Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrastające paznokcie to bolesna dolegliwość. Jakie są jej przyczyny? Jak leczyć wrastający paznokieć?

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Chirurdzy najczęściej zrywają wrastający paznokieć. Można jednak tę często występującą dolegliwość leczyć inaczej. Trzeba jednak wykazać cierpliwość i konsekwencję.

Początkowo wrastający paznokieć powoduje jedynie dyskomfort. Potem jednak zaczyna boleć, uniemożliwia chodzenie. Wrastanie paznokcia to nic innego jak wrastanie bocznej krawędzi paznokcia pod skórę.

Przyczyny wrastających paznokci

Przyczyn wrastania paznokci jest wiele, lecz najbardziej częstymi z nich jest źle skracana płytka paznokciowa.

  • Nie można paznokci u nóg obcinać na okrągło, lecz trzeba je obcinać "na kwadratowo".
  • Nie należy obcinać paznokci zbyt blisko skóry, a gdy są twarde to przed obcięciem należy je wymoczyć ok. 10 min w wodzie z mydlinami.
  • Trzeba też zapewnić paznokciom odpowiednią dietę z dużą ilością witaminy B. magnezu, żelaza, czy cynku. Trzeba jeść np. pomidory, banany.
  • Paznokcie wrastają też z powodu źle dobranego obuwia,które nie może być zbyt wąskie, bo powoduje ucisk na tkankę okołopaznokciową, co przyczynia się do zaburzeń wzrostu paznokcia.

Inne przyczyny wrastania paznokci:

  • choroby przewlekłe tkanki
  • deformacja kostno-stawowa powstała w skutek chorób z autoagresji (toczeń ,twardzina ,stwardnienie rozsiane, lecz te w dużym stopniu doprowadzaj do wkręcania się płytki paznokciowej)
  • zaburzenia hormonalne
  • otyłość
  • zaburzenia ciśnienia.
  • na zmianę toru wzrostu paznokcia wpływają też łuszczyca oraz nie leczona grzybica czy infekcja bakteryjna.

Nie przegapcie

Co się dzieje, gdy wrasta paznokieć?

Kiedyś wrastające paznokcie kojarzyły się z całkowitą resekcją płytki paznokciowej lub usuwaniem klinowym. Zabieg był nieprzyjemny i niestety nieskuteczny. Płytka paznokciowa często odrastała zmieniona, paznokcie ponownie się wrastały albo wyglądały bardzo nieestetycznie. Obecnie metody podologiczne dalekie są od takich rozwiązań.

Gdy wrastanie płytki paznokciowej jest długotrwałe i następuje naruszenie ciągłości naskórka czyli paznokieć wrasta się w wał okołopaznokciowy lub łożyska uszkadzając je, mówimy o przewlekłym stanie zapalnym. Taki stan doprowadza do powstania ziarniny oraz pojawienia się stanu bakteryjnego.

Wtedy oprócz terapii podologicznej (leczenie chorób stóp) należy dołączyć leczenie farmakologiczne. Niestety w takich sytuacjach bardzo często występuje ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Gdy mamy do czynienia z przewlekłymi chorobami tkanki łącznej jak i również różnych chorób z autoagresji stany zapalne przewlekłe trwają bardzo długo, co może doprowadzić do ogólnego stanu zapalnego tkanki łącznej

mówi Karina Szota z Gabinetu Zdrowej Stopy w Katowicach.

Wrastający paznokieć, a cukrzyca

Schorzeniem, przy którym trzeba traktować pacjenta z wrastającym paznokciem bardzo ostrożnie jest cukrzyca.
- Na pacjenta z syndromem stopy cukrzycowej musimy bardzo uważać ponieważ każdy proces leczenia przy jego schorzeniu może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego tkanki oraz do różnych zaburzeń i niepotrzebnych amputacji. Stopa cukrzycowa nie jest przeciwwskazaniem do stosowania klamer. Dobry specjalista podolog będzie wiedział jaka zastosować terapię aby wyprowadzić stan zapalny. Według przeprowadzonych ankiet możemy stwierdzić że problem wrastających paznokci najczęściej w postaci stanu zapalnego dotyka młodzieży obu płci może bardziej części męskiej. Niestety problem ten również występuje dość często wśród dorosłych - dodaje Karina Szota.

Jak leczyć wrastający paznokieć?

Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi metodami korekty wrastających paznokci są:

  • klamry ortonyksyjne – drutowe, klejone, jedno lub kilku częściowe, z haczykami lub bez takie jak Fraser, klamra Ora lub tytanowa.
  • zabieg metodą Arkady przy użyciu kostki lub zabieg z użyciem rekonstruktora.
  • gdy stan nie jest na tyle poważny i nie wymaga głębokiej interwencji i wtedy stosuje się tamponady wymienne lub stałe oraz rurki Sulci-Protektor.
  • podolog jako interdyscyplinarny zawód współpracuje z chirurgiem - czasem konieczne jest wykonanie plastyk wałów okołopaznokciowych - to zabieg operacyjny w znieczuleniu miejscowym, trwający ok. 1.5 godziny, ponieważ w wyniku przewlekłego stanu zapalnego dochodzi do ich przerostu, który uniemożliwia proces korekty płytki paznokciowej i regenerację.

Czy da się na stałe pożegnać problem wrastania paznokci?

Niestety, wrastające paznokcie to problem, który lubi nawracać – jeśli przyczyną jest otyłość lub zły stan zdrowia – choroba przewlekła - istnieje ryzyko powrotu – tutaj może pomóc oprócz terapii podologicznej konsultacja z dietetykiem oraz lekarzem specjalistą. Jeśli przyczyną była zła pielęgnacja, uraz lub źle dobrane obuwie to przy współpracy z podologiem i odpowiedniej edukacji jak radzić sobie z obcinaniem paznokci oraz po konsultacji z fizjoterapeutą w celu dobrania odpowiednia obuwia i korekty wad postawy możemy problem wyeliminować na stałe.
(tekst powstał przy pomocy konsultacji specjalistów z Gabinetu Zdrowej Stopy w Katowicach)

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo