Wraca handel. Czy galerie są na to gotowe? Sprawdzamy Gemini Park, SCC, Galerię Katowicką, Pogorię i Galerię Platan w Zabrzu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Silesia City Center
Silesia City Center Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Luzowanie obostrzeń: We wtorek, 4 maja zostaną otwarte wszystkie sklepy w centrach handlowych, a także sklepy meblowe i budowlane. W ten sposób rząd luzuje obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Galerie handlowe będą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Sprawdzamy czy same centra handlowe są gotowe na ponowne uruchomienie swojej działalności. Jak jest w Gemini Park Tychy, Galerii Katowickiej, Galerii Platan i Pogoria, Gemini Park w Bielsku-Białej czy w Silesia City Center w Katowicach.

Od 4 maja wraca handel detaliczny

Po weekendzie majowym wraca działalność galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych i meblowych. Od 4 maja czynne będą centra handlowe i sklepy typu Ikea, Obi, Castorama, Agata czy Lorey Merlin i Decathlon. W galeriach trwają wielkie przygotowania do otwarcia. Na ponowne uruchomienie działalności handlowy czekali niemal pół roku.

- Właściciele i zarządcy oraz najemcy obiektów handlowych zapraszają do odwiedzania galerii, jednocześnie apelując o rozwagę i odpowiedzialność w trakcie wizyt. Stacjonarne zakupy to obecnie forma wsparcia firm handlowych poszkodowanych w wyniku łącznie prawie półrocznego lockdownu - powiedział Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polską Radą Centrów Handlowych

- Ostatnie obostrzenia objęły jeden z najważniejszych dla branży pod kątem sprzedaży okresów w roku, uniemożliwiając zakupy wielkanocne i zostawiając sklepy z towarami sezonowymi. Każdy dzień lockdownu pogłębiał miliardowe straty w obrotach branży. Tylko stabilne, nieprzerwane funkcjonowanie centrów handlowych i aktywność zakupowa klientów pozwoli wielu podmiotom przetrwać - podkreslij Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający PRCH.

W centrach handlowych rozpoczęły się przygotowana do ponownego otwarcia obiektu. Oczywiście same galerie działały, jednak w ograniczonym zakresie. Otwarte m.in. cały czas były apteki czy drogerie i sklepy spożywcze. Teraz najemcy pozostałych branż szykują się odo otwarcia swoich sklepów. Trwa przygotowywanie towarów, sprzątanie lokali czy aranżacja witryn sklepowych. Galerie handlowe są gotowe na ponowne otwarcie.

- Począwszy od pierwszego lockdownu Silesia City Center była i jest przygotowana na przyjęcie klientów z uwzględnieniem wszystkich wymogów, regulacji rządowych oraz wytycznych dotyczących reżimu sanitarnego. Bezpieczeństwo klientów i pracowników jest najwyższym priorytetem. Poszczególne sklepy/branże otwierane będą zgodnie z przestawionym przez rząd harmonogramem - zapewnia Paulina Promińska z Centrum Handlowo-Usługowego Silesia City Center w Katowicach.

Czy inne galerie handlowe w województwie śląskim są gotowe na wznowienie działalności? Sprawdzamy w Gemini Park Tychy, Galerii Katowickiej, Galerii Platan i Pogoria oraz w Gemini Park w Bielsku-Białej.

Otwarcie Gemini Park Bielsko-Biała. Kluczowe będzie odmrożenie hoteli i pensjonatów

Gemini Park Bielsko-Biała w czasie lockdownu objęte było znacznym zakazem handlu, ale sama galeria pozostała otwarta. W okresie lockdownu ponad 30 proc. oferty wciąż była dostępna dla klientów. Teraz dyrektor Gemini park Bielsko-Biała liczy na udane otwarcie, a także na "efekt odbicia" i stabilnego wzrostu liczby klientów w galerii.

- Po pierwsze, wracamy w szczycie wiosennego sezonu, kiedy towaru jest w sklepach dużo. Jest więc w czym wybierać. Po drugie, marki mają w planach akcje "mid season sale", które dodatkowo pobudzą sprzedaż. Po trzecie, rząd podjął decyzję o dalszych odmrożeniach. 29 maja wrócą restauracje i kawiarnie, kino oraz fitness club, co dodatkowo pobudzi ruch i obroty - zauważa możliwości "efektu odbicia" Krzysztof Brączek.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z najemcami. Z przeprowadzonych dotąd rozmów wynika, że podobnie jak po poprzednich lockdownach, już we wtorek otworzy się 100 proc. sklepów, punktów usługowych i wysp, które od 4 maja będą mogły działać - mówi Krzysztof Brączek, dyrektor Gemini Park Bielsko-Biała.

W Gemini Park w Bielsku-Białej od 4 maja wrócą m.in.

  • sklepy odzieżowe i obuwnicze,
  • sklepy z elektroniką,
  • perfumerie,
  • sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz
  • czy sklepy z zabawkami.
  • W sumie w bielskim Gemini Park od wtorku otwarte będzie prawie 120 lokali.

- Przygotowania do otwarcia trwają już od środy. Nawet kilka minut po ogłoszeniu decyzji rządu, zaczęły napływać do nas tzw. awizacje, które sygnalizują rozpoczęcie prac w lokalach. To tempo prac pokazuje najlepiej, jak decyzja o "odmrożeniu" była wyczekiwana przez handlowców. Pracy przed otwarciem tradycyjnie jest dużo. W sklepach trwa obecnie towarowanie nowymi kolekcjami - to zarówno wiosennymi, które "zamroził" lockdown, jak i kolekcjami letnimi, które zwykle w maju już się pojawiały. Prace obejmują także m.in. przygotowanie ekspozycji i komunikacji, w tym akcji promocyjnych "mid season sale". Sama galeria jest gotowa na otwarcie w 100 proc. - zaznacza Krzysztof Brączek, dyrektor Gemini Park Bielsko-Biała.

Dla Gemini Park Bielsko-Biała kluczowe jest także odmrożenie hoteli i pensjonatów. Część klientów galerii stanowią turyści odwiedzający Podbeskidzie, także wiosną i latem. Nie bez znaczenia jest także doświadczenie poprzednich "odmrożeń". Z każdym kolejnym notowany był coraz szybszy powrót klientów do galerii.

- Po ostatnim lockdownie już w pierwszym miesiącu ruch oscylował na poziomie 80 proc. ubiegłorocznego, a spadek obrotów był rok do roku niespełna 2-procentowy. Tym razem spodziewamy się podobnych wyników - podsumowuje dyrektor Gemini Park Bielsko-Biała.

Platan w Zabrzu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej gotowe na otwarcie po majówce

W zabrzańskim Centrum Handlowe Platan znajduje się 120 punktów handlowo-usługowych, m.in. kino, fitness oraz nowe marki modowe. Z kolei, Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej to 97 lokali i wysp handlowych. Na 37 tys. m kw. obiektu znajdują się salony wielu marek odzieżowych i obuwniczych, restauracje i kawiarnie, kino, a także hipermarket Auchan oraz market budowlany OBI. Platan i Pogoria są gotowe na otwarcie po majówce.

- Każdy kolejny tydzień zamrożenia handlu przynosił pracownikom galerii i naszym najemcom fale niepewności i frustracji, dlatego informację o rozluźnianiu restrykcji przyjęliśmy z ogromnym entuzjazmem. Otwarte sklepy kuszące atrakcyjnymi wystawami, gwar, zadowoleni klienci — wszyscy tęsknimy za tym widokiem - mówi Ewelina Nowak-Olszowiec, regional marketing manager centrów handlowych Platan w Zabrzu i Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

- Liczymy na to, że kończący się lockdown jest ostatnim i już najbliższe tygodnie pozwolą na uwolnienie kolejnych branż – z utęsknieniem wyczekujemy np. otwarcia kin i innych lokali rozrywkowych! - dodaje Ewelina Nowak-Olszowiec.

W obu galeriach szykują się nowe otwarcia. Powiększy się oferta wyposażenia domu i rozrywki. Dla klientów przygotowano też liczne promocje i niespodzianki. Obecnie w galeriach praca wre, najemcy porządkują lokale, zmieniają aranżacje witryn, rozlepiają podłogowe naklejki kolejkowe i sprawdzają zapasy środków do dezynfekcji.Ponowne otwarcie już 4 maja.

Otwarcie Gemini Park Tychy. Handel czeka intensywny czas

W Gemini Park Tychy również trwają przygotowania do otwarcia. Już drugą dobę trwają dostawy do sklepów. Wracają zarówno kolekcje wiosenne, jak również letnie nowości. W wielu sklepach trwają właśnie prace porządkowe, a także niezbędne prace związane chociażby z zapewnieniem bezpieczeństwa klientom.

- Także Gemini Park Tychy jako obiekt przygotowuje się do ponownego otwarcia całego handlu. Tutaj jednak mamy łatwiej, bo przez ostatnie 1,5 miesiąca z racji szerokiego dostępu do oferty - czynne w lockdownie było aż 30 proc. oferty - cała nieruchomość była otwarta, działając w zaostrzonym rygorze sanitarnym, który także i teraz będzie obowiązywał - mówi Tomasz Misztalewski, dyrektor Gemini Park Tychy.

- Doświadczenie pokazuje nam, że już we wtorek 100 proc. sklepów, które może działać, wznowi swoją działalność. W sumie to blisko 130 lokali! Wnioskujemy to także z rozmów z najemcami, które obecnie prowadzimy. Na decyzje o poluzowaniu obostrzeń czekał każdy handlowiec i każdy teraz chce skorzystać z okazji, jaką niesie "odmrożenie". Tym bardziej, że sezon zapowiada się obiecująco. Czuć optymizm na rynku konsumenckim. Ten zapewne udzieli się także Gemini Park Tychy - dodaje Tomasz Misztalewski, dyrektor Gemini Park Tychy.

Jak zapowiada dyrektor Gemini Park Tychy handel czeka bardzo intensywny okres, który pozwoli na odrobienie chociaż części strat jakie wygenerował 45-dniowy lockdown. Patrząc na to, jak wyglądała sytuacja chociażby po odmrożeniu handlu w lutym, w najbliższych dniach i tygodniach możemy się spodziewać wzmożonego ruchu w galeriach.

- Pamiętajmy, że przez ostatnie 1,5 miesiąca zdecydowana większość mieszkańców regionu powstrzymywała się od zakupów stacjonarnych. Skupialiśmy się głównie na produktach pierwszej potrzeby, z racji tego, że tylko cześć sklepów była otwarta. Od wtorku znów konsumenci zyskają dostęp do całej oferty handlowej i usługowej. Pozwoli im to na uwolnienie zgromadzonych oszczędności. Sprzyjać będzie temu ogromna ilość towaru, zwłaszcza z wiosennych kolekcji, która trafi do sprzedaży, nadchodzący sezon wiosennych przecen tzw. mid season sale, a także sama pora roku - wiosną tradycyjnie kupujemy m.in. więcej ubrań, butów, elektroniki, a także sprzętu sportowego, w tym rowerów - podkreśla Tomasz Misztalewski .

- Handel pobudzą także przygotowania do wakacji. To wszystko zapewne zaprocentuje najpierw dynamicznym skokiem wskaźnika odwiedzin, jak i obrotów w pierwszym tygodniu od otwarcia, a później stabilnym wzrostem obu. Efekt ten spotęguje zapewne także całkowicie odmrożenie gastronomii i ponowne otwarcie fitnessu pod koniec maja - dodaje dyrektor Gemini Park Tychy.

Musisz to wiedzieć

Otwarcie Galerii Katowickiej. Trwa proces odmrażania sklepów i usług

- Ostatni lockdown to prawie 50 dni ograniczenia działalności wielu gałęzi gospodarki, w tym centrów handlowych, które funkcjonowały w znacznie okrojonym zakresie. Każdy kolejny lockdown to osłabienie i ogromne straty dla obiektów handlowych, które boleśnie i długofalowo odczują wszyscy związani z handlem: właściciele, zarządcy, poszczególni najemcy, różne firmy świadczące usługi na terenie obiektów. Dlatego decyzję o ponownym otwarciu przyjęliśmy w Galerii Katowickiej, podobnie jak cała branża, z dużą ulgą. Liczymy na to, że już niebawem, zgodnie z harmonogramem podanym na konferencji, uda się wrócić do pełnego funkcjonowania obejmującego również gastronomię i rozrywkę. Na razie ruszają salony i sklepy, punkty usługowe. Od 15 maja możliwa będzie działalność ogródków restauracyjnych, a od 29 maja - funkcjonowanie powinny rozpocząć restauracje i kawiarnie w ramach strefy foodcourt oraz kino i teatr - mówi Agnieszka Dźwigoń z biura prasowego Galerii Katowickiej.

- Obecnie sam proces odmrażania sklepów i usług, które będą uruchomione od 4 maja, przebiega bardzo sprawnie. Zarówno Galeria Katowicka, jak i nasi najemcy, mamy już wypracowane procedury, dzięki którym jesteśmy gotowi, by zaprosić do siebie klientów - komfortowo i z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Galeria Katowicka jest miejscem bezpiecznym - od początku z ogromną odpowiedzialnością podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa związanych z pandemią, dzięki czemu tak naprawdę cały czas jesteśmy gotowi na odpowiednie przyjęcie i obsługę odwiedzających - dodaj Agnieszka Dźwigoń z Galerii Katowickiej.

Nie przeocz

W Galerii Katowickiej obowiązuje m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa, dezynfekowania rąk przed wejściem do poszczególnych lokali oraz zachowanie dystansu i limitów - od 4 maja ma to być 1 osoba na 15 m kw. Galeria posiada system czuwający nad odpowiednią ilością osób w obiekcie, każdy z najemców pilnuje przestrzegania limitów osób w sklepach.

Na terenie całej Galerii Katowickiej zamontowane zostały dozowniki z płynem dezynfekującym, a przy wejściu od strony dworca autobusowego na poziomie -1 znajduje się maseczkomat. Bezpłatne maseczki można odebrać w punkcie informacyjnym, rozdawane są również czasem na pasażach. Regularnie dezynfekowane są wszystkie newralgiczne elementy pasaży handlowych: podłogi, kosze na śmieci, klamki, balustrady, poręcze, schody ruchome, windy, a także podłogi i ściany korytarzy wiodących do toalet. Dokładnej dezynfekcji poddawane są urządzenia i wyposażenie toalet, a dodatkowo toalety, przestrzenie wspólne oraz specjalne (Pokój Rodzica z Dzieckiem, Pokój Wyciszenia), są systematycznie odkażane oraz ozonowane.

Zobacz koniecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie