Wymarzone miejsce dla grafików - Impresje Mikołowskie 2018

  Wymarzone miejsce dla grafików - Impresje Mikołowskie 2018

  Zdjęcie autora materiału

  Patryk Osadnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Uczestnicy i organizatorzy 28. Impresji Mikołowskich podczas wernisażu

  Uczestnicy i organizatorzy 28. Impresji Mikołowskich podczas wernisażu ©Urząd Miasta Mikołów

  „Sztuka, kultura, technologia” tak brzmiało hasło przewodnie 28. Impresji Mikołowskich. Tegoroczna edycja imprezy skupiała się wokół grafiki. Od 1 do 8 lipca w Mikołowie pracowali artyści z całej Polski oraz z zagranicy. Goście prezentowali swoją twórczość, spotykali się na interesujących wykładach z różnych dziedzin i dyskutowali o sztuce.
  Uczestnicy i organizatorzy 28. Impresji Mikołowskich podczas wernisażu

  Uczestnicy i organizatorzy 28. Impresji Mikołowskich podczas wernisażu ©Urząd Miasta Mikołów

  Co roku głównym punktem Impresji jest międzynarodowy plener malarski. Przez cały tydzień w Mikołowie spotykali się artyści z Polski i ze świata, wspólnie pracowali, dyskutowali o sztuce, a także odwiedzali najciekawsze miejsca na Śląsku, byli między innymi w Muzeum Śląskim w Katowicach. 14 gości wspólnie poznawało Mikołów oraz cały region, a na podstawie pleneru stworzą serię grafiki.

  – Podczas pleneru mieliśmy dwóch gości zagranicznych oraz artystów z całej Polski, w tym czterech z Mikołowa i okolic – mówi Barbara Kasperczyk, komisarz pleneru – Ciekawym punktem programu są autoprezentacje uczestników, którzy opowiadają o co w tej ich sztuce w ogóle chodzi.
  Dzięki temu artyści poznają się między sobą, ale spotkania są też otwarte dla szerszej publiczności, dlatego każdy może posłuchać artystów, którzy do nas przyjeżdżają. Ważną zmianą, którą wprowadziliśmy rok temu, są konferencje. Zaproszeni specjaliści z dziedzin teorii kultury, historii sztuki, czy architektury codziennie w ramach Impresji prowadzili wykłady w formie uniwersyteckiej – opowiada komisarz.

  Seria wykładów, która odbyła się w Mikołowie tematycznie wykraczała daleko poza ramy konferencji, dzięki czemu Impresje zyskały charakter interdyscyplinarny. Dr Juliusz Sętowski podczas swojego wykładu pokazał Częstochowę jako nowoczesne miasto poprzemysłowe, prof. Juliusz Chrościcki przedstawił tajniki sztuki malarskiej Vermeera, a dr Łukasz Sadowski o japońskich ogrodach okresu Meiji, zahaczając nieco o temat konferencji, ponieważ to właśnie w Japonii zrodziła się forma wyrazu artystycznego, jaką jest grafika.

  Impresje to również Plener Młodych, który od kilku lat towarzyszy głównemu plenerowi. Jest to wydarzenie, które konsoliduje młodych artystów i pozwala im pokazać się szerszej publiczności. Uczestnicy wydarzenia mogę też skonsultować swoje prace z artystami, którzy biorą udział w Impresjach.

  – Podczas Pleneru Młodych udało nam się zanotować rekordową liczbę uczestników, bo aż 18 osób brało udział w naszych spotkaniach – mówi Barbara Kasperczyk.

  Impresje Mikołowskie zakończył sobotni wernisaż zatytułowany „Warsztaty Grafiki”, na którym wystawiono prace pedagogów Katedry Grafiki ASP w Krakowie. Na wystawie zaprezentowano dzieła wykonane w formie litografii, serigrafii, miedziorytu, druku wklęsłego i drzeworytu.

  – Tradycją jest, że w ramach Impresji zawsze otwieramy jakąś wystawę. W zeszłym roku odbył się wernisaż prac Katedry Malarstwa ASP w Katowicach, a tym razem w sobotę pokazaliśmy prace z Katedry Grafiki ASP w Krakowie, której kuratorem był prof. Henryk Ożóg – mówi Izabela Paździorek-Jakubowska, dyrektor MDK

  Echo Impresji wybrzmi w Mikołowie jeszcze 25 listopada podczas otwarcia wystawy poplenerowej, która odbędzie się w MDK. Zostaną na niej zaprezentowane prace zainspirowane tegorocznym plenerem.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION