Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski chce rozbudować centrum przesiadkowe. Czy miejsce to będzie bardziej atrakcyjne dla pasażerów?

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Rozbudowa centrum przesiadkowego miałaby objąć zarówno budowę dworca autobusowego, jak i obecne przystanki kolejowe
Rozbudowa centrum przesiadkowego miałaby objąć zarówno budowę dworca autobusowego, jak i obecne przystanki kolejowe UM Wodzisław Śląski, arc
Wodzisław Śląski ma w planach rozbudowę centrum przesiadkowego, która ma objąć zarówno budowę dworca autobusowego przy Galerii Karuzela, jak i zagospodarowanie terenów przy dworcu kolejowym. Miasto przedstawiło już wstępną koncepcję.

Wodzisław Śląski chce rozbudować centrum przesiadkowe

- Przed nami rozbudowa Centrum Przesiadkowego, które od lipca 2019 roku służy mieszkańcom Wodzisławia Śląskiego i całego regionu - zapowiadają urzędnicy z Wodzisławia Śląskiego.

Inwestycja ma obejmować kilka obszarów, w tym między innymi budowę dworca autobusowego przy Galerii Karuzela oraz zagospodarowanie terenów przy dworcu kolejowym.

- Projekt rozbudowy Centrum ukierunkowany zostanie na zwiększenie atrakcyjności komunikacji publicznej - komunikacji autobusowej oraz komunikacji kolejowej dla mieszkańców, a także wsparcie gospodarki niskoemisyjnej na terenie miasta w ramach tworzenia infrastruktury dla zrównoważonego i efektywnego wykorzystania środków transportu - zapowiadają wodzisławscy urzędnicy.

Nowy dworzec autobusowy ma powstać przy Galerii Karuzela. Koncepcja zakłada budowę dworca ze skarpą, która pełnić będzie też funkcję amfiteatru, wraz z instalacjami sanitarnymi i elektrycznymi.

- Chcemy zbudować też ciąg wiat przystankowych, zajezdnię autobusową z wiatami, przygotować nowe nawierzchnie, ścieżkę pieszo-rowerową, wyposażyć teren w małą architekturę, zadbać o oświetlenie terenu i jego odwodnienie z wód opadowych oraz oczywiście o nowe nasadzenia - tłumaczy prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Dworzec ma pełnić funkcję poczekalni, punktu sprzedaży biletów, informacji dla pasażerów, zaplecza technicznego dla obsługi budynku, toalet publicznych, w tym jednej z wejściem od zewnątrz.

Zmiany przy przystankach kolejowych

W przypadku stacji Wodzisław Śląski Centrum zaprojektowany zostanie chodnik biegnący do przystanku od mostku na Leśnicy. Natomiast w kontekście obszaru przy dworcu kolejowym na Nowym Mieście zostanie zaprojektowany parking Park&Ride na działce znajdującej się za obiektem. Miasto planuje zbudować nowe parkingi, piesze nawierzchnie utwardzone, nawierzchnie drogowe, zainstalować małą architekturę, oświetlenie, zadbać o odwodnienie z wód opadowych nowego terenu oraz nasadzenia.

Miasto jest zainteresowane również zakupem wieży ciśnień i terenami wokół niej. Te także miałyby zostać przeznaczone m.in. na miejsca parkingowe.

- Negocjujemy zakup wieży ciśnień, która sąsiaduje z budynkiem dworca kolejowego. Mam nadzieję, że uda nam się ją zakupić za symboliczną złotówkę. Chcemy dać jej nowe życie. Może w formie debaty, rozmów znajdziemy w przyszłości pomysł na to, jak zaadoptować ten budynek - mówi Mieczysław Kieca.

Na rozbudowę Centrum Przesiadkowego w Wodzisławiu Śląskim miasto wynegocjowało blisko 14 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Śląska 2021-2027. Planowany koszt całkowity szacowany to przeszło 16,2 mln zł. Miasto Wodzisław Śląski jest w posiadaniu związanego z planowaną inwestycją programu funkcjonalno-użytkowego, w formule zaprojektuj-wybuduj.

Choć mieszkańcy odbierają wizję miasta w dość pozytywnych słowach, zastanawiają się jednak, czy nie jest to jedynie efekt kampanii wyborczej. Czas pokaże.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera