Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa IPN: Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku

Jolanta Pierończyk
Wystawa IPN: Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku
Wystawa IPN: Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku Jolanta Pierończyk
Wystawa IPN: Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku. Można ją zwiedzać w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach. Przewodnikami są uczniowie. Wystawę mogą zwiedzać zarówno szkoły, jak i ludzie ze szkołą niezwiązani. Wstęp jest bezpłatny. Wystarczy zadzwonić pod nr 32-327-36-31 i zapowiedzieć swoją chęć zobaczenia ekspozycji.

Rok 1945. Koniec i początek

.
Rok 1945 - koniec wojny i wpływów niemieckich na Górnym Śląsku oraz początek nowych porządków. Fakty, dokumenty, zdjęcia, wycinki z gazet i inne pamiątki z tego okresu znajdziemy na najnowszej wystawie Instytutu Pamięci Narodowej w Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach,

Rok 1945.Koniec i początek

Historia tego jednego, szczególnego roku w historii XX wieku przedstawiona jest na około 20 tablicach. Każda z nich to inny rozdział: „Koniec wojny na Górnym Śląsku”, „Sowieci nadchodzą”, „Żądza odwetu!”, „Okupacyjne władze sowieckie”, „Internowanie i wywózka”, „Z dala od domu”, „Polska administracja”, „Wysiedlenia Niemców”, „Repatriacja”, „Powstanie aparatu represji”, „Podziemie i opór społeczny”, „System obozowy”...
Zatrzymajmy się przy tej ostatniej planszy. „W 1945 r. utworzono na terenie województwa śląskiego kilkadziesiąt obozów o różnym charakterze, w których końcem roku więziono już blisko 30 tys. osób. Kierowano do nich głównie osoby spośród ludności rodzimej, Niemców bądź uznanych za Niemców, w tym funkcjonariuszy NSDAP, SS, członków niemieckich organizacji społecznych, żołnierzy Wehrmachtu, jak również działaczy polskiego podziemia niepodległościowego i członków polskiej konspiracji zbrojnej oraz wszystkich tych, których uznano za „wrogi element” (także wrogi pod względem klasowym). Na terenie województwa śląskiego do najbardziej złowrogich miejsc odosobnienia należały m.in. obozy w Mysłowicach, Świętochłowicach - Zgodzie oraz Łambinowicach” - czytamy na tej planszy.
Są tu zdjęcia tych obozów, także zdjęcie obozu w Jaworznie (leżącego naówczas w województwie krakowskim), gdzie również osadzano Górnoślązaków.

Do oprowadzania po wystawie przeszkoleni są, jak zwykle, uczniowie, którzy znakomicie pełnią rolę przewodników. Mają w tym zresztą duże doświadczenie, ponieważ wystawy środowiskowe to wieloletnia tradycja tej szkoły.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec
*Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!