Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisława Szymborska nową patronką katowickiej ulicy w Piotrowicach. To realizacja grudniowej uchwały radnych miejskich [FOTO]

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Polska noblistka została patronką jednej z katowickich ulic.
Polska noblistka została patronką jednej z katowickich ulic. Marzena Bugała-Astaszow
Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023, rokiem Wisławy Szymborskiej. Ze względu na rzeszę czytelników noblistki w województwie śląskim, katowiccy radni podjęli uchwałę o nadaniu jednej z ulic imienia poetki. Tym samym w pierwszym kwartale 2024 r. dotąd bezimienna ulica dzielnicy Piotrowice zyskała swoją patronkę. [FOTO]

Setna rocznica urodzin poetki powodem ustanowienia roku Wisławy Szymborskiej

Ulica Wisławy Szymborskiej została zlokalizowana w Piotrowicach, łączy ul. Jaworową z ulicami Spokojną i Marcina Radockiego. W grudniu ubiegłego roku, radni z ramienia Koalicji Obywatelskiej, podczas sesji Rady Miasta, wyszli z inicjatywą uhonorowania pamięci jednej z najsłynniejszych polskich poetek. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Warto nadmienić, że wytypowana ulica powstała niedawno, bo 2020 roku. Miejsce to nie jest w żaden sposób związane z biografią noblistki, jednak za jego sprawą Katowice dołączyły do grona polskich miast, w których uhonorowano w ten sposób pamięć o poetce, m.in. Krakowa, Będzina, Słupska czy Wrocławia.

Szymborska - poetka, eseistka, tłumaczka, felietonistka i obserwatorka świata

Twórczość Wisławy Szymborskiej przez lata była doceniana nie tylko przez rodaków, ale również rzeszę miłośników poezji na całym świecie. Stało się tak w szczególności za sprawą Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymała w 1996 roku. Poetka była ceniona za niezwykłe poczucie humoru, któremu towarzyszyła baczna obserwacja świata.

- Za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości - brzmiało uzasadnienie przyznania nagrody przez Komitet Noblowski.

Szymborska sceptycznie podchodziła do wyróżnienia, jednak jej przemowa noblowska przeszła do historii, jako niezwykle celna, próbująca opisać rolę poety i poezji.

- Zgoda, w mowie potocznej, która nie zastanawia się nad każdym słowem, wszyscy używamy określeń: "zwykły świat", "zwykłe życie", "zwykła kolej rzeczy". Jednak w języku poezji, gdzie każde słowo się waży, nic już zwyczajne i normalne nie jest. Żaden kamień i żadna nad nim chmura. Żaden dzień i żadna po nim noc. A nade wszystko żadne niczyje na tym świecie istnienie - mówiła Szymborska w swojej mowie.

W ostatnim czasie poezja Wisławy Szymborskiej przeżywa renesans za sprawą artystki Sanah, której aranżacje wierszy są grywane przez największe rozgłośnie radiowe.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo