Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy "Plakat teatralny" w Galerii Miasta Ogrodów. Tutaj zobaczymy najlepsze plakaty przygotowane dla teatrów w Śląskiem

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Wernisaż wystawy "Plakaty teatralne"
Wernisaż wystawy "Plakaty teatralne" Patryk Osadnik
W Katowicach odbył się wernisaż wystawy "Plakat teatralny". Ekspozycja prezentuje najlepsze plakaty przygotowane dla 13 teatrów z województwa śląskiego. Jej otwarciu towarzyszyła rozmowa z Andrzejem Pągowskim - wybitnym polskim twórcą plakatów filmowych i teatralnych, którego dzieła również można oglądać na wystawie w Galerii Miasta Ogrodów.

"Plakat teatralny" w Galerii Miasta Ogrodów

24 października w Katowicach odbył się wernisaż wystawy pt. "Plakat teatralny". Ekspozycja, znajdująca się w Galerii Miasta Ogrodów, prezentuje najciekawsze plakaty przygotowane do spektakli odgrywanych w 13 największych teatrach województwa śląskiego.

Zobacz zdjęcia:

Skąd pomysł na taką ekspozycję?

- Zobaczyłam, jak świetnie dyrektorzy teatrów ze sobą rozmawiają, jak kochają sztukę, jak starają się o najlepszą oprawę swoich wydarzeń, których częścią są przecież plakaty. Tak postanowiłam, że zbiorę je w jednym miejscu, gdzie będą mogły spotkać się teatry działające w województwie śląskim - mówi Ewa Niewiadomska, kurator wystawy, znakomita dziennikarka radiowa.

Plakat to jedna ze święcących największe sukcesy dziedzin sztuki w Polsce. Znamienny dla statusu śląskich teatrów jest fakt, że na wystawie w Galerii Miasta Ogrodów znalazły się prace czołowych polskich artystów - Andrzeja Pągowskiego, Rafała Olbińskiego czy Józefa Szajny.

Zobaczcie koniecznie

Plakat powinien być przede wszystkim stworzony z szacunkiem do widza - Andrzej Pągowski

Ten pierwszy, czyli Andrzej Pągowski, wziął udział w wernisażu wystawy "Plakat teatralny".

- Plakat powinien być przede wszystkim stworzony z szacunkiem do widza - uważa Andrzej Pągowski. - Plakatów nie tworzy się po to, żeby wzbogacić sobie portfolio. Jeżeli zrobię plakat, który na ulicy będzie niewidoczny, obok którego potencjalny widz przejdzie obojętnie, to znaczy, że oszukałem klienta i wziąłem honorarium za źle wykonaną pracę albo oszukałem widza, któremu nie sprawiłem przyjemności w postaci obcowania z moim dziełem - wyjaśnia.

Pągowski jest autorem wielu rozpoznawalnych plakatów filmowych oraz teatralnych. Zilustrował w ten sposób m.in. "Misia" Stanisława Barei, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego wystawiane przez Teatr Śląski oraz "Testosteron" Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

- Jak powiedział Andrzej Pągowski, plakat idzie przed spektaklem - mówiła Niewiadomska. - Często zdarza się, że popularność spektakle zawdzięczają właśnie plakatowi, który jest czymś niesłychanie sugestywnym. Bywa tak, że ktoś nie widział spektaklu, ale dobrze zna plakat - dodaje.

Wystawę "Plakat teatralny" można oglądać w Galerii Miasta Ogrodów do 8 grudnia.

Nie przegapcie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera