MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Powiat żywiecki z najwyższą frekwencją w woj. śląskim

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Rekordowa frekwencja na Żywiecczyźnie.
Rekordowa frekwencja na Żywiecczyźnie. Paweł Sowa / PKW
Wybory samorządowe 2024. Najwyższą frekwencję wśród powiatów w województwie śląskim do godziny 12 osiągnął powiat żywiecki. Jak podała PKW, frekwencja na Żywiecczyźnie wyniosła 19,72 proc. Dla porównania najniższy wynik w Śląskiem zanotowano w Bytomiu – 12,22 proc. Lokale wyborcze 7 kwietnia będą czynne do godziny 21.

Wybory samorządowe 2024. Powiat żywiecki z najwyższą frekwencją w Śląskiem

Do godziny 12 w powiecie żywieckim wydano 23 219 kart do głosowania, co przełożyło się na frekwencję na poziomie 19,72 proc. Jest to najwyższa frekwencja wśród powiatów województwa śląskiego. Drugi wynik PKW odnotowała w powiecie zawierciański – 18,12 proc., a trzeci w powiecie bieruńsko-lędzińskim – 17,85. W sąsiadujących z Żywiecczyzną powiatach bielskim i cieszyńskim frekwencja na godz. 12 wypadła słabiej. W powiecie bielskim wyniosła 16,76 proc., a w cieszyńskim – 16,84 proc.

– W skali kraju frekwencja do południa wyniosła 16,52 proc., czyli ok. 1 pkt proc. więcej niż w analogicznym czasie w poprzednich wyborach w 2108 roku, gdy frekwencja o godz. 12 wyniosła 15,62 proc. – poinformował przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak.

Jak wskazał, do godz. 12. wydano karty 4 773 413 uprawnionym wyborcom, na ogólną liczbę 28 895 220 uprawnionych.

Głosowanie na Podbeskidziu i w regionie

Do głosowania w Bielsku-Białej i powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim uprawnionych jest 507 930 osób. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuści go do głosowania.

Zgodnie z kodeksem wyborczym, wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata. Zasada ta dotyczy wszystkich kart w głosowaniach do rad, zarówno w wyborach w gminach do 20 tys. mieszkańców jak i w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oraz w wyborach do rad powiatów, sejmików województw.

Jak podała PAP, w wyborach samorządowych utworzono 31 456 obwodów głosowania; 31 150 obwodowych komisji wyborczych powołano w maksymalnym składzie, zaś 6 komisji ma skład poniżej minimum. W całej Polsce w skład obwodowych komisji wyborczych powołano 260 759 osób.

W całym kraju wybranych zostanie blisko 47 tys. radnych (różnego szczebla) oraz 2,5 tys. włodarzy gmin, w tym blisko 1500 wójtów, ponad 900 burmistrzów i 107 prezydentów miast.

Wyniki wyborów samorządowych 2024

Koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21:00 stacje telewizyjne TVP, Polsat oraz TVN podadzą wyniki wyborów oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie przeprowadzi Ipsos.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW.

Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ma odbyć się 21 kwietnia br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera