Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda opolski uchylił zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Zakaz miał związek z wcześniejszym śnięciem ryb

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PAP
PAP
W Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego opublikowane zostało rozporządzenie, które uchyliło decyzję z 11 września zakazującą korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Zakaz był związany z masowym śnięciem ryb, do którego doszło w Kanale w pierwszej połowie miesiąca.
W Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego opublikowane zostało rozporządzenie, które uchyliło decyzję z 11 września zakazującą korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Zakaz był związany z masowym śnięciem ryb, do którego doszło w Kanale w pierwszej połowie miesiąca. Paweł Kurczonek / Polska Press
W Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego opublikowane zostało rozporządzenie, które uchyliło decyzję z 11 września zakazującą korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Zakaz był związany z masowym śnięciem ryb, do którego doszło w Kanale w pierwszej połowie miesiąca.

Koniec zakazu korzystania z wód Kanału Gliwickiego w województwie opolskim

Zarządzenie o zakazie korzystania z wód Kanału Gliwickiego zostało wprowadzone po stwierdzeniu masowego śnięcia ryb w wodach kanału. Prawdopodobną przyczyną zatrucia wody i śnięcia ryb była złota alga.

- Na czas obowiązywania rozporządzenia na odcinku od śluzy Sławięcice i od śluzy Sławięcice do granicy województwa opolskiego nie można było wchodzić do wody, łowić w niej ryb i wykorzystywać do celów rekreacyjnych i gospodarczych – w tym do pojenia zwierząt i podlewania roślin – przypomina Polska Agencja Prasowa.

Rozporządzenie wojewody opolskiego miało obowiązywać do końca września. Zostało skrócone z powodu zmniejszenia ilości szkodliwych organizmów w wodach Kanału Gliwickiego.

We wrześniu z wód kanału wyłowiono łącznie kilkaset kilogramów śniętych ryb. 10 września pracownicy Wód Polskich podjęli ok. 35 kg martwych zwierząt, zaś w dniach 16-17 września – przeszło 400 kg. Więcej o sytuacji na Kanale Gliwickim i działaniach podejmowanych w związku ze śnięciem ryb pisaliśmy w poniższym artykule.

Na Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże zostaną zrealizowane dwie duże inwestycje. Szeroko zakrojone działania w województwie śląskim będą prowadzone w oparciu o specustawę o rewitalizacji rzeki Odry.

- Te inwestycje będą mieć kolosalne znaczenie dla poprawy jakości środowiskowej, ekologicznej i przede wszystkim retencyjnej oraz bezpieczeństwa obywateli, zarówno w zakresie dostępu do wody i przeciwpowodziowym – mówił w lipcu Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Więcej o inwestycjach mających poprawić sytuację na Kanale Gliwickim można przeczytać poniżej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera