Wszczepili choremu sztuczne serce. Pierwsza taka operacaja w...

  Wszczepili choremu sztuczne serce. Pierwsza taka operacaja w Polsce. Lekarze z Zabrza wycięli pacjentowi serce i zastąpili je sztucznym

  Zdjęcie autora materiału
  Agnieszka Jędrzejczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wszczepili choremu sztuczne serce. Pierwsza taka operacaja w Polsce. Lekarze z Zabrza wycięli pacjentowi serce i zastąpili je sztucznym
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Marek Zakrzewski/Zdjęcie ilustracyjne

  Pierwsza w Polsce implantacja sztucznego serca (TAH) to sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Operacja polegała na wycięciu poprzedniego narządu i wszczepieniu w jego miejsce sztucznego serca. Teraz ono pracuje w pacjencie cierpiącym z powodu krańcowej niewydolności krążenia.

  Marzenie profesora Religi


  To w Śląskim Centrum Chorób Serca 33 lata temu prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce, zakończony powodzeniem przeszczep serca. W latach osiemdziesiątych szanse powodzenia takiej operacji wynosiły zaledwie 50 procent. Brakowało przede wszystkim odpowiednio wyszkolonego personelu. Wtedy, 5 listopada 1985 roku, pacjentowi przeszczepiono serce od innego chorego. Dziś w tym samym miejscu kardiochirurdzy znów napisali historię wydarzeniem, o którym prof. Religa marzył.

  To z jego inicjatywy w Śląskiej Akademii Medycznej zaczęto pracę nad polskim sztucznym sercem, gdzie w 1991 roku stworzono prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej.

  Przeczytaj też: [a]https://dzienniklodzki.pl/pracowali-z-religa-i-u-zembali-teraz-lecza-w-szpitalu-ckd-w-lodzi/ar/10797072

  Wycięli stare serce, wszczepili sztuczne


  Kardiochirurdzy z Zabrza dokonali tego, czego w Polsce nie zrobił jeszcze żaden lekarz. Pierwsza w kraju implantacja sztucznego serca zakończyła się sukcesem. Dr Michał Zembala pochwalił się tym na Facebooku.

  Jest mi niezwykle miło móc Was poinformować, iż nasz zespół wykonał pierwszą w Polsce implantację sztucznego serca (total artificial heart or TAH) u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia, u którego inne formy terapii zawiodły lub były niewskazane. Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantowi wraca do sił - napisał dr Michał Zembala.

  Zobacz galerię

  Lekarze w całości wycięli pacjentowi serce, a w jego miejsce wszczepili sztuczne, od którego pacjent jest całkowicie zależny. TAH stanowi zamiennik całego serca.

  Przeczytaj też: Dr Grzegorz Religa: Gdybym porównywał się z ojcem byłbym głupim facetem

  - To, czego nie wiemy dziś, to sposób, w jaki to urządzenie będzie refundowane i w jaki sposób będziemy mogli oferować je w przyszłości, bo kandydatów do tego typu wspomagania jest sporo - przyznaje dr Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

  Tylko w tym ośrodku na przeszczep serca w kolejce czeka ponad 200 pacjentów. W tym roku w SCCS wykonano już 39 transplantacji serca i 13 transplantacji płuc. To rekordowy wynik.  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To teraz kurduplowi wszczepcie mózg

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »