Wielkie Derby Śląska: Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 3:0 [ZDJĘCIA i WIDEO]

94. Wielkie Derby Śląska na pewno przejdą do historii. Niestety nie z powodu dobrej gry piłkarzy Ruchu i Górnika, ale anormalnych warunków w jakich toczyło się to spotkanie, awarii oświetlenia po przerwie oraz pierwszych od 10 lat goli jakie padły w meczu tych drużyn na stadionie na Cichej. Niebiescy wygrali zasłużenie i przez najbliższe pół roku to oni będą piłkarskimi królami Śląska.

ZOBACZ RELACJĘ NA ŻYWO W PORTALU EKSTRAKLASA.NET

CZYTAJ RÓWNIEŻ O DZIWNEJ AWARII ŚWIATŁA. ZGASŁY REFLEKTORY - ZAPŁONĘŁY... RACE

Mecze Ruchu z Górnikiem w Chorzowie nie mają w ostatnich latach szczęścia do pogody. Dziś na Cichej piłkarzom obu drużyn przyszło rywalizować w iście zimowych warunkach, a spotkanie zamiast Wielkimi powinno zostać nazwane raczej Śnieżnymi Derbami Śląska. Podgrzewana murawa chorzowskiego stadionu nie była w stanie poradzić sobie z tak obfitymi opadami śniegu. Nie pomógł także specjalnie sprowadzony traktor do odśnieżania murawy ani sztab porządkowych wyposażonych w łopaty. Piłkarze ślizgali się na ośnieżonym boisku, a mecz przypominał skrzyżowanie piłki nożnej z łyżwiarstwem.

Po dość niemrawym początku derbów pierwszy groźnie zaatakowali chorzowianie starający się długimi podaniami obsługiwać swoich napastników. Filigranowy Arkadiusz Piech był zdecydowanie za szybki dla rosłych zabrzańskich obrońców i za jego sprawą kilka razy pod bramką Górnika było naprawdę gorąco. Najlepszą okazję do zdobycia gola przed przerwą miał Maciej Janowski, który w sytuacji sam na sam z bramkarzem strzelił obok słupka. Zabrzanie konstruowali swoje akcje dłużej. W środku pola starał się rozgrywać piłkę Robert Jeż, a po jego podaniu Grzegorz Bonin z 8m uderzył piłkę nad poprzeczką.

Przerwa w meczu trwała 25 minut, bo trzeba było poprawić linie boiska, a tuż po tym jak piłkarze wznowili grę na stadionie zgasły jupitery. Stało się to dokładnie w momencie, gdy fani Ruchu odpalili wzdłuż całej trybuny race. Ciemności na Cichej rozświetlały tylko komórki kibiców, więc sędzia Marcin Szulc poprosił zawodników o zejście z boiska. Grę wznowiono po dziewięciu minutach.

Wizyta w szatni znacznie korzystniej wpłynęła na zespół Niebieskich, który po wznowieniu gry w niespełna kwadrans strzelił trzy bramki. Przy dwóch pierwszych udział miał najlepszy gracz derbów Arkadiusz Piech, który najpierw zaliczył asystę, a później sam wpisał się na listę strzelców. Ozdobą meczu był natomiast trzeci gol Marcina Malinowskiego zdobyty po uderzeniu z 25m. Górnik grał zbyt pasywnie, by pokusić się o odwrócenie losów pojedynku.

Twoja krew - Moje życie

Pod takim hasłem w trakcie 19. kolejki ekstraklasy prowadzona jest na polskich stadionach kampania społeczno-edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowe Centrum Krwi. W ustawionym obok chorzowskiego stadionu krwiobusie kibice mogli dziś oddawać krew, a przy wejściu na trybuny obiektu na Cichej fani dostawali ulotki propagujące krwiodawstwo. Piłkarzy obu drużyn wyprowadzili na boisko młodzi zawodnicy ubrani w koszulki z logo kampanii, a na murawie rozwinięta została flaga z napisem "Twoja krew - Moje życie".

Tak padły bramki

1:0 Marek Zieńczuk (61.) - lekki strzał Arkadiusza Piecha bramkarz Górnika wypuszcza piłkę z rąk i Marek Zieńczuk nie ma problemów by wpakować ją do siatki.

2:0 Arkadiusz Piech (71.) - świetne podanie Gabora Straki dociera do Arkadiusza Piecha, a ten spokojnie Stachowiaka.

3:0 Marcin Malinowski (73.) - akcję Ruchu przerywa głową Adam Banaś, do piłki dopada Marcin Malinowski i fantastycznym strzałem z 25 metrów zdobywa trzecią bramkę.

Ruch Chorzów 3:0 (0:0) Górnik Zabrze

Żółta kartka: Grodzicki.

Składy:

Ruch: Perdijić - Djokić, Grodzicki, Stawarczyk, Szyndrowski - Grzyb (90' Janoszka), Malinowski, Straka, Zieńczuk - Piech (90' Abbott), Jankowski (83' Komac).
Rezerwowi: Pesković, Derbich, Jakubowski, Olszar.

Górnik: Stachowiak - Pazdan, Banaś, Jop, Magiera - Bonin (90' Pietrzak), Przybylski, Kwiek (82' Sikorski), Jeż, Wodecki (86' Marciniak) - Zahorski.
Rezerwowi: Sławik, Gierczak, Bemben, Danch.

Sędzia: Marcin Szulc (Warszawa)