Wspomaganie kierownicy niszczy urzędowy parking w Jaworznie?

Anna Zielonka
Udostępnij:
Po kilku latach parking przed urzędem w Jaworznie się rozpada. O jego zniszczenie urzędnicy obwiniają kierowców aut ze wspomaganiem kierownicy...

Czy wspomaganie kierownicy może zniszczyć parking dla samochodów? Podobno może, tak wynika z pisma urzędników z Jaworzna, skierowanego do radnych Rady Miejskiej. Piszą w nim, że „używanie wspomagania przez manewrujące na parkingu samochody doprowadziło do przesunięć kostki, co skutkowało przesuwaniem się fug pod kostkę i jej klawiszowanie”. Z tych słów jasno wynika, że winowajcami są sami kierowcy. W piśmie do radnych urzędnicy napisali też, że nie zaobserwowali zużycia materiału, z którego wykonano nawierzchnię placu. Zapewniali natomiast, że „parking wykonano zgodnie z dokumentacją projektową, która przewidywała wykonanie nawierzchni kruszywem”.

W odpowiedzi na nasze pytania urzędnicy tłumaczą jednak, że minął termin gwarancji. Ale ani słowem nie wspominają, że winni są... kierowcy.

- Umowa, obejmująca swoim zakresem między innymi wykonanie parkingu, została podpisana w 2009 roku, a okres gwarancyjny skończył się 5 listopada 2012 roku - tłumaczy Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich UM Jaworzno. - Każdy obszar drogi, parkingu czy chodnika wymaga po jakimś czasie intensywnego użytkowania wykonania prac remontowych i naprawczych - dodaje.

O opinię zapytaliśmy prof. Kazimierza Kłoska z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uważa, że obwinianie kierowców jest przesadzone. Bo przecież parking - jak sama nazwa wskazuje - służy do tego, aby parkować na nim samochody i nimi manewrować. Głównym powodem usterek może być po prostu zła technologia wykonania parkingu.

- Gdyby prace wykonano w dobrej technologii i zostały użyte do tego odpowiednie materiały, nie trzeba byłoby remontować parkingu po kilku latach. Bo dobrze wykonana nawierzchnia nie ma prawa się rozlecieć. Taki parking powinien wytrzymać kilkadziesiąt lat - zaznacza ekspert.

Remont parkingu już się rozpoczął. Będzie prowadzony etapami. Tym razem fugi będą cementowe, a nie wykonane z kruszywa. Koszt naprawy to 34,4 tys. złotych.

Miasto poprawia

Remont parkingu przed urzędem to kolejny przypadek, gdy gmina poprawia inwestycje.

Głośne były dwie kolejne przeróbki skrzyżowania na Osiedlu Stałym, które powstało w miejscu dawnego ronda im. 308. Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego. Nowy układ drogowy miał udrożnić ruch i zlikwidować korki. Niestety, po likwidacji ronda wyjazd z dzielnicy Dąbrowa Narodowa i z pobliskiego osiedla nadal był zatkany. Urzędnicy postanowili więc zmienić nieco geometrię drogi i organizację ruchu, wprowadzając łamane pierwszeństwo.

Ten pomysł też okazał się chybiony. Rok temu doszło więc do drugiej korekty skrzyżowania - m.in. przesunięto o kilkadziesiąt metrów wyjazd spod hipermarketu i dobudowano prawoskręt. Przebudowa kosztowała 768,3 tys. zł. Pieniądze pochodziły z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa.

*Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
*Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Zobaczcie najładniejsze ołtarze na Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stanik z Rybnika
Tylko Urzędnicy z Jaworzna obwiniają wspomaganie kierownicy za zniszczony parking, jeżdżę po całej Europie i tego jeszcze nie słyszałem i nie widziałem , przypuszczam że parking budowali tacy sami fachowcy jak ci Urzędnicy z Jaworzna.( wywalić do łopaty a nie udawać Urzędnika i do tego pasożyta co nie ma o niczym pojęcia.) I od zaraz.
z
zak1953
nie chodzi bowiem o wykonanie raz na kilkadziesiąt lat, a możliwość zarobienia kolejnych pieniędzy. Na kolejnych remontach i naprawach odpłatnych (czyli wykonywanych po okresie gwarancji). Tę tendencję wyraźnie widać w sferze eksploatacji urządzeń (psują się obecnie zaraz po upływie gwarancji). Rozciągnięcie jej na sferę usług, przyczynia się do utrzymania miejsc pracy i służy edukacji zawodowej nowych pracowników. Stwarza również perspektywy na przyszłość. Będzie co robić! Ponadto stwarza pole do wziątek dla odpowiedzialnych urzędników.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie