Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 w Pszowie. Czesław Krzystała i Ryszard Zawadzki. Nie będzie debaty

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Czesław Krzystała (z lewej) i Ryszard Zawadzki (z prawej)
Czesław Krzystała (z lewej) i Ryszard Zawadzki (z prawej) arc
Czesław Krzystała i Ryszard Zawadzki nie spotkają się na debacie przed drugą turą wyborów na burmistrza Pszowa. - Ten czas nie do końca jest czasem odpowiednim na takie spotkanie - odpowiedział Wspólnocie Samorządowej Czesław Krzystała.

W niedzielę (4 listopada) mieszkańcy Pszowa jeszcze raz wybiorą się do lokali wyborczych. W drugiej turze wyborów na burmistrza miasta wybierać będą pomiędzy Czesławem Krzystałą (Pszów- Nasza wspólna sprawa) a Ryszardem Zawadzkim (Wspólnota Samorządowa).

Wiele osób domagało się debaty. Jednak do niej nie dojdzie. Nic nie wyszło z pomysłu Wspólnoty Samorządowej.

- Mam świadomość, że bezpośrednia wymiana poglądów pomiędzy mną, a Panem Ryszardem Zawadzkim w ramach debaty mogłaby stanowić dla mieszkańców dodatkowe źródło informacji. Jednakże czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Przyszły tydzień jest dla większości mieszkańców czasem szczególnym, który poświęcamy na odwiedziny cmentarzy i spotkania z bliskimi. Dlatego uważam, że ten czas nie do końca jest czasem odpowiednim na takie spotkanie - napisał w odpowiedzi na zaproszenie Czesław Krzystała.

Dodał, że na przeszkodzie stoi m.in. poranne poniedziałkowe spotkanie w Radiu 90 oraz wtorkowa sesja Rady Miasta.

- W trakcie wspólnego, krótkiego, mojego spotkania z Panem Ryszardem Zawadzkim wspólnie ustaliliśmy, że ze względu między innymi na przytoczone powyżej uwarunkowania taka debata się nie odbędzie - zakończył Czesław Krzystała.

W pierwszej turze wyborów Czesław Krzystała uzyskał 1 751 głosów (32.13 proc), a Ryszard Zawadzki 1 490 głosów (27.34).

Pierwsza tura wyborów samorządowych 2018 już za nami. 21 października Polacy zdecydowali o kształcie władz samorządowych na kolejne 5 lat. Jednak nie wszędzie znane są już wszystkie nazwiska prezydentów, burmistrzów oraz wójtów. Zwycięzców wyłoni dopiero druga tura wyborów, która odbędzie się 4 listopada. Poznaj kandydatów z twojej miejscowości.

Wybory samorządowe 2018: Większość władz już wybrana
Długo, bo aż 5 lat potrwa kadencja wybranych w tym roku samorządowców. 21 października wybraliśmy radnych miast, gmin i dzielnic, a także powiatów i sejmików wojewódzkich. W większości miejscowości i gmin znane są także nazwiska prezydentów, burmistrzów i wójtów. Tam, gdzie żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent głosów, 4 listopada odbędzie się druga tura wyborów.

Wybory samorządowe 2018: Cisza wyborcza przed drugą tura
Podobnie jak przed pierwszą turą, w piątek (2 listopada) o północy rozpocznie się cisza wyborcza. Oznacza to, że aż do zakończenia głosowania, czyli 21.00 w niedzielę 4 listopada, pod groźbą grzywny zabroniona będzie wszelka agitacja wyborcza.

Czy podczas drugiej tury uda się utrzymać wysoką frekwencję?
Wybory samorządowe 2018 przejdą do historii dzięki rekordowo wysokiej frekwencji wyborczej. Do urn 21 października poszło 54,96 procent obywateli uprawnionych do głosowania. Choć wynik ten nadal nie jest powalający, to w porównaniu z poprzednimi wyborami widać duży progres - w 2014 roku do urn w pierwszej turze poszło ponad 47 procent Polaków posiadających prawa wyborcze.

W drugiej turze wyniku z 21 października zapewne nie uda się utrzymać. Spoglądając na poprzednie wybory samorządowe widać, że na ponowne pójście do urn zazwyczaj decyduje się mniej osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!