Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazd do sanatorium w 2024 roku. W kolejce ponad 39 tys. oczekujących ze Śląska

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Sanatoria w Polsce oferują szeroki zakres zabiegów, od kąpieli leczniczych po krioterapię, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Sanatoria w Polsce oferują szeroki zakres zabiegów, od kąpieli leczniczych po krioterapię, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów. Archiwum Polska Press
Ponad 39 tysięcy osób z województwa śląskiego czeka na pobyt w sanatorium. Są one na różnych etapach. Niektóre mają już wskazany termin i miejsce rehabilitacji, inne dopiero czekają na te informacje.

W długiej kolejce do sanatorium

W województwie śląskim na leczenie uzdrowiskowe aktualnie oczekuje 39 040 pacjentów.

(…) Na to, ile będziemy musieli czekać na wyjazd do sanatorium na NFZ, wpływają różne czynniki. Na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych czas oczekiwania w Śląskim OW NFZ wynosi obecnie około 11 miesięcy – informuje Rafał Razik, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W pozostałych zakresach – uzdrowiskowe leczenie szpitalne dorosłych, uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych, uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci od 3 do 18 lat, uzdrowiskowa rehabilitacja dorosłych w szpitalu, uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci – wszystkie wpływające skierowania są realizowane na bieżąco.

Duża liczba wpływających skierowań może szokować. Ale raczej jest ona regułą. Tylko w zeszłym roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało 55 469 pacjentów z województwa śląskiego. Dużym powodzeniem od lat, jak również w tym roku, cieszą się rejony nadmorskie. Uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Sopocie, Świnoujściu oraz Ustce. Sanatoria w Polsce oferują szeroki zakres zabiegów, od kąpieli leczniczych po krioterapię, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów. W zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań można skorzystać m.in. z ćwiczeń w basenach, masaży wodnych, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, jak również gimnastyki indywidualnej i zbiorowej.

Placówki lecznicze ze względu na położenie można podzielić na nizinne (Ciechocinek, Horyniec-Zdrój, Goczałkowice-Zdrój), podgórskie (Duszniki-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Ustroń) oraz górskie (Szczawnica, Krynica-Zdrój, Jelenia Góra). Rafał Razik zwraca uwagę, że starsi pacjenci oraz z ograniczeniami poruszania często proszą o miejsce leczenia bliższe miejscu zamieszkania. Jak podkreśla, nie oznacza to jednak, że wybór miejsca i termin leczenia leży po stronie pacjenta – z wyjątkiem uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego dorosłych.

– To oddziały wojewódzkie NFZ posiadają kompetencje do określenia rodzaju leczenia uzdrowiskowego, wyznaczenia miejsca, terminu i odpowiedniego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego. Podstawą tej decyzji są informacje zawarte w skierowaniu, tj. wywiad, badanie przedmiotowe, a w szczególności jednoznacznie określone rozpoznanie choroby zasadniczej, które zostało wskazane przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – tłumaczy.

Opłaty po stronie pacjenta

Pobyt w sanatorium na NFZ związany jest z koniecznością ponoszenia opłat przez pacjenta korzystającego z sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego dorosłych. Ponosi on koszty częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych. W sezonie I (do 30 kwietnia – red.) koszty kształtują się następująco dla różnych opcji zakwaterowania: pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym to 32,60 zł, jednoosobowy w studiu kosztuje 26,10 zł, a jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego to 24,90 zł. Natomiast pokoje dwuosobowe w sezonie I prezentują się następująco: z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 19,50 zł, w studiu - 16,30 zł, bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 14,20 zł. Pokoje wieloosobowe w sezonie I mają stawki odpowiednio: z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 12,50 zł, w studiu - 11,90 zł, bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 10,60 zł.

W sezonie II (od 1 maja do 30 września – red.) stawki ulegają zwiększeniu: jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym kosztuje 40,90 zł, jednoosobowy w studiu - 37,40 zł, a jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego to 33,20 zł. Natomiast pokoje dwuosobowe w sezonie II prezentują się następująco: z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 27,30 zł, w studiu - 24,90 zł, bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 19,50 zł. Pokoje wieloosobowe w sezonie II mają stawki odpowiednio: z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 14,80 zł, w studiu - 13,60 zł, bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 11,90 zł.

Zwolnienie z opłat za koszty wyżywienia i zakwaterowania dotyczy dzieci i młodzieży do ukończenia lat 18, dorosłych do ukończenia lat 26 – jeżeli dalej się kształcą, a także dzieci uprawnionych do renty rodzinnej oraz dzieci niepełnosprawnych w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku.

Pacjent, wyjeżdżając na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, ponosi również koszty: przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego, dodatkowych opłat w zależności od przepisów lokalnych obowiązujących w miejscu położenia zakładu lecznictwa uzdrowiskowego np. opłat klimatycznych. W oparciu o wewnętrzne regulaminy zakładów lecznictwa uzdrowiskowego mogą być pobierane dodatkowe opłaty np. za: parking, telewizję czy wifi.

Skracanie i wydłużanie pobytu

Długość pobytu uzależniona jest od zakresu leczenia. Według stosownego rozporządzenia 28 dni trwa uzdrowiskowa rehabilitacja dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym lub sanatorium uzdrowiskowym, 27 dni uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat, z kolei uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych – 21 dni.

– Przepisy prawa pozwalają na jednokrotne przedłużenie leczenia uzdrowiskowego w zakresach: uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dorosłych, uzdrowiskowego leczenia szpitalnego dzieci w wieku od 3 do 18 lat, uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym – zaznacza Rafał Razik.

Natomiast skrócenie leczenia uzdrowiskowego, które może nastąpić z różnych przyczyn, powinno być uzgodnione z kierownictwem podmiotu leczniczego i lekarzem opiekującym się pacjentem.

– Za nieuzasadniony wcześniejszy wyjazd z uzdrowiska lub późniejszy przyjazd podmiot leczniczy może pobrać dodatkową opłatę wynikającą z przepisów zawartych w wewnętrznych regulaminach sanatoriów. Decyzję w kwestii zwrotu kosztów w związku ze skróceniem pobytu podejmują kierownicy poszczególnych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego – podkreśla rzecznik Śląskiego OW NFZ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera