MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenne porządki w Katowicach. Ruszyły nasadzenia kwiatów i sprzątanie po zimie. ZZM planuje nasadzić ponad 27 tysięcy bratków

OPRAC.:
Szymon Karpe
Szymon Karpe
Ruszyły nasadzenia kwiatów i sprzątanie po zimie. ZZM planuje nasadzić ponad 27 tysięcy bratków.
Ruszyły nasadzenia kwiatów i sprzątanie po zimie. ZZM planuje nasadzić ponad 27 tysięcy bratków. KAW
Wiosenne porządki w Katowicach. Ruszyły nasadzenia kwiatów i sprzątanie po zimie. Na ulicach miasta można spotkać pracowników MPGK i MZUiM, którzy porządkują miejską przestrzeń, czyszczą nawierzchnię, parkingi i znaki. Za nami również pierwsze nasadzenia nowych bratków, które będą odporne na zapewne czekające nas jeszcze przymrozki. W sumie Zakład Zieleni Miejskiej planuje nasadzić na terenie miasta ponad 27 tysięcy bratków.

Miasto planuje nasadzić ponad 27 tysięcy bratków

Kwiaty pojawią się w wielu miejscach, m.in. w parku Kościuszki, na Placu Wolności, na Skwerze Fojkisa, Placu Jana Pawła II, Placu Rady Europy, Placu Miarki, przy Pomniku Powstańców Śląskich, w Katowickim Parku Leśnym, przy tężni solankowej na Zadolu, a także w okolicy ul. Jankego, Limańskiego, Szarych Szeregów, Boya-Żeleńskiego, Piotrowickiej, Hallera, Wandy. W sumie na terenie Katowic zostanie zasadzonych 27,5 tysiąca bratków za kwotę niemal 53 tysięcy złotych. Zadaniem tym zajmują się 43 osoby.

- Kiedy w mieście, w różnych punktach pojawiają się kolorowe bratki, dla mnie oznacza to prawdziwy początek wiosny, bo miasto nabiera zupełnie innego charakteru. Zima i szarość ustępują miejsca różom, fioletom, i oczywiście zieleni. W ZZM każdego roku czekamy niecierpliwie, aż pogoda nam pozwoli i będziemy mogli rozpocząć nasadzenia i ozdobić miasto. Dzięki temu możemy już poczuć wiosnę – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Większa ilość roślinność wpływa pozytywnie na estetykę miasta oraz poprawia klimat, oczyszczając powietrze ze szkodliwych substancji. Jak podaje Urząd Miasta, roczne utrzymanie zieleni miejskiej w Katowicach to koszt ponad 36 milionów złotych. W tym znajdują się m.in. sadzenie roślin, ich późniejsza pielęgnacja oraz sprzątanie terenów zieleni urządzonej.

Wiosenne porządki rozpoczęte

Oprócz sadzenia kwiatów służby miejskie dokonują także niezbędnych porządków. Wspólnie działają MPGK oraz Miejski Zarząd Ulic i Mostów. MZUiM do tej pory usunął ponad 6 tysięcy litrów nieczystości, które zalegały w przydrożnych rowach. Rozpoczęły się także naprawy nawierzchni dróg, usuwanie nielegalnych reklam i zabrudzeń na barierach energochłonnych oraz czyszczenie znaków. Pod opieką Zakładu jest 221 ha terenu, czyli 300 katowickich ulic.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej do końca marca zebrało 513 ton odpadów, wśród których znajdują się ziemia, piasek, liście, żwir, kamienie, śmieci. W marcu kompleksowo oczyszczane były parkingi w Ligocie i Piotrowicach. Czyszczone były także nawierzchnie Placu Kwiatowego oraz część ulicy Dworcowej, ul. Św. Jana oraz fragmenty Rynku. Rozpoczęło się również mycie elementów małej architektury (ławki, kosze, donice, stojaki na rowery itp.) w centrum miasta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni