Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca Dąbrowski Budżet Partycypacyjny. W marcu spotkania w dzielnicach. Mieszkańcy sami zadecydują, co ma powstać na ich osiedlach

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dąbrowski Budżet Partycypacyjny jest doceniany przez mieszkańców. Na zdjęciach widać zmiany, jakie zaszły na terenie placów zabaw oraz stref rekreacjiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dąbrowski Budżet Partycypacyjny jest doceniany przez mieszkańców. Na zdjęciach widać zmiany, jakie zaszły na terenie placów zabaw oraz stref rekreacjiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Dąbrowski Budżet Partycypacyjny powraca po dwuletniej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną. W marcu 2022 roku zaplanowane zostały w Dąbrowie Górniczej spotkania z mieszkańcami 18 dzielnic, w trakcie których wypracowane zostaną priorytety do VIII edycji tego przedsięwzięcia.

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny to projekt, w którym to sami dąbrowianie co roku decydują o tym, na co przeznaczyć wydzieloną kwotę z budżetu miasta. Jest to osobne przedsięwzięcie od Dąbrowskiego Budżetu Obywatelskiego, kiedy to w formie głosowania mieszkańcy wybierają do realizacji co roku ważne propozycje, ale o charakterze ogólnomiejskim.

W przypadku DBP są to bardziej lokalne potrzeby, ale te wybierane są w trakcie wspólnej dyskusji, na zasadzie propozycji, kompromisów. W tym przypadku wyznacznikiem tego, co ma zostać zrobione, co jest potrzebne, nie jest głosowanie. Do niego dochodzi tylko w takich przypadkach, kiedy nie udaje się osiągnąć wspólnego zdania w danej dzielnicy, ale takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.

Obecnie Dąbrowski Budżet Partycypacyjny będzie funkcjonował w układzie 36 osiedli, ale projekty, które będą mogły być w nim realizowane, będą wyznaczone przez priorytety dzielnicowe. Dlatego, co zaznacza miasto, warto uczestniczyć w marcowych spotkaniach.

Spotkania w formie warsztatowej zostaną zainaugurowane 7 marca, a zakończą się 28 marca 2022 roku. We wrześniu i październiku ubiegłego roku na terenie wszystkich 36 osiedli odbyły się tzw. spotkania osiedlowe. Poszerzono je o wywiady indywidualne z mieszkańcami i w ten sposób powstały tzw. Obywatelskie Raporty Otwarcia wraz z diagnozami dla każdej z dzielnic. Zaprezentowane zostaną podczas zaplanowanych na marzec spotkań.

Warto zwrócić uwagę, że podział miasta na 18 dzielnic składających się z 36 osiedli, to ciągle nowość. Warto zatem sprawdzić, którą dzielnice tworzy nasze osiedle.

Można to zrobić za pomocą mapy: TUTAJ

Informacje na temat dzielnic i przyszłości ich rad również będą tematem marcowych spotkań.

Harmonogram marcowych spotkań:

  • 7 marca 2022 r. godz. 17:00, dzielnica: Trzebiesławice, Osiedle: Trzebiesławice. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 35, ul. Uczniowska 24. Dzielnica: Błędów, Osiedla: Błędów, Łazy Błędowskie. Miejsce spotkania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Żołnierska 188
  • 9 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Łosień. Osiedle: Łosień. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Łośniu, ul. Pocztowa 3. Dzielnica: Mydlice. Osiedla: Mydlice Północne, Mydlice Południowe. Miejsce spotkania: Centrum Aktywności Obywatelskiej, ul. Sienkiewicza 6a.
  • 10 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Gołonóg Północny. Osiedla: Broadway, Stary Gołonóg, Gołonóg. Miejsca spotkania: III Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Władysława Andersa, ul. Bolesława Prusa 3. Dzielnica: Tucznawa-Bugaj-Sikorka. Osiedle: Tucznawa-Bugaj-Sikorka. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 23 im. Fryderyka Chopina, ul. Idzikowskiego 139.
  • 14 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Gołonog Południowy. Osiedla: Kasprzak, Manhattan, Podlesie. Miejsce spotkania: Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora, ul. Kosmonautów 8. Dzielnica: Gołonóg Wschodni. Osiedla: Tworzeń, Górka Gołonoska. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 11, al. Józefa Piłsudskiego 103.
  • 15 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Antoniów. Osiedle: Antoniów. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Antoniowie, ul. Spacerowa 4. Dzielnica: Strzemieszyce Małe. Osiedle: Strzemieszyce Małe. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Strzemieszycach Małych, ul. Główna 61.
  • 16 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Reden. Osiedla: Reden, Reden-Adamieckiego, Aleje, Staszic. Miejsce spotkania: Klub Osiedlowy „Helikon”, ul. Wojska Polskiego 45. Dzielnica: Strzemieszyce Wielkie. Osiedle: Strzemieszyce Wielkie. Miejsce spotkania: Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Ofiar Katynia 93.
  • 17 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Zielona-Pogoria. Osiedla: Zielona-Korzeniec-Dziewiąty, Łęknice, Piekło, Marianki, Ratanice. Miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Konopnickiej 56. Dzielnica: Ujejsce. Osiedle: Ujejsce. Miejsce spotkania: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Mieszka I 20.
  • 21 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Ząbkowice. Osiedle: Ząbkowice, Osiedle Młodych Hutników. Miejsce spotkania: Dom Kultury Ząbkowice, ul. Chemiczna 2.
  • 22 marca 2022 r. godz. 17:00. Dzielnica: Okradzionów. Osiedla: Okradzionów, Rudy, Kuźniczka Nowa. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa w Okradzionowie, ul. Białej Przemszy 23. Dzielnica: Śródmieście. Osiedla: Śródmieście, Stara Dąbrowa. Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kościuszki 25.
  • 28 marca 2022 r. godz. 17.00. Dzielnica: Łęka. Osiedle: Łęka. Miejsce spotkania: Świetlica Środowiskowa, ul. Przelotowa 185 a.

Nie przeocz

W 2021 roku nadrabiali zaległości, efekty cieszą

Wybuch pandemii sprawił, że w 2020 roku nie doczekaliśmy się kolejnej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

– Istotą naszego budżetu partycypacyjnego są spotkania z mieszkańcami, podczas których zapadają decyzje na jaki cel przeznaczyć pieniądze w ramach osiedli. Pandemia uniemożliwiła nam ich organizację – mówiła wówczas Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik, zastępca naczelnika Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Z powodu epidemii części inwestycji z ostatniej edycji DBP nie udało się zrealizować w 2020 roku. – Gdy wybuchała pierwsza fala tak naprawdę nie wiedzieliśmy z czym mamy do czynienia i czy pieniądze na inwestycje nie będą potrzebne do walki z epidemią – wyjaśniała Agnieszka Sienkiewicz-Ćwik.

Problemy dotknęły także firmy. Zdarzało się, że przetargi – z powodu braku wykonawców – trzeba było nawet kilkukrotnie powtarzać. Ostatecznie zaległości z VII edycji DBP udało się nadrobić w 2021 roku. Zmieniło się wiele na placach zabaw I w strefach rekreacji, co możecie zobaczyć w galerii zdjęciowej.

Od 2013 roku było już VII edycji DBP, z czego trzy w formule DBP 2.0, która opiera się o dialog i dyskusję podczas forów mieszkańców. Wspólnie udało się wypracować w ciągu 7 lat do realizacji 522 projekty na kwotę ok. 51,4 mln zł.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty