Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Piotr Gliński na budowie Centrum Animacji i Bajki w Bielsku-Białej

Jacek Drost
Jacek Drost
Wicepremier Piotr Gliński na budowie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji
Wicepremier Piotr Gliński na budowie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji JAK
O drugim życiu bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, gdzie budowane jest właśnie Interaktywne Centrum Animacji i Bajki, mówił dzisiaj 11 maja minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po odwiedzeniu studia oraz zobaczeniu postępów prac na budowie.

W Bielsku-Białej trwa budowa Interaktywnego Centrum Animacji i Bajki. Dzisiaj po południu inwestycję oglądał z bliska wicepremier Glliński, który przed południem otworzył Beskidzkie Muzeum Rozproszone, składające się z odnowionych zabytków beskidzkiej architektury sakralnej.

Otwarcie Beskidzkiego Muzeum Sztuki Rozproszonej. Więcej TUTAJ

Nowe produkcje bielskiego SFR

Po zwiedzeniu budowy wicepremier Gliński powiedział, że od początku założenie było takie, żeby powstające centrum pełniło dwojaką rolę: z jednej strony było nowoczesną instytucją multimedialną, interaktywną, działającą o bogaty dorobek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, z drugiej - żeby samo studio wróciło do produkcji filmów animowanych.

- Nie jest łatwe współcześnie, bo rynek się zmienił - mówił wicepremier Gliński. Podkreślał, że mimo iż zmieniły się oczekiwania młodej widowni oraz ogromnej konkurencji w branży animowanej, bielskie studio pracuje nad kilkoma projektami.

- Jednocześnie spowodowaliśmy, we współpracy z telewizją i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, że w obu tych instytucjach powstają duże projekty dotyczące właśnie filmu animowanego, żeby Polska, która jest znana z tych produkcji, ma olbrzymie dziedzictwo, ma także zasoby kadrowe, które są, niestety, wykorzystane głównie przez duże firmy zachodnie, mogła produkować własne pomysły związane, nie ukrywam, z naszą tożsamością, z wykorzystaniem zasobów kulturowych Polski i Europy Środkowej - powiedział wicepremier Gliński.

Wicepremier Gliński dodał, że poprzednie rządy doprowadziły do upadku polskiej animacji, studio przestało praktycznie tworzyć filmy.

- Nie było prawie żadnej produkcji. Były pewne plany, scenariusze, ale to były raczej żarty niż normalna instytucja kultury, która powinna funkcjonować. Polskie państwo tak nie może funkcjonować i dlatego teraz to wszystko zmieniamy - powiedział wicepremier Gliński. Dodał, że są uruchomione pieniądze na produkcję przez bielskie SFR trzech filmów. - Inne są w przygotowaniu - dodał Piotr Gliński.

Największa taka inwestycja w tej części Europy

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma być jedną z największych atrakcji Bielska-Białej. Założeniem projektu jest połączenie interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki w oparciu o dorobek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem, Reksiem czy Smokiem Wawelskim i Bartolinim Bartłomiejem. Będzie to nowoczesne centrum rozrywki i edukacji proponujące dzieciom i ich rodzicom naukę przez zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych.

Generalnie Centrum Animacji ma nie tylko stworzyć atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców i turystów, ale także doprowadzić do ożywienia miasta i regionu. Dużą zaletą projektu jest fakt, że w przyszłości może zostać rozbudowany i uzupełniony o kolejne moduły. Będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce, a nawet w tej części Europy.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy to wybudowanie nowego budynku, drugi - stworzenie w nim wystawy w formie multimedialnej ekspozycji. Projekt finansowany jest z norweskich funduszy EOG (znalazł się w gronie 20 zwycięskich projektów), pieniędzy pochodzących z Ministerstwa Kultury oraz budżetu Bielska-Białej. Budowa Centrum Animacji na kosztować ponad 26 mln zł, dodatkowy koszt to wyposażenie gotowego budynku w nowoczesne urządzenia multimedialne.

Przypomnijmy, że w ramach tworzenia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji w ubiegłym roku zakończył się remont zabytkowej Willi Rotha z 1880 roku, którą od końca lat 40. ubiegłego stulecia zajmuje SFR.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera