Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolnego! Rzut wolny. Zasady piłki nożnej przybliża Marcin Zasada

Marcin Zasada
Muszą drogie Panie wiedzieć, że piłka nożna to nie jest jakieś tam łyżwiarstwo figurowe albo inne skoki do wody, tylko męski sport, w którym często zdarza się tak, że chłop, to znaczy piłkarz, drugiemu nie przepuści. Drogie Panie wiedzą już, że gdy jeden drugiego fauluje (nogami, rękami lub całym organizmem), sędzia dmucha w gwizdek, dyktując rzut wolny.

Tak, znowu rzut, a piłkę się kopie. Wolny? Może chodzi o to, że futbol to gra szybka, a przy rzucie wolnym zostaje wstrzymana. No, po prostu stały fragment gry.

Rzut wolny jest dyktowany i wykonywany na całym boisku, dokładnie tam, gdzie doszło do przewinienia. Wyjątkiem jest pole karne, gdzie, w przypadku wykroczenia drużyny broniącej się, arbiter ma prawo odgwizdać rzut karny. Oprócz faulu, powodem orzeczenia rzutu wolnego może być zagranie ręką lub spalony (ten element już braliśmy). Rzut wolny może być bezpośredni (można strzelać na bramkę) albo pośredni (piłkę najczęściej podaje się do kolegi). Jest też polska odmiana rzutu wolnego, po której wolno nam tylko narzekać. Aha, podczas rzutu wolnego często ustawia się mur. To ci obrońcy w rządku, którzy dłońmi zakrywają swój najczulszy punkt. Nie, nie piętę achillesową, ale co ja będę drogim Paniom tłumaczył. Proste? Voila!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!