Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda powołał p.o. śląskiego kuratora oświaty. Kim jest i jak długo pozostanie na stanowisku?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Na czele Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach 16 stycznia stanęła Aleksandra Dyla. Mediom została przedstawiona dzień później podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
Na czele Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach 16 stycznia stanęła Aleksandra Dyla. Mediom została przedstawiona dzień później podczas konferencji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Mateusz Czajka
16 stycznia nowy wojewoda śląski Marek Wójcik powołał Aleksandrę Dylę na stanowisko p.o. śląskiej kurator oświaty. Jakie doświadczenie w edukacji ma chorzowianka i jak długo pozostanie na stanowisku?

Obowiązki śląskiego kuratora oświaty w Katowicach będzie pełnić Aleksandra Dyla

16 stycznia wojewoda śląski Marek Wójcik powołał Aleksandrę Dylę na stanowisko pełniącej obowiązki śląskiego kuratora oświaty w Katowicach. Dzień później na konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim została przedstawiona mediom. Aleksandra Dyla zastąpiła odwołaną 29 grudnia Urszulę Bauer.

— Proszę po prostu dać mi trochę czasu. Muszę wejść do instytucji, zrobić coś na kształt audytu, żeby zobaczyć jakie są zadania, terminowe sprawy i żeby się rozeznać w sytuacji instytucji – mówiła o planowanych działaniach nowa p.o. śląskiego kuratora oświaty.

Aleksandra Dyla od wielu lat związana jest ze śląskimi szkołami. Od kilkunastu lat pracuje w Śląskim Kuratorium Oświaty. Na konferencji prasowej zaznaczyła, że zamierza dać nieco więcej swobody dyrektorom w kierowaniu ich placówkami.

— Od 30 lat jestem związana z edukacją. Znam ją właściwie z każdej perspektywy. Nic nie jest tak bardzo ważne i potrzebne szkole w tej chwili jak spokój, wyciszenie, współpraca i zaufanie, które potrzebne jest dyrektorom, nauczycielom i uczniom – twierdzi Aleksandra Dyla nowa p.o. śląskiego kuratora oświaty.

Jak sama wspomniała, zaufanie zamierza także okazać dyrektorom w sprawie ich decyzji dotyczących światopoglądu, obecności w szkołach symboli religijnych oraz obchodzenia rożnego rodzaju dni tematycznych w placówkach.

Dlaczego Aleksandra Dyla jest tylko „pełniącą obowiązki” kuratora?

Jak stanowi prawo, wojewoda nie może sam powołać kuratora oświaty. Ten wybierany jest w konkursie na to stanowisko.

— To jest procedura przewidziana ustawą. W momencie odwołania kuratora powołuje się osobę pełniącą obowiązki kuratora, żeby zapewnić ciągłość kuratorium. W ciągu 30 dniu od odwołania kuratora rozpisuje się konkurs na to stanowisko. Taki konkurs zostanie w najbliższych dniach ogłoszony – tłumaczy Marek Wójcik wojewoda śląski.

Kandydatów będzie oceniać komisja konkursowa złożona z 7 osób – trzech przedstawicieli ministra edukacji, dwóch przedstawicieli wojewody oraz dwóch przedstawicieli związków zawodowych. Jeśli Aleksandra Dyla weźmie udział w konkursie, będzie mogła zostać kuratorem, choć nie jest to przesądzone. Przynajmniej w teorii zależy to od decyzji komisji konkursowej.

Kim jest Aleksandra Dyla – nowa p.o. śląskiego kuratora oświaty w Katowicach?

Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki, Aleksandra Dyla jest chorzowianką i absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła również dwa kierunki podyplomowe związane m.in. z zarządzaniem placówką oświatową, administracją, prawem i zarządzaniem. racę zawodową rozpoczęła jako nauczycielka języków obcych w szkołach średnich i wyższych. Była także koordynatorem unijnych programów wymiany uczniów. Pracownikiem Kuratorium Oświaty w Katowicach została w 2007 roku. Pracowała m.in. jako wizytator ds. nadzoru pedagogicznego oraz zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach.

— Pełniłam także funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, więc widziałam też edukację z mniej ciekawej strony. Pełniłam też funkcję zastępcy przewodniczącego komisji dyscyplinarnej – dodaje Aleksandra Dyla.

Według nowej p.o. kuratora oświaty jej współpraca z samorządami i szkołami miała przebiegać bardzo dobrze.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera