienia Funduszu od kosztów sądowych w sprawach cywilnych, co pozwoli na wygenerowanie znacznych oszczędności w tym zakresie i bez wątpienia ułatwi realizację obowiązków windykacyjnych.

Wydłużenie okresów referencyjnych z całą pewnością wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników niewypłacalnych przedsiębiorców i wpływie na zwiększenie ilości wypłacanych przez Fundusz świadczeń. Z kolei jednak uchylenie art. 8a z ustawy i w konsekwencji usunięcie możliwości wypłat niezaspokojonych należności pracowniczych na podstawie przesłanki faktycznego zaprzestania działalności, jakkolwiek bez wątpienia zwiększy pewność obrotu prawnego, usuwając wszystkie wątpliwości interpretacyjne związane z dotychczasowym stosowaniem tego przepisu, to jednak zawęzi katalog niewypłacalności pracodawcy, w których możliwa jest wypłata niezaspokojonych należności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!