Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzka inauguracja Industriady 2023 w Czeladzi. Koncerty, atrakcje, miasto pokazuje nową cechownię

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Industriada w Czeladzi
Industriada w Czeladzi Fot Arkadiusz Gola
Industriada 2023 w województwie śląskim miała swoją inaugurację w Czeladzi. Nie był to przypadek, bowiem to cieszące się wielkim zainteresowaniem wydarzenie co roku przyciąga tysiące uczestników. A właśnie w tym zagłębiowskim mieście po raz pierwszy można zobaczyć pięknie odnowioną cechownię byłej kopalni Saturn. Swoją inaugurację miała też dobudowana do cechowni nowoczesna mediateka. Nie brakuje też koncertów i innych atrakcji.

Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”. Jak podkreślają organizatorzy tego cyklicznego wydarzenia tym razem wyruszamy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni.

W sobotę 17 czerwca spotkaliśmy się więc na początek terenie byłej kopalni Saturn w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" (ul. Dehnelów 45), gdzie zainaugurowana została oficjalnie tegoroczna Industriada. O godz. 13 wystąpił Czesław Śpiewa, o godz. 20 Aleksandra Stano & Winyl Band, grała też Czeladzka Górnicza Orkiestra Dęta. Było też mnóstwo industrialnych atrakcji: Parada Steampunku, Teatr Jednej Miny, spektakl plenerowy "Don Kichot".

O godzinie 17:00 otwarta została oficjalnie wyremontowaną cechownia. Budynek został w świetnym stylu zmodernizowany i całkowicie przebudowany. Cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi to jeden z symboli górniczej przeszłości miasta, podobnie jak wspomniany sąsiedni obiekt, zamieniony w Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia czy też budynek dawnych warsztatów elektrycznych, który po remoncie stał się od grudnia 2019 roku siedzibą Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Teraz cechownia też wygląda po gruntownej przebudowie świetnie, a wkrótce znów będzie służyć lokalnej społeczności. Mieścić się tu będzie Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. W programie m.in. zwiedzanie cechowni wraz z atrakcjami wewnątrz: oglądanie filmu o rewitalizacji budynku, zwiedzanie makiet starych Piasków.

W dwukondygnacyjnej części muzealnej na parterze zlokalizowano salę edukacyjną i ekspozycyjną, pomieszczenia biurowe i pomieszczenia magazynowe, natomiast na piętrze salę konferencyjną, której forma także przypomina bryłę węgla. Sala edukacyjna, znajdująca się na parterze, to otwarta przestrzeń z przeznaczeniem na edukacyjne funkcje muzeum.

We wnętrzu budynku znajduje się odrestaurowana, dużych rozmiarów płaskorzeźba, wykonana przez regionalnego artystę Eugeniusza Samka, przedstawiająca górników i pracownice górnicze, która zainstalowana została we wnętrzu cechowni w latach 70 – tych XX wieku. Ta realizacja plastyczna należała do rzadkich przykładów twórczości artystycznej instalowanej w przestrzeni industrialnej. Ponadto obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na razie nie ma jeszcze wyposażenia muzealnego. Ekspozycja powstanie w najbliższych miesiącach.

TU ZNAJDZIECIE SZCZEGÓŁOWY PROGRAM INDUSTRIADY

W niedzielę 18 czerwca w Czeladzi trwać będzie święto miasta

W niedzielę, 18 czerwca, Dni Czeladzi przeniosą się na teren amfiteatru w Parku Grabek. Ten dzień upłynie wszystkim pod znakiem dobrej muzyki i sporej dawki humoru.

  • 16:00 rozpoczynamy zabawę z wielokrotnie nagradzanym kabaret FiFa - RaFa
  • 17:30 o tej godzinie poznamy laureatów tegorocznych "Czeladzkich Talentów"
  • 18:50 scenę przejmuje jeden z najzdolniejszych polskich artystów młodego pokolenia Bartas Szymoniak
  • 20:30 zaczynamy koncert legendarnej grupy Wilki

Oprócz tego będą czekały inne atrakcje, takie jak wesołe miasteczko czy strefa gastronomiczna. A to nie koniec atrakcji związanych z tegorocznymi Dniami Czeladzi, bo miasto przygotowuje jeszcze coś fajnego wspólnie z MOSiR-em Czeladź.

Kabaret FiFa-RaFa
Bezczelnie młodzi, do tego ładni, a przede wszystkim skromni, czyli... Ola i Mateusz Kwiatkowscy - duet na estradzie i w życiu, mieszanka wybuchowa doświadczenia scenicznego i autentycznego uczucia, dzięki czemu prezentowane skecze to życiowa codzienność ukazana w komediowy sposób. Uczestnicy i laureaci festiwali takich, jak MULATKA, Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry czy RYJEK.

Największym osiągnięciem jest zdobycie Grand Prix na festiwalu PAKA w Krakowie. Ich skecze pojawiały się w programach telewizyjnych na antenach TVP, Polsatu, TV4, Nowa TV i Kino Polska. Najpopularniejsze numery kabaretu to m.in. Biblioteka, Lewandowscy, Były facet, Hotel za granicą.
Reklama

Bartas Szymoniak
Bartas to obecnie jedna z najbardziej oryginalnych i cenionych postaci na polskiej scenie muzycznej. Wokalista o charakterystycznej – onirycznej barwie głosu, twórca własnego stylu beatrock. Znany z przebojów „Wojownik z miłości”, „Cierpliwość” czy „Powroty”, które przez dziewięć kolejnych tygodni nie opuszczały szczytu LP3 Polskiego Radia. Artysta jest właśnie w trakcie trasy koncertowej, promującej najnowszy album „Granice”.

Jego utwory to także nietuzinkowe interpretacje wierszy poetów K.K. Baczyńskiego, C.K. Norwida, A. Słonimskiego, T. Gajcego czy B. Leśmiana. Jest laureatem „Idola” i exfrontmanem kultowego Sztywnego Pala Azji. Występował na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą oraz brał udział w największych widowiskach telewizyjnych. Całe spectrum muzyczne tworzy wyłącznie własnym aparatem mowy. Towarzyszy mu jedynie multiinstrumentalista Michał Parzymięso.

WILKI

Grupa powstała w czerwcu 1991 roku z inicjatywy Roberta Gawlińskiego. W maju 1992 ukazał się krążek pt. „Wilki”, który okazał się bestsellerem, osiągając wynik ponad 220 tys. sprzedanych egzemplarzy. W 2002 roku zespół zachwycił nowym albumem „4”, sprzedanym w 100 000 egzemplarzy i osiągnął kolejny sukces. Piosenki takie jak „Baśka” czy „Urke” zdobyły szczyty list przebojów. Kolejne dwa albumy studyjne wydane przez zespół osiągnęły status gold i obfitowały w liczne hity, jak „Bohema”, „Love Story”, „Słońce pokonał cień”, „Here I am”, czy „Na zawsze i na wieczność”. W 2022 roku zespół zaprezentował nowy singiel „Liczysz się tylko ty” oraz wydał płytę zatytułowaną „Wszyscy marzą o miłości”.

Wilki to fenomen polskiej sceny muzycznej, który od ponad 30 lat nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością. Niezmiennie od tylu lat gromadzą tłumy publiczności podczas swoich występów. Każdy koncert zespołu Wilki to duża dawka pozytywnej energii i doskonała rozrywka.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera