Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważność majowych wyborów będzie zagrożona, alarmują pracownicy Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ważność majowych wyborów będzie zagrożona, alarmują pracownicy Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego
Ważność majowych wyborów będzie zagrożona, alarmują pracownicy Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego arc INP UŚ
Zdaniem naukowców z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego, w obecnych warunkach przeprowadzenie zaplanowanych na maj wyborów Prezydenta RP będzie naruszało demokratyczne procedury. Pod stanowiskiem na temat wyborów podpisało się 24 pracowników.

W poniedziałek 6 kwietnia polski Sejm przegłosował ustawę, wedle której wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego w pierwszej i ewentualnej drugiej turze. Z taką formą głosowania i okolicznościami w postaci pandemii koronawirusa, w których miałoby się ono odbyć nie zgadza się wielu ekspertów z dziedziny prawa i przedstawicieli środowiska naukowego. Kilka dni temu stanowisko w tej sprawie zajęli pracownicy naukowców z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem naukowców z UŚ, projekt Ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., wprowadzający zmiany w zasadach organizacji i przeprowadzenia elekcji, został przyjęty z naruszeniem standardów demokratycznego państwa prawa.

Wejście w życie zaproponowanych regulacji będzie oznaczało złamanie podstawowych zasad wolnych i uczciwych wyborów, a w przyszłości uniemożliwi także uznanie całego procesu wyborczego za legalny - czytamy w stanowisku pracowników UŚ

Dlaczego ustawa łamie zasady demokratycznych wyborów?

Główne zarzuty pracowników UŚ w stosunku do ustawy to m.in. brak możliwości zbierania podpisów przez kandydatów w czasie epidemii, nierówne szanse w organizacji kampanii wyborczej, czy brak możliwości zagwarantowania tajności głosowania. Kadra naukowa Instytutu Nauk Politycznych zauważa, że osoby zakażone lub poddane kwarantannie nie będą miały możliwości efektywnego oddania głosu. Podobnie niemożliwe w praktyce będzie oddanie głosu przez większość wyborców przebywających za granicą, zatem planowane wybory nie będą miały charakteru wyborów powszechnych.

Pracownicy UŚ zauważają też, że w uchwalonym przez Sejm RP projekcie dotyczącym przeprowadzenia wyborów w trybie korespondencyjnym zostały zawarte przepisy umożliwiające poznanie treści głosu, oddanego przez konkretnego wyborcę. - Skojarzenie w pakiecie wyborczym karty do głosowania, ujawniającej preferencje wyborcze, z najważniejszymi danymi osobowymi, w sposób oczywisty nie zapewnia tajności aktu głosowania - czytamy w stanowisku pracowników uniwersytetu.

Sygnatariusze stanowiska wzywają konstytucyjne organy państwa, by nie dopuściły do przeprowadzenia planowanej wyborów w czasie trwania pandemii.

"Konstytucja RP stwarza nam takie możliwości i apelujemy o ich zastosowanie. Umożliwi to przeprowadzenie wyborów prezydenckich z zachowaniem wszelkich zasad demokratycznego procesu wyborczego. Taka decyzja pozwoli również na uniknięcie sytuacji, w której legalność wyboru Prezydenta RP byłaby w przyszłości kwestionowana." - kończą swój apel pracownicy UŚ.

Środowisko naukowe nie będzie milczeć

Wśród 24 pracowników, którzy podpisali się pod stanowiskiem, byli m.in. dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ, dyrektor INP oraz dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ, z-ca dyrektora INP.

- Tematyka związana z wyborami w państwie demokratycznym stanowi jedno z najważniejszych pól badawczych Instytut Nauk Politycznych UŚ. Dlatego też jako środowisko naukowe zgodnie stwierdziliśmy, że nie wolno nam pozostać obojętnymi w sytuacji, w której istnieje obawa, że po raz pierwszy od 1990 roku wybory w Polsce mogą się odbyć z naruszeniem zasad charakterystycznych dla państwa demokratycznego - napisała na swoim profilu społecznościowym dr hab. Małgorzata Myśliwiec.

Zdaniem zastępczyni dyrektora INP, od 1990 roku wybór Prezydenta RP - niezależnie od tego, który kandydat zwyciężał - nigdy nie budził żadnych wątpliwości co do legalności przeprowadzenia procedury. - Mamy ogromną nadzieję, że i tym razem elekcja Prezydenta RP pozwoli na wybór najlepszego z kandydatów, której/którego mandat nie będzie przez nikogo podważany - napisała Małgorzata Myśliwiec.

Wpis dr hab. Małgorzaty Myśliwiec był jej reakcją na wpis Błażeja Pobożego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który stwierdził, że oświadczenie instytutu jest polityczne, a niektóre refleksje kuriozalne.

- Nasze stanowisko absolutnie nie jest stanowiskiem politycznym. To nie jest stanowisko, które wspierałoby któregokolwiek z kandydatów, bądź było któremukolwiek przeciwne. My jako środowisko pracowników naukowych Instytutu Nauk Politycznych w stanowisku wskazujemy, jakie zasady demokratycznego państwa prawa, tudzież jakie ich elementy w tych wyborach będą łamane. My po prostu wzywamy, by te wybory zostały przeprowadzone w czasie, kiedy nie będzie żadnych wątpliwości, a mandat wybranego w ten sposób prezydenta nie będzie nigdy podważany - podkreśliła w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim dr hab. Małgorzata Myśliwiec.

Musisz to znać

Jak miałyby wyglądać wybory korespondencyjne?

Według przegłosowanego przez sejm projektu, głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. Wyborcy będą musieli umieścić kopertę z kartą głosowania w specjalnej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której są zapisani w spisie wyborców. Koperty odbiorą pracownicy Poczty Polskiej, która tego dnia może zawiesić wykonywanie wszelkich innych operacji i usług.

Kontrowersyjna ustawa zakłada również, że marszałek Sejmu (w tym przypadku Elżbieta Witek z PiS) może zmienić termin wyborów prezydenckich, jeśli na terenie kraju zostanie ogłoszony stan epidemii. Nowy termin musi jednak być zgodny z przepisami konstytucji, a to oznacza, że jedynym dodatkowym terminem głosowania może być 17 maja 2020 r. (sobota). Ustawą będzie się jeszcze zajmował senat, który zajmie się projektem 28 kwietnia.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera